Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro

00 g 00 m 00 s
Waluta

Co zabrać na wyprawę w góry?

Co zabrać na wyprawę w góry?

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, aby była bezpieczna. Nie jest to typowa wycieczka, na którą możemy po prostu wyruszyć z plecakiem na ramieniu i spontanicznie przemierzać nieznane szlaki. Góry to nie tylko wspaniałe krajobrazy, lecz także surowe i nieprzewidywalne środowisko, które czasem potrafi być bardzo wymagające. Z tego powodu tak ważne jest, aby zadbać o ekwipunek i odpowiednio przygotować się przed wyruszeniem na górską wyprawę.

W tym artykule dowiesz się m.in.: co zabrać na wyprawę w góry i na co zwrócić uwagę przed wyjazdem. Przedstawimy również propozycję podstawowych rzeczy, które warto ze sobą zabrać.

Na co zwrócić uwagę przed wyruszeniem na wyprawę?

Planując wycieczkę w góry, należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest wybranie trasy, przeanalizowanie informacji o miejscu, w które się wybieramy i zastanowienie się, co zabrać na wyprawę w góry. Dobór odzieży i ekwipunku musi być dostosowany zarówno do pory roku, jak i warunków panujących na danym obszarze górskim. Nie można też zaniedbywać monitorowania prognozy pogody. Chociaż warunki pogodowe w górach bywają bardzo zmienne, to jednak można uzyskać pewne informacje na temat temperatury, opadów czy ryzyka wystąpienia burzy.

Lista podstawowych rzeczy na wyjazd w góry

Wśród najpotrzebniejszych przedmiotów można wyróżnić pewne elementy, na które miłośnik górskich wędrówek powinien zwrócić szczególną uwagę. Solidny plecak, wygodne obuwie i odpowiednia odzież to podstawa. W dalszej części artykułu opiszemy szczegółowo konkretne elementy, które stanowią bazę niezbędnika w góry.

Wygodne obuwie

Wygodne buty są niezwykle istotne podczas każdej wędrówki. W górach nie da się uniknąć nierównych i trudnych ścieżek, skał, wystających korzeni drzew i często zmieniającej się pogody. Popularnym przekonaniem jest to, że buty w góry muszą zakrywać całą kostkę, choć wcale tak nie jest. Żadne buty, nawet wysokie, nie chronią kostki przed skręceniem w stu procentach, a jedynie mogą ją częściowo stabilizować. W rzeczywistości zarówno wysokie, jak i niskie buty mogą być dobrym wyborem.

Na samym początku warto określić, w jakich warunkach będziemy je nosić. Ważne jest, jakie góry będziemy przemierzać, jaka jest pora roku oraz czy będziemy musieli pokonywać trasę z elementami wspinaczki. Na tereny zróżnicowane pod względem terenu dobrym wyborem będą buty za kostkę, a na szybkie wędrówki buty lekkie, niskie i z podeszwą, która sprawdzi się na skalistym terenie i leśnych ścieżkach.

Dla osób początkujących polecane są buty trekkingowe o uniwersalnych cechach, które sprawdzą się o każdej porze roku. Buty tego typu cechują się wysoką cholewką i membraną, co jest ważne zwłaszcza podczas zimowych wypraw, gdy buty są narażone na przemakanie. Jeśli planujesz zimowe wyprawy w bardziej wymagające góry, takie jak Tatry, wybierz model z usztywnioną podeszwą kompatybilną z rakami. Natomiast osobom, które chcą chodzić tylko po łagodniejszych pasmach, takich jak Beskidy, wystarczą buty trekkingowe z wygodniejszą, mniej sztywną podeszwą kompatybilną z raczkami.

SPRAWDŹ BUTY TREKKINGOWE

Odpowiednia odzież

Z reguły ubiór na cebulkę składa się z trzech warstw odzieży:

    • Warstwa bazowa - przylegająca do ciała. Jest to zazwyczaj bielizna termoaktywna.
    • Warstwa pośrednia - ma za zadanie chronić przed utratą ciepła. Najczęściej jest to bluza polarowa czy sweter np. z wełny merynosów.
    • Warstwa wierzchnia - chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Z reguły jest to kurtka softshell lub hardshell. Softshell jest wiatroodporny, a hardshell wiatro- i wodoodporny.

Jeśli chodzi o spodnie, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze, powinny być one wykonane z materiałów oddychających, tak aby skóra nie przegrzała się podczas wędrówki. Ważne jest także, aby były wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, chociażby w przypadku kontaktu z gałęziami czy skałami.

Nie powinny też ograniczać swobody ruchów, co jest ważne podczas aktywności w górach. Często dobrym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami, które można łatwo przekształcić w krótkie spodenki. Jest to przydatne zwłaszcza podczas całodziennych wyjść w góry, gdy poranki w górach bywają chłodne, a w ciągu dnia temperatura zazwyczaj wzrasta.

SPRAWDŹ KURTKI TREKKINGOWE

Plecak trekkingowy

Plecak to obok butów najważniejszy element wyposażenia górskiego. Przy wyborze plecaka warto na początku zadać sobie pytanie, jak długo będziemy przebywać w górach, ponieważ od tego zależy, jaką pojemność plecaka wybierzemy.

      • Jednodniowe wędrówki - wystarczy plecak o pojemności od 15 do 35 litrów, przy czym tutaj również należy zwrócić uwagę na to, czy wędrujemy zimą czy latem. Plecak noszony zimą z założenia powinien mieć większą pojemność, ponieważ wtedy dźwigamy więcej ekwipunku. W takim przypadku najlepiej wybrać taki o pojemności około 30-35 litrów.
      • Kilkudniowe wędrówki - optymalnym wyborem będzie plecak o pojemności 40-50 litrów, co wynika z faktu, że tego typu plecaki mają bardziej rozbudowane pasy biodrowe po to, by odciążyć ramiona.
      • Wielodniowe wyprawy - dla miłośników długich wypraw przeznaczone są natomiast plecaki o pojemności od 50 do nawet 85 litrów. Tego typu modele charakteryzują się bardzo rozbudowanym systemem nośnym.

Istotne jest to, aby wybrać plecak wykonany z wytrzymałego i lekkiego materiału, takiego jak nylon. Ważne jest dobre dopasowanie i wygodny system nośny, tym bardziej im większa jest pojemność plecaka. W mniejszych plecakach pas biodrowy może być węższy, co zmniejsza wagę. W przypadku plecaków o pojemności powyżej 40 litrów zalecane są szerokie pasy biodrowe.

Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy plecak wyposażony jest w wewnętrzne przegrody i kieszenie, system hydracyjny oraz kieszenie zewnętrzne i troki, np. na kijki, namiot czy karimatę. Warto też dodać do plecaka pokrowiec.

SPRAWDŹ PLECAKI TREKKINGOWE

Zapasy żywności w góry

Ważne jest, aby na wyprawę w góry zabrać tyle jedzenia, ile faktycznie potrzebujemy. Pakowanie ogromnej ilości zapasów, które obciążą plecak i zajmą niepotrzebnie miejsce, nie ma sensu. W przypadku krótkich wycieczek dobrym pomysłem jest wybranie jedzenia, którego przygotowanie nie wymaga gotowania. Jeśli wyprawa trwa jeden dzień, wystarczy żywność, którą można wyjąć z plecaka lub kieszeni i od razu zjeść. Mogą to być takie produkty jak: czekolada, batony, suszone owoce, suszona wołowina, orzechy czy kanapki.

Podczas wypraw trwających dłużej niż jeden dzień warto zastanowić się nad żywnością liofilizowaną. Jest to smaczna i zdrowa opcja, dostępna w różnych wariantach - od spaghetti bolońskiego po wegetariańskie burgery. Do przygotowania “liofa” potrzebujemy zazwyczaj tylko wrzącej wody.

Na szlaku trzeba też pamiętać o właściwym nawadnianiu. Na jeden dzień z reguł wystarczy zabrać ze sobą 2-3 litry płynów, ale na dłuższe wędrówki jest to niepraktyczne i staje się niepotrzebnym obciążeniem. W takim przypadku lepiej wyposażyć się np. w filtr do wody i pić wodę ze strumienia lub jeziora.

Istotne elementy ekwipunku - o czym jeszcze warto pamiętać?

Istotne elementy ekwipunku to nie tylko plecak, obuwie czy żywność. Jest też wiele innych rzeczy, o których warto pamiętać, przygotowując się do wyprawy w góry.

Poniżej lista przedmiotów, które warto zabrać na wyprawę w góry:

Apteczka modułowa AedMax Daily Home by Borkoś
Na zdjęciu apteczka modułowa AedMax Daily Home by Borkoś

Elementy wyposażenia, jakie warto ze sobą zabrać, jeśli nocujemy w terenie:

Namiot 2-osobowy Mil-Tec Iglu Standard
Na zdjęciu dwuosobowy, lekki namiot "IGLU STANDARD"

Co zabrać na wyprawę w góry latem?

Na letnie wyprawy po górach najlepiej jest ubierać się warstwowo tak, aby być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe. Ubiór w górach na lato nie powinien być wykonany z bawełny, która jest materiałem łatwo wchłaniającym wilgoć. Ważne jest, aby zabrać ze sobą akcesoria, takie jak: nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne i środki do ochrony skóry.

Jeśli chodzi o nakrycia głowy, to oferta jest zróżnicowana. Od klasycznych czapek z daszkiem po kapelusze. Uniwersalnym rozwiązaniem są chusty Buff, a przede wszystkim modele przeznaczone na lato, które wykonane są z tkanin chroniących przed promieniami UV i zapewniające efekt chłodzenia.

Nie można też zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, które pełnią ważną funkcję nie tylko pod względem ochrony oczu, lecz także zapewniają komfort w trakcie podziwiania widoków i sprawiają, że słońce nas nie oślepia.

Aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, zawsze warto mieć przy sobie krem przeciwsłoneczny. W górach słońce jest szczególnie intensywne, dlatego należy szczególnie dbać o skórę.

Co jeszcze zabrać w góry latem? Przed wyjściem trzeba sprawdzić, jaka temperatura i warunki panują na szlaku, który chcemy przejść, i dopasować ubiór do tych warunków. Latem w górach może lać deszcz, wiać wiatr, a nawet padać śnieg, dlatego przydatna może się okazać bluza lub polar oraz kurtka.

Wyprawa w góry latem

Co zabrać na wyprawę w góry zimą?

Podczas zimowych wypraw w góry najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie ubioru do panujących warunków, co oznacza unikanie zarówno zbyt lekkiej, jak i zbyt ciepłej odzieży. Nie należy polegać wyłącznie na grubych i ciężkich ubraniach. Przegrzewanie się może prowadzić do pocenia, co może spowodować, że nasze rzeczy staną się mokre. To z kolei stwarza ryzyko wychłodzenia organizmu, zwłaszcza na postojach, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet hipotermią. Właśnie dlatego tak ważne jest ubieranie się warstwowo, by móc dostosować ubiór do zmieniających się warunków. Jednak lista rzeczy na wyjazd w góry zimą nie ogranicza się oczywiście tylko do podstawowych ubrań, ale obejmuje również różnego rodzaju dodatki.

Co warto zabrać w góry zimą? Przede wszystkim czapka, rękawiczki, komin czy kominiarka to istotne akcesoria zimowe. Chronią przed wiatrem i zimnem, dając ciepło i komfort. Dużym udogodnieniem podczas zimowych wypraw są też ogrzewacze oraz termosy na ciepłe napoje. Ogrzewacze można włożyć do rękawic, co pomaga chronić dłonie przed odmrożeniami. Termosy są idealne do przechowywania gorącej herbaty, kawy lub innych napojów.

Wyprawa w góry zimą

Oferta odzieży i akcesoriów na wyprawy w góry w MILITARY.PL

W ofercie MILITARY.PL można znaleźć szeroki wybór odzieży i akcesoriów przeznaczonych na górskie wyprawy. Wśród nich dostępne są zarówno buty trekkingowe z wysoką cholewką, jak i te z niską, które umożliwiają wielogodzinne noszenie bez obaw o odparzenia. Oferowane buty cechują się wysokim stopniem oddychalności, co czyni je doskonałym wyborem na całodniowe wędrówki. Za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii z zakresu materiałoznawstwa buty zostały wyposażone w skuteczne membrany, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Polecamy również plecaki trekkingowe wykonane z wytrzymałych i lekkich materiałów. Co ważne, plecaki trekkingowe wyposażone są w regulowane pasy biodrowe i piersiowe, a także liczne kieszenie o różnej wielkości. W wyposażeniu plecaków znajdują się ponadto troki umożliwiające przymocowanie kijków trekkingowych lub czekana. Większość plecaków trekkingowych dysponuje pasami kompresyjnymi, które można wykorzystać do przymocowania większego ekwipunku na zewnątrz plecaka.

W naszej ofercie można znaleźć również: kurtki, spodnie, polary czy bluzy, które uzupełnią strój w góry. Dodatkowo oferujemy liczne akcesoria, takie jak: chusty, kominiarki czy okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem. Dysponujemy również szerokim wyborem żywności liofilizowanej, a także różnych przekąsek energetycznych.