Gwizdki alarmowe

Schowaj Czytaj więcej

Gwizdek alarmowy używany jest w przeróżnych sytuacjach, nie tylko podczas wydarzeń sportowych. W tej kategorii znajdziesz różne modele, które posłużą w różnych sytuacjach oraz opowiemy, do czego ten nieco zapomniany drobiazg może się przydać oraz kto powinien w szczególności zainteresować się jego zakupem.  


Na początek nieco historii. Gwizdek jako narzędzie akustyczne był znany w dawnych czasach, są bowiem dowody na jego wykorzystanie w czasach paleolitu. Służył także w starożytnych Chinach jako narzędzie sygnalizujące i ostrzegające przed najazdami Mongołów, a także znano je także w Egipcie w czasach piramid, gdzie były wyrabiane z papirusu. Posuwając się nieco dalej, możemy je kojarzyć z policjantami patrolującymi zamglone uliczki Londynu - miały one funkcję nawołującą innych stróżów prawa oraz zawiadamiania o niebezpieczeństwie. Dziś gwizdek najczęściej można usłyszeć oczywiście na stadionach piłkarskich - te weszły do użytku już w 1884 roku i do dziś są nieodzownym elementem każdego sportowego widowiska. 
 

Gwizdki alarmowe mogą się także przydać w bushcrafcie, survivalu oraz ratownictwie, zwłaszcza górskim. Medycy noszą je specjalnie po to, aby podobnie jak w przeszłości nawoływać się lub dając znać zagubionym turystom o swoim położeniu. Jest to o wiele bardziej efektywne niż gwizdanie przez palce lub krzyczenie, ponieważ nie trzeba wkładać w to tyle energii, a dźwięk z gwizdka rozchodzi się na wiele kilometrów, w zależności od gęstości powietrza oraz ukształtowania terenu. W bushcrafcie oraz survivalu warto mieć przy sobie taki oto drobiazg, ponieważ każda wyprawa do lasu może przeistoczyć się w walkę o przetrwanie. Brzmi to może nieco drastycznie, lecz jak pokazuje to przykład Arona Ralstona (na historii którego powstał sławny film 127 godzin), nawet podczas pozornie błahej aktywności może przydarzyć się wypadek, który cię unieruchomi. W takim wypadku użycie gwizdka może nawet uratować Ci życie, kiedy znajdziesz się w niebezpiecznym położeniu. Zawiadomienie ratowników o Twoim położeniu w takiej sytuacji może być kluczowe.  


W naszej ofercie znajdziesz gwizdki alarmowe renomowanych firm zajmujących się produkcją sprzętu turystycznego takich jak Mil-Tec czy Fosco. Wchodzą one w skład ekwipunku tzw. ICE czyli In Case of Emergency (w razie wypadku). Często można je także znaleźć w plecakach ucieczkowych, czyli survivalowych pakietach przetrwania w razie niebezpiecznych sytuacji. W zależności od modelu oraz materiałów, z których zostały wykonane, mają różną cenę, lecz z reguły nie jest ona wyższa niż kilkunaście złotych. Są wykonane najczęściej z wytrzymałego polimeru lub metalu, co zapewnia im trwałość oraz niezawodność w niesprzyjających warunkach. Niektóre modele dodatkowo są wyposażone w takie funkcje jak termometr lub kompas, aby miały więcej niż jedno zastosowanie. Są one lekkie i nie zajmują wiele miejsca, więc bez trudu zmieścisz je w nerce lub innym organizerze, aby były zawsze pod ręką. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wielki problem sprawia niekiedy domknięcie plecaka wytrawnego survivalowca wybierającego się na kolejną wyprawę, lecz akurat ten niewielki przedmiot powinien znaleźć się w plecaku każdego wędrowca. Można je także włożyć do apteczki lub kieszeni munduru ratownika. 


Zakup gwizdków alarmowych powinni rozważyć zwłaszcza ludzie pracujący na świeżym powietrzu – policjanci, wojskowi, ratownicy medyczni oraz trenerzy sportowi. Jest to niezwykle przydatne akcesorium, które kosztuje niewiele, a ma bardzo dużo zastosowań w różnych zawodach, nie tylko sportowych! Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą przygotowaną przez nasz doświadczony zespół i skompletuj swój własny zestaw przetrwania, doposażając je w ten przydatny drobiazg.  

7 produktów

na stronę
Ustaw kierunek malejący

7 produktów

na stronę
Ustaw kierunek malejący