Zamów dziś - dostawa już w poniedziałek |

00 g 00 m 00 s
Waluta

Jak i czym impregnować buty?

Jak i czym impregnować buty?

Impregnacja jest to proces polegający na zabezpieczeniu butów m.in. przed wodą, zabrudzeniami czy nadmiernym wysychaniem skóry. Proces ten obejmuje przede wszystkim pokrycie obuwia specjalnymi środkami. Dobrze wykonana impregnacja zapewni Twoim butom skuteczną ochronę, co pozytywnie wpłynie na ich żywotność.

Schemat procesu impregnowania z reguły obejmuje czyszczenie obuwia, suszenie i nałożenie impregnatu. Sposoby impregnacji skóry i materiałów syntetycznych mogą się jednak od siebie różnić, dlatego warto zapoznać się z informacjami na temat impregnacji różnych typów obuwia.

Jak przygotować buty do impregnacji?

Oczyszczanie butów jest bardzo istotnym elementem prawidłowego procesu impregnacji. Buty należy starannie wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń, żeby podczas impregnowania nie wcierać ich w materiał obuwia. Oczyszczanie wpływa na jakość i trwałość nowo nałożonego impregnatu, a także na estetykę butów.

Jeżeli buty były czyszczone na mokro, to przed impregnacją trzeba je wysuszyć. Należy pamiętać, by nie robić tego zbyt blisko źródła ciepła. Suszenie butów w zbyt wysokiej temperaturze lub na słońcu może skutkować pękaniem, marszczeniem i blaknięciem materiału. Najlepiej pozostawić obuwie do wyschnięcia w temperaturze pokojowej i z dala od promieni słonecznych.

Jeżeli buty uległy przemoczeniu najlepiej skorzystać ze specjalnej suszarki do butów. Można też wyjąć wkładki, sznurowadła i włożyć do butów gazety albo ręcznik papierowy. Następnie buty ustawiamy obok kaloryfera, ale nie za blisko niego. Nie należy próbować przyspieszać procesu suszenia, stawiając buty na kaloryferze lub używając suszarki do włosów.

Impregnacja butów skórzanych

Buty skórzane są podatne na uszkodzenia wywołane przemoczeniem lub zbyt mocnym przesuszeniem. Nasiąknięta skóra może się rozciągać, a przesuszona pękać i łuszczyć. Nietrudno zniszczyć skórzane buty, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia impregnacja. Co istotne, proces oraz zastosowane środki będą inne w zależności od rodzaju skóry. Przed wykonaniem impregnacji powinieneś sprawdzić, z jakiej skóry wykonane są Twoje buty oraz dobrać odpowiedni preparat.

Impregnacja butów z nubuku

Skóry nubukowe i zamszowe są bardzo często ze sobą mylone. Oba rodzaje skóry różnią się od siebie, jednak proces ich impregnacji jest podobny.

Nubuk to rodzaj szlifowanej skóry, gdzie szlifowana jest jej zewnętrzna warstwa (lico). Ma ona dość delikatną strukturę i jest przyjemna w dotyku. Powszechnie panuje przekonanie, że nubuk jest skórą podatną na uszkodzenia, choć nie jest to prawdą. Mimo że, wydaje się delikatna, skóra nubukowa jest gruba i sztywna. W przemyśle obuwniczym często wykorzystywana jest do produkcji obuwia trekkingowego i przejściowego (jak botki czy sztyblety noszone na przełomie zimy i wiosny, czy lata i jesieni).

Przed impregnacją butów z nubuku należy dokładnie je wyczyścić, ponieważ po impregnacji zabrudzenia będą praktycznie nie do usunięcia. Na powierzchni butów ze skóry nubukowej powstają plamy zarówno pod wpływem wody, kurzu, jak i innych zabrudzeń. Dlatego ważne jest szczotkowanie butów z tego rodzaju skóry. Najlepszym wyborem będzie szczotka z miękkim włosiem.

Buty trekkingowe GR20 High Tactical wykonane z impregnowanej skóry nubukowej

Nubuk najlepiej czyścić na sucho. Do usuwania ciężkich zabrudzeń można użyć preparatów w sprayu, piance lub żelu. Po oczyszczeniu skóry warto zastosować renowator, który przywróci jej dawny kolor. Jest to istotne, ponieważ nubuk ma tendencję do płowienia pod wpływem światła słonecznego.

Do impregnacji tego rodzaju skóry odpowiedni będzie preparat w sprayu lub z aplikatorem w gąbce. Podczas impregnacji butów z nubuku należy pamiętać, aby dokładnie nałożyć preparat na obszary szycia czy klejenia butów (przy podeszwie), ponieważ są one najbardziej narażone na przemakanie. Nadmiar preparatu można usunąć suchą ścierką. Po zaaplikowaniu impregnatu warto odstawić buty na kilka minut w suchym, zacienionym miejscu i w temperaturze pokojowej.

Impregnacja butów z zamszu

Zamsz, tak jak nubuk, należy do skór szorstkich, choć jest miękki i delikatny w dotyku. Powstaje z oszlifowanej wewnętrznej części skóry. Naturalnie występuje w kolorze brązowym i żółtokremowym, chociaż często poddawany jest barwieniu i rozjaśnianiu.

Do oczyszczania butów zamszowych dobrze jest używać szczotki z miękkim włosiem, gumki lub suchej gąbki. Tak jak w przypadku butów z nubuku, czyszczenie powinno przebiegać na sucho, a do impregnacji najlepiej stosować preparaty w sprayu lub z aplikatorem w gąbce.

Buty Protektor Grom Light Desert
Zamszowe buty Protektor Grom Light Desert, które wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją

Do impregnacji skóry nubukowej i zamszowej czasami stosuje się także wosk, który stwarza na powierzchni buta silną, hydrofobową barierę. Jednak warto wiedzieć, że stosowanie wosku może spowodować utratę charakterystycznej dla nubuku i zamszu miękkości. Skóra stanie się również zmatowiała. Ponadto, jeżeli buty wykonane z nubuku lub zamszu mają membranę, to wosk zapcha mikropokry, a but przestanie oddychać. Najlepiej więc stosować środki przeznaczone do skór nubukowych i zamszowych.

Impregnacja butów ze skóry licowej

Skóra licowa to obecnie najpopularniejszy rodzaj skóry. Jest gładka i pochodzi z wyprawionej zewnętrznej części skóry zwierzęcej. Proces impregnacji butów ze skóry licowej powinien przebiegać w następujących krokach:

  • Czyszczenie obuwia

Standardowo czyszczenie należy zacząć od szczotkowania miękkim włosiem. Tak jak w przypadku zamszu i nubuku, preferowane jest czyszczenie na sucho, ale można także wykorzystać letnią wodę i środek do czyszczenia skóry licowej. Należy pamiętać, że buty muszą później całkowicie wyschnąć.

  • Usuwanie starej warstwy impregnatu

Następnym krokiem jest usunięcie starej warstwy impregnatu. W tym celu wykorzystuje się środek do czyszczenia skór licowych. Zabieg ten należy wykonać na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także często zmieniać ściereczki, żeby nie wcierać w but usuniętych już warstw. Po usunięciu zabrudzeń i starego impregnatu warto wykonać olejowanie. Zabieg ten odżywi, nawilży i zmiękczy skórę.

  • Impregnacja

Jeśli buty ze skóry licowej nie mają membrany, to do impregnacji warto użyć wosku lub tłuszczu. Wosk i tłuszcz najlepiej nakładać miękką ściereczką, wykonując okrężne ruchy. Więcej uwagi powinno się przywiązać do języka, szwów oraz styku cholewki z podeszwą - w tych miejscach można nałożyć grubszą warstwę preparatu. W przypadku silnie wysuszonej skóry można rozważyć podwójną impregnację, jednak drugą warstwę należy nałożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W przypadku obuwia z membraną najlepiej używać preparatów w sprayu. W obu przypadkach, po impregnacji należy odstawić buty do wyschnięcia.

  • Pastowanie

Na skórę licową bardzo dobrze działa pastowanie. Można wybrać pastę dopasowaną do koloru obuwia lub jej bezbarwną wersję. Za pomocą miękkiej ścierki lub szczotki należy nałożyć pastę na buty i wczesać, lub wetrzeć ją wykonując polerowanie. Nadmiar pasty powinno się usunąć z powierzchni butów.

Impregnacja butów ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna, inaczej ekoskóra jest syntetycznym materiałem imitującym skórę naturalną (licową, nubukową, zamszową). Ekoskóra jest bardziej odporna na zabrudzenia, odbarwienia czy sól uliczną, a buty wykonane z tego materiału są tańsze niż te wykonane ze skóry naturalnej.

Do oczyszczenia butów z ekoskóry wystarczy gąbka nasączona wodą lub nawilżane chusteczki. Impregnacja butów ze skóry ekologicznej przebiega tak samo, jak w przypadku skór naturalnych. Buty muszą zostać oczyszczone i wysuszone, a następnie należy zaaplikować impregnat. Do sztucznej skóry polecamy preparaty w sprayu lub z aplikatorem w gąbce.

Impregnacja butów z materiałów syntetycznych z membraną

W przypadku impregnacji butów z materiałów syntetycznych stosujemy znany już schemat: oczyszczanie, suszenie, nakładanie impregnatu. Jedyna różnica polega na doborze odpowiedniego preparatu. Choć syntetyki nie są tak delikatnym tworzywem, jak skóra naturalna, warto i do nich podchodzić łagodnie. Najlepiej czyścić buty miękką szczotką i letnią wodą, można zastosować także delikatny detergent.

Buty Reebok Nano Tactical
Buty taktyczne Reebok Nano Tactical wykonane z tworzyw sztucznych

Przy impregnacji tego rodzaju obuwia dobrze wykorzystać środki do impregnacji w sprayu. Należy jednak pamiętać, żeby po zabiegu odstawić buty do wyschnięcia. Impregnacja butów z membraną wymaga szczególnie uważnego wyboru preparatów. Najlepiej używać dedykowanych impregnatów do membran - ważne, aby preparat stworzył na powierzchni buta hydrofobową powłokę, ale nie zapychał mikroporów w membranie.

SPRAWDŹ OFERTĘ IMPREGNATÓW

Jak impregnować buty domowymi środkami

Wiele osób poszukuje domowych środków do impregnacji obuwia. Środki te są chętnie wykorzystywane zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych jako doraźne rozwiązania. Niektóre z nich są powszechnie znane, a niektóre mogą być zaskoczeniem. Przedstawiamy poniżej kilka z nich:

  • olej z orzechów włoskich i oliwa z oliwek na skórę licową,
  • wewnętrzna skórka banana na skórę zamszową,
  • zimne mleko i surowy ziemniak na skórę zamszową,
  • wazelina na skórę licową,
  • wosk pszczeli na skórę licową.

Wosk pszczeli, wosk ze świeczki czy mleko i ziemniak wykorzystywane były przez nasze babcie, mogą posłużyć jako jednorazowe rozwiązanie w awaryjnych sytuacjach. Polecamy jednak zawsze korzystać z dedykowanych środków, które dobrze i zabezpieczą Twoje obuwie.

Jak często impregnować buty?

Nie ma sposobu, żeby zaimpregnować buty raz na zawsze. Jest to proces, który warto wykonać po każdym dokładnym czyszczeniu butów. W przypadku, kiedy użytkowane buty nie mają wyraźnych zabrudzeń, przyjmuje się, że impregnację należy wykonać raz w miesiącu. Częstotliwość ta jest zależna od tego, jak często używasz danej pary butów i jak często wystawiana jest na deszcz czy śnieg.

Czy nowe buty trzeba impregnować?

Nowe buty zazwyczaj pokryte są warstwą zabezpieczającą, jednakże warstwa ta bardzo szybko się zużywa. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie Twoich butów, jest wykonanie impregnacji dostosowanej do rodzaju materiału obuwia, jeszcze przed pierwszym wyjściem na zewnątrz.

Oferta impregnatów w sklepie MILITARY.PL

Polecamy zajrzeć do bogatej oferty impregnatów do obuwia w naszym sklepie. Wśród preparatów do konserwacji i impregnacji znajdziesz tłuszcze, mydła, pasty, kremy, woski, płyny i oleje do różnych rodzajów skóry naturalnej i materiałów syntetycznych. Dostępne są również akcesoria takie jak: szczotki, dezodoranty i prawidła oraz preparaty do czyszczenia, jak pianki i chusteczki czyszczące.