Jak dbać o śpiwór - praktyczne porady
Pranie śpiwora to jedna z mniej przyjemnych czynności związanych z wyprawami i biwakowaniem. Nierzadko śpiwór jest jednym z droższych elementów wyposażenia. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wyprać śpiwór, aby go nie zniszczyć. Z tego artykułu dowiesz się jak dbać o swój śpiwór, jak prać śpiwór puchowy i syntetyczny oraz w jaki sposób go składać i przytroczyć do plecaka.
Higiena to podstawa, czyli jak dbać o śpiwór
Podczas wypraw śpiwór zastępuje nam pościel, zasady prania śpiwora są więc nieco podobne do zasad prania pościeli. Nie ma konieczności prania śpiwora po każdej przespanej w nim nocy. W takim wypadku wystarczy go jedynie przewietrzyć. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej po kilkunastodniowej wycieczce, wtedy wypranie śpiwora jest już konieczne.
Często możesz się spotkać z przekonaniem, że najlepiej prać śpiwór jak najrzadziej. Z drugiej strony jednak pamiętaj, że czystość i świeżość śpiwora wpływa na Twoje zdrowie. Nasz organizm wydziela pot, sebum i pozbywa się martwego naskórka. Wszystkie te zanieczyszczenia osiadają na wewnętrznej powierzchni śpiwora i stają się pożywką dla roztoczy. Na szlaku nie zawsze możesz dokładnie zadbać o higienę, dlatego ważne jest, aby dbać o śpiwór, w którym śpisz.
Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci przedłużyć nieco okres świeżości Twojego śpiwora:
- Jeżeli masz taką możliwość, używaj wkładki do śpiwora. Zapobiegnie ona wchłanianiu potu i wilgoci w ocieplinę. Może także poprawić właściwości termiczne Twojego śpiwora.
- Używaj karimaty, maty samopompującej lub materaca. Nie rozkładaj swojego śpiwora bezpośrednio na ziemi. Pamiętaj, że szczególnie w nocy, wilgotność powietrza może wzrastać, co stwarza ryzyko zawilgocenia śpiwora od podłoża.
- Staraj się wysuszyć śpiwór przed spakowaniem go do plecaka. W dużej mierze to wilgoć sprawia, że namnażają się roztocza. Spakowałeś kiedyś przed wyjazdem jeszcze wilgotne ubrania do plecaka? Uwierz nam, nie chcesz w tym spać.
- Wietrz śpiwór. Regularne wietrzenie śpiwora usunie z niego wilgoć i nieprzyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że wietrzenie nie załatwi całej sprawy. W końcu i tak będziesz musiał wyprać swój śpiwór.
- Zmywaj na bieżąco drobne plamy. Jeżeli zabrudzenia nie są niewielkie, wystarczy za pomoc gąbki zmyć je z powierzchni śpiwora.
Zastosowanie tych wskazówek pozwoli nieco odroczyć dzień prania śpiwora. Zasady te sprawdzą się podczas krótkich, czyli jedno lub kilkudniowych wycieczek. Po dłuższym wypadzie lub kiedy zabrudzenia są głębokie, należy wyprać śpiwór. Wtedy pojawia się pytanie, jak prawidłowo wyprać śpiwór? Wszystko zależne jest od tego, jakie wypełnienie posiada Twój śpiwór.
Jak prać śpiwór puchowy?
Jeżeli nieprawidłowo podejdziesz do prania i suszenia, możesz trwale uszkodzić swój śpiwór. Podpowiemy Ci jak poprawnie prać śpiwór puchowy, aby nie doszło do zbrylenia puchu, utraty loftu lub zebraniu puchu w jednym miejscu.
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, gdzie wypierzesz śpiwór puchowy. Możesz skorzystać z profesjonalnej pralni, jednak nie każda pralnia oferuje usługę prania śpiworów. Musisz także liczyć się z kosztami. Najczęściej wybór pada na pralkę. W tym przypadku musisz przyjrzeć się zarówno śpiworowi, jak i pralce. W zależności od wielkości śpiwora pralka powinna posiadać odpowiednio pojemny bęben. Pamiętaj także o wcześniejszym wyczyszczeniu podajnika środków piorących, mogą w nim zostać pozostałości detergentów, które nie są odpowiednie dla Twojego śpiwora.
Czas na spojrzenie na śpiwór, a konkretnie na jego metkę. Na niej znajdziesz niezbędne informacje, jak na przykład temperaturę, w której należy prać Twój śpiwór. Następnym krokiem jest wybór detergentów. Tak jak z praniem odzieży outdoorowej, w przypadku śpiworów nie używaj płynów do płukania czy wybielaczy. Najlepiej zdecydować się na specjalny środek do czyszczenia puchu. Kiedy pierzesz śpiwór puchowy w pralce, skorzystaj z programu dedykowanego delikatnym tkaninom, o niewielkich obrotach i bez wirowania. Jeżeli Twoja pralka posiada zbyt mały bęben, możesz wyprać śpiwór ręcznie. Proces prania ręcznego jest podobny do prania w pralce. Zastosuj odpowiedni środek piorący i przygotuj wodę w umiarkowanej temperaturze. Pamiętaj, aby delikatnie prać ręcznie śpiwór puchowy - nie trzyj materiału, nie wykręcaj go i delikatnie ugniataj.
Wiesz już jak prawidłowo wyprać śpiwór puchowy, co natomiast z jego suszeniem? Nie warto czekać z suszeniem śpiwora puchowego. Najbezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z suszarki bębnowej. Tak jak w pralce, należy ustawić delikatny program, niską temperaturę. Do bębna suszarki można wrzucić miękkie kulki przeznaczone do puchu, które zapobiegną jego zbrylaniu w trakcie suszenia. Kiedy po zakończeniu suszenia, śpiwór nadal jest wilgotny, wystarczy powtórzyć proces. Kiedy nie masz dostępu do suszarki bębnowej, skorzystaj z tradycyjnej metody. Zarezerwuj sobie jednak nieco czasu, ponieważ jest to dość czasochłonna czynność. Śpiwór puchowy należy rozłożyć na ręczniku, w suchym, ciepłym i zacienionym miejscu. Pamiętaj, żeby nigdy nie rozwieszać śpiwora puchowego na sznurku, puch opadnie i zbryli się w dolnej części. Co jakiś czas będziesz musiał przewrócić śpiwór i ręcznie rozbić zbrylający się puch. Występuje jednak spore ryzyko, że ręczne rozbicie mocno zbrylonego puchu będzie niemożliwe. Jeżeli nie masz do dyspozycji suszarki, najbezpieczniej będzie skorzystać z usług pralni. Nie da się, niestety, przyspieszyć suszenia tą metodą. Uzbrój się w cierpliwość, najlepiej kilkudniową.
Jak prać śpiwór syntetyczny?
Pranie śpiwora syntetycznego jest znacznie prostsze niż pranie śpiwora puchowego. Śpiwór syntetyczny nie wymaga wielkiej uwagi. Najbardziej sprawdzone jest pranie syntetyków w pralce. W tym celu, podobnie jak w przypadku śpiworów puchowych, skorzystaj z odpowiednich środków i delikatnego programu. Wybieraj temperaturę prania, zgodnie z oznakowaniem na metce śpiwora. Jeżeli Twoja pralka posiada bęben o zbyt małej średnicy, możesz swobodnie wyprać ręcznie śpiwór syntetyczny, z zachowaniem zasad prania w pralce.
Suszenie śpiwora syntetycznego również jest mniej wymagające niż suszenie śpiwora puchowego. Jeżeli chcesz skorzystać z suszarki bębnowej, sprawdź informacje na metce śpiwora. W przypadku metody tradycyjnej możesz wykorzystać sposób suszenia śpiwora puchowego. Choć w śpiworze syntetycznym nie występuje ryzyko opadnięcia puchu, warto również zastosować suszenie na ręczniku. Cały proces suszenia syntetyków trwa krócej, z reguły nie ma też konieczności rozbijania zbryleń wypełnienia śpiwora. Pamiętaj, żeby przewrócić śpiwór, kiedy jedna strona będzie już sucha.
Jak prawidłowo złożyć śpiwór?
Każdy biwakowicz powinien posiadać umiejętność złożenia śpiwora. Jak wspominaliśmy, często śpiwór jest jednym z kosztowniejszych elementów w wyposażeniu biwakowym, więc nie chcesz go rozedrzeć w trakcie pakowania. Ta pozornie prosta czynność może przysporzyć kilku problemów. Warto skorzystać z kilku kroków składania śpiwora:
- Rozłóż śpiwór na płaskiej powierzchni. Następnie rozciągnij go dokładnie, tak aby nie był zagięty w żadnym miejscu. Zapnij zamek.
- Złóż śpiwór na pół i wyrównaj brzegi.
- Zacznij zwijać śpiwór, pamiętając o kontrolowaniu czy materiał się nie zagiął lub, czy zwijasz śpiwór równo.
- Po zwinięciu śpiwora zabezpiecz go przed rozwinięciem. Niektórzy producenci dołączają do śpiworów specjalnie ściągacze bądź pasy. Jeżeli Twój model nie zawiera tych elementów, możesz użyć sznurka lub paska.
- Zabezpieczony śpiwór umieść w pokrowcu. Pokrowiec ochroni Twój śpiwór przed zabrudzeniami w trakcie wędrówki.
Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, prawidłowe złożenie śpiwora powinno być banalnie proste.
Możesz wykorzystać także worek kompresyjny na śpiwór. To przydatny gadżet, który ograniczy zajmowane miejsce przez Twój śpiwór. Warto pamiętać, że do worka kompresyjnego nie zmieści się zrolowany śpiwór. Przy korzystaniu z worka śpiwór należy powoli upychać. Przy takim pakowaniu śpiwór nie jest gnieciony równomiernie, dlatego też jego wypełnienie nie zbije się w jednym miejscu, co może się stać w przypadku, kiedy jest on składany. Możesz również wykorzystać go jako pokrowiec na śpiwór lub spakować do niego ubrania bądź ręczniki.
W podróży - czyli jak przytroczyć śpiwór do plecaka
Kiedy jedziesz na krótką wycieczkę, nie zawsze zabierasz pojemny plecak, do którego możesz schować śpiwór. Co zrobić ze śpiworem w takiej sytuacji? Bez śpiwora noc spędzona pod gołym niebem nie będzie należeć do najprzyjemniejszych. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - przytroczyć śpiwór do plecaka.
Przytroczenie śpiwora do plecaka nie jest trudnym zadaniem, ale warto pamiętać o tym, aby zrobić to właściwie. Śpiwór nie powinien zwisać i obijać się w trakcie marszu. Niektóre plecaki zostały wyposażone w specjalne pasy do przytroczenia śpiwora. Najczęściej znajdziesz je u dołu plecaka lub u góry, często nad klapą. Jeżeli Twój plecak nie posiada tego zapięcia, możesz wykorzystać linkę. Pamiętaj, aby śpiwór przylegał jak największą powierzchnią do plecaka. W ten sposób śpiwór będzie stabilny i go nie zgubisz. Możesz przytroczyć swój śpiwór w miejscach, w których przy innych plecakach znajdują się pasy do przypinania śpiworów. Troczenie śpiwora na zewnątrz powinno być jednak ostatecznym rozwiązaniem. Noszenie przytroczonego śpiwora do plecaka może się przyczynić do jego uszkodzenia lub zgubienia. Najlepszym wyjściem jest zabrać plecak o odpowiedniej pojemności, do którego zmieści się również śpiwór.