Zamów dziś - dostawa już w poniedziałek |

00 g 00 m 00 s
Waluta

Co to jest wełna merino i jakie ma właściwości?

Co to jest wełna merino i jakie ma właściwości?

Merino to rodzaj wełny, z której wytwarzana jest wysokiej jakości odzież. Od lat produkty wykonane z tego materiału cieszą się popularnością wśród osób aktywnych fizycznie oraz tych, którzy cenią sobie komfort na co dzień. Co wyróżnia wełnę merino od innych surowców i dlaczego zyskała ona tak dużą renomę?

W tym poradniku dowiesz się, co to jest wełna merino i z czego jest pozyskiwana. Poznasz również jej zalety i wady. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego materiału.

Wełna merino - z czego jest pozyskiwana?

Wełna merino jest pozyskiwana z runa merynosów, czyli specjalnej rasy górskich owiec. Zwierzęta te pochodzą z Azji, ale na dużą skalę ich hodowla została zapoczątkowana przez mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Za sprawą hiszpańskich i portugalskich odkrywców, merynosy zostały sprowadzone do Nowej Zelandii, gdzie zaczęto je hodować u podnóża Alp Południowych. Tam szybko przystosowały się do trudnych warunków panujących w regionie.

Obecnie merynosy są hodowane głównie w Nowej Zelandii i Australii. Najlepsza na świecie wełna merynosów pochodzi z Australii, która dostarcza ponad 80% globalnej produkcji bardzo cienkiej wełny od hodowców stosujących zrównoważone praktyki rolnicze.

Z wełny merino wytwarza się różnego rodzaju produkty, w tym: skarpety, czapki, koszulki, bieliznę, legginsy, a nawet rękawice. Warto podkreślić, że odzież z wełny merino często jest produkowana w połączeniu z włóknami syntetycznymi. Takie połączenie ma na celu wzmocnienie struktury materiału oraz obniżenie kosztów, ponieważ wełna merino jest stosunkowo droga.

Owca merino
Włókna wełny merynosów są bardzo cienkie, nawet trzykrotnie cieńsze niż ludzki włos

SPRAWDŹ KOSZULKI TERMOAKTYWNE MERINO

Zalety i wady wełny merino

Wełna merynosów ma niezwykłe właściwości, które w dużej mierze wynikają z warunków, w których hodowane są te owce. Na przykład w Alpach Południowych w Nowej Zelandii, gdzie temperatury mogą przekraczać 40°C latem i spadać poniżej -20°C zimą, merynosy musiały dostosować się do ekstremalnych zmian pogodowych.

W tej części omówimy zalety i wady wełny merino. Zaczniemy od zalet, których jest zdecydowanie więcej, a minusy tej tkaniny przedstawimy na końcu.

  • Doskonałe właściwości termoregulacyjne — odzież wykonana z tego materiału zapewnia ciepło, gdy jest chłodno, a w gorące dni chroni przed przegrzaniem. Dzięki temu można ją nosić przez cały rok oraz w miejscach o zróżnicowanym klimacie. Ważne jest to, aby gramatura materiału była większa na zimę a mniejsza na lato.
  • Antybakteryjność — wełna merino hamuje rozwój bakterii dzięki naturalnym właściwościom keratyny zawartej w jej włóknach, co przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
  • Świetne odprowadzanie wilgoci — włókna wełny merynosów mogą wchłaniać duże ilości wilgoci, a następnie odprowadzać ją od skóry, aby wyparowała na zewnątrz, zamiast skraplać się na powierzchni włókien. Dzięki temu skóra pozostaje sucha.
  • Elastyczność — włókna są sprężyste, co pozwala im łatwo odzyskać pierwotny kształt. Dzięki temu odzież wykonana z tej wełny nawet po zagnieceniu, szybko wraca do swojego oryginalnego wyglądu.
  • Lekkość — włókna merino są cieńsze niż tradycyjna wełna, co sprawia, że odzież wykonana z tego materiału jest lekka.
  • Miękkość i delikatność — wełna z merynosów charakteryzuje się cienkimi, delikatnymi włóknami, dzięki czemu odzież z tego materiału jest miękka w dotyku i nie podrażnia skóry.
  • Przyjazność dla środowiska — włókna tej wełny są biodegradowalne, co oznacza, że rozkładają się naturalnie w glebie. Wybór odzieży w 100% wykonanej z wełny merynosów przyczynia się do ochrony środowiska.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV — wełna merino naturalnie zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, ze współczynnikiem UPF, który może wynosić od 20+ do 40+, w zależności od gęstości splotu i grubości materiału.
  • Szybkie schnięcie — dzięki temu, że włókna wełny merynosów są lekkie i cienkie, wełna schnie naprawdę szybko.
  • Trudnopalność — w porównaniu z innymi naturalnymi materiałami, jak bawełna czy wiskoza, jest jednym z najtrudniejszych włókien do zapalenia.

Jak widzisz powyżej, wełna merino ma wiele zalet. Minusem tego materiału jest tak naprawdę tylko cena — wykonane z niego produkty są zazwyczaj droższe niż ich konkurencyjne alternatywy. Wynika to oczywiście z faktu, że wysoka jakość wiąże się z wyższymi kosztami produkcji, ale także z przyczyn logistycznych i geograficznych. Ze względu na lokalizację owiec merynosów o najlepszym runie, pozyskanie surowca jest kosztowne.

Czapka merino
Na zdjęciu widoczna jest czapka Helikon Winter Merino Beanie wykonana w 100% z wysokiej jakości wełny merynosów

Wełna Merino - często zadawane pytania i odpowiedzi

W tej części artykułu udzielamy odpowiedzi na pytania często zadawane przez osoby, które chcą zakupić produkty wykonane z wełny merino, ale mają pewne wątpliwości.

Czy wełna Merino gryzie?

Wełna merino jest znana ze swojej miękkości i delikatności, więc nie gryzie. W przeciwieństwie do zwykłej wełny, która bywa szorstka i drażniąca, jest przyjemna w dotyku. Z tego powodu odzież z wełny merynosów jest często wybierana dla dzieci i niemowląt, a także dla osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Czy wełna merino się mechaci?

Wełna merino, podobnie jak każda inna wełna, mechaci się w wyniku tarcia, co jest naturalnym procesem. Mechacenie występuje, gdy włókna ocierają się o siebie lub o inne materiały czy przedmioty. Tarcie prowadzi do rozbicia i rozluźnienia włókien, co skutkuje powstawaniem małych kulek na powierzchni tkaniny. Można je usuwać palcami lub golić za pomocą specjalnej golarki do ubrań. Przy czym warto podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja odzieży sprawi, że będziesz mógł dłużej cieszyć się brakiem efektu zmechacenia.

Czy wełna merino się rozciąga?

Wełna merino jest naturalnie sprężysta i elastyczna, dzięki czemu może rozciągać się nawet o 30% bez uszkodzeń. Po rozciągnięciu wraca do swojego pierwotnego kształtu i nie ulega deformacji.

Oferta odzieży z wełny merino w MILITARY.PL

Jeśli już wiesz, co to jest wełna merino i rozważasz zakup produktów z tego materiału, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą odzieży w MILITARY.PL. Znajdziesz tam między innymi: koszulki, legginsy, skarpety, kominiarki, czapki, rękawiczki i bieliznę termiczną z wełny merino. Podczas przeglądania naszej oferty z pewnością zauważysz, że wełna merino rzadko jest jedynym materiałem, z którego wykonana jest odzież. Dodanie włókien syntetycznych ma na celu wzmocnienie produktów, na przykład nylon zwiększa ich trwałość.

Produkty z wełny merino dostępne w naszym sklepie pochodzą od takich marek jak: Brubeck, Pentagon, Helikon, Salewa i wielu innych.

SPRAWDŹ ODZIEŻ MERINO