Wykrywacze metalu, zwane także detektorami anomalii magnetycznych, to urządzenia wykorzystujące zjawisko powstawania elektromotorycznej siły, na skutek zmiennego pola magnetycznego, czyli indukcji elektromagnetycznej. Zjawisko to zostało odkryte przez angielskiego fizyka Michaela Faradaya w roku 1831 i jest stosowane na szeroką skalę także w prądnicach, alternatorach, elektrowniach, silnikach indukcyjnych, cewkach i miernikach. Wykrywacz metali służy do sprawdzenia gruntu lub wnętrza obiektów pod kątem obecności metalu. Wyspecjalizowane urządzenia tego typu służą do detekcji pod kątem posiadania przy sobie metalowych przedmiotów na lotniskach i komisariatach policji oraz w więzieniach. Detektory stosuje się także w specjalnych bramkach w budynkach sejmu oraz w sądach, a także na lotniskach - są to tak zwane detektory statyczne. Do szybkich przeszukań służą profesjonalne, niewielkich wymiarów wykrywacze ręczne.
Jednym z pierwszych konstruktorów, który podjął się stworzenia tego typu urządzenia, był Alexander Graham Bell, szkocki naukowiec, wynalazca, z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki. Stworzył on w roku 1881 pierwszy wykrywacz, w celu zlokalizowania pocisku w ciele Jamesa Garfielda, ranionego w czasie zamachu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Operacja zlokalizowania kuli skończyła się niepowodzeniem. Jak się później okazało, wykrywacz był sprawny, ale jego prace skutecznie zakłóciły metalowe sprężyny materaca, na którym spoczywał prezydent. Pierwsza komercyjna produkcja przypada dopiero na rok 1925, kiedy to Gerhard Fischer uzyskał patent na urządzenia przenośne tego typu. Był to początek ery nowoczesnych wykrywaczy metalu. Do jednych z najważniejszych zastosowań detektorów było wykrywanie min. Zimą, na przełomie lat 1941-1942, Józef Kosacki wraz z Andrzejem Grabosiem zaprojektowali pierwszy polski wykrywacz min, służąc w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Typowy, ręczny wykrywacz metalu posiada konstrukcję składającą się z cewki, przewodu, pałąka, skrzynki z elektroniką oraz uchwytu. Cewka to element roboczy, który ustawiony równolegle do przeczesywanego terenu, oddziałuje pod powierzchnię gruntu. Warto dodać, że dopiero wprawiony w ruch zaczyna spełniać swoje zadanie, dlatego podczas pracy należy wykonywać ruchy poprzeczne nad przeszukiwanym terenem. Pałąk podobny jest najczęściej konstrukcyjnie do kuli ortopedycznej, będąc od niej zazwyczaj lżejszym i nieco delikatniejszym, ponieważ nie ma za zadanie utrzymać naszego ciężaru. Posiada regulację, dzięki której dostosowujemy rozmiar całego urządzenia, aby w sposób wygodny dokonywać poszukiwań. Puszka z elektroniką to serce wykrywacza metali. Tam znajduje się też specjalny ekran i przyciski, za pomocą których operujemy urządzeniem. Interfejs zazwyczaj posiada kilka przycisków do regulacji dźwięku, włącznik oraz pozostałe funkcje. Uchwyt zapewnia komfortową pracę i pozwala na oparcie ramienia. Lekki i odpowiednio dostosowany do naszego wzrostu wykrywacz, zapewnia bezproblemową obsługę przez wiele godzin. Do najważniejszych zastosowań współczesnych urządzeń tego typu, oprócz wykrywania niewybuchów, zaliczyć należy badania archeologiczne, wykrywanie przewodów oraz instalacji, a także wykorzystanie hobbystyczne. Jeżeli interesują Cię wykrywacze metali, warto zapoznać się z produktami oferowanymi w tej kategorii. Kupując nowe urządzenie, warto zaopatrzyć się dodatkowo w łopatkę do kopania w ziemi, na przykład popularną saperkę. Dostępne też są nożołopatki, które pomogą pokonać trudności napotkane w gruncie, takie jak korzenie.
Kolejnym typem wykrywacza metali jest tak zwany szperacz albo pin-pointer. To mniejsze, ręczne urządzenie, którym przeszukujemy pod kątem znaleziska, wykopany dołek lub fragment ziemi. Jest to niezwykle pomocne urządzenie, szczególnie podczas poszukiwania drobnych przedmiotów. Niektóre pełnowymiarowe wykrywacze metalu mają pin-pointer wbudowany, jako jedną z integralnych funkcji. Bez względu na model, jaki wybierzemy, warto zapoznać się z aktualnym prawem w kraju, w którym zechcemy nasz detektor użytkować. Poszukiwanie przedmiotów to wspaniałe hobby, które rozwija naszą wiedzę z zakresu geologii, historii oraz geografii. Warto podarować takie urządzenie na specjalne okazje bliskiej nam osobie lub samemu sprawić sobie takie prezent. W ofercie Military.pl dostępne są modele amerykańskich producentów, takich jak Garrett i Quest, oraz tureckich, jak np. marka Nokta. Znajdziesz tu także detektory brytyjskiej marki C. Scope. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.