BLACK WEEKS DO -70%

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Waluta

Jaki śpiwór wybrać? - propozycje na lato i zimę

Jaki śpiwór wybrać? - propozycje na lato i zimę

Komfortowy i spokojny sen jest bardzo ważny dla zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Warto o niego zadbać niezależnie od tego, czy jesteś na kempingu na mazurach, na zimowym trekkingu w górach czy na wyprawie survivalowej. Chcąc zapewnić sobie dobry sen z dala od własnej wygodnej sypialni, musisz wyposażyć się w odpowiedni śpiwór dostosowany do warunków, w których będziesz nocować. Wybór może być przytłaczający, dlatego w tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki śpiwór wybrać, w zależności od przeznaczenia czy pory roku oraz podpowiemy, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę przy kupnie śpiwora.

Jak dobrać śpiwór do temperatury?

Zakres temperatur jest jednym z podstawowych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę kupując śpiwór. Jest to istotne, ponieważ innego śpiwora będziesz potrzebować na letnie wypady, a zupełnie innego na górskie zimowe ekspedycje. Na śpiworach najczęściej podawane są trzy zakresy temperatur, które podpowiadają, jak dobrać śpiwór do temperatury: T-comfort, T-limit i T-extreme. Czasem uwzględnia się także T-max.

Te wartości powinny odpowiadać normie europejskiej EN 13537 lub nowszej PN-EN ISO 23437. Normy są ustalone na podstawie badań laboratoryjnych wykonanych przy użyciu specjalnego manekina pomiarowego wyposażonego w grzałki i czujniki temperatury, dzięki którym określa się wartość izolacyjną danego śpiwora. Normy odnoszą się do przeciętnego mężczyzny i przeciętnej kobiety o standardowym wzroście i wadze.

Grafika z normą EN 13537

W nowszej wersji wskazane temperatury podniesiono średnio o 4°C.

Producenci śpiworów wykonują testy swoich produktów. Oto jak należy czytać te wskaźniki:

  • Temperatura komfortu (T-Comfort): temperatura, przy której przeciętna kobieta prześpi w śpiworze całą noc komfortowo i w zrelaksowanej pozycji.
  • Temperatura dolnej granicy komfortu (T-Limit): temperatura, przy której przeciętny mężczyzna prześpi w podkurczonej pozycji całą noc nie odczuwając zimna.
  • Temperatura ekstremalna (T-Extreme): inaczej wskaźnik przetrwania, to temperatura, w której przeciętna kobieta jest w stanie przeżyć 6 godzin nie zapadając w hipotermię. Ten wskaźnik w żadnym wypadku nie powinien być brany pod uwagę przy wyborze śpiwora.

 

Choć wprowadzono nowy zakres temperatur, śpiwory wykonane zgodnie z poprzednią normą nie są zaprojektowane źle i nadal można je spotkać na rynku. Na metce śpiwora producent powinien wskazać, według której normy podaje rodzaje temperatur.

Należy oczywiście pamiętać, że odczuwana temperatura zmienia się w zależności od różnych czynników, takich jak izolacja od podłoża, rodzaj namiotu, nasz ubiór czy to, co zjedliśmy przed snem.

Wiedząc, co oznaczają podane na śpiworach wartości, masz już pierwsze kryterium istotne przy zakupie. Teraz należy zastanowić się, w jakich warunkach pogodowych i o jakiej porze roku najczęściej będziesz go używać. Jaki śpiwór na zimę? To oczywiście zależy od tego, do jakiego kraju się wybierasz i gdzie planujesz noclegi pod namiotem. Warto się zastanowić czy będziesz spać w schronisku, czy pod gołym niebem, a także czy jedziesz w góry, czy na tereny nizinne. Jedno jest pewne – zimowy śpiwór musi przede wszystkim być ciepły. W Polsce przez pięć miesięcy w roku notuje się ujemne temperatury w nocy, dodatkowo należy pamiętać, że temperatura spada o około 1°C na każde 100 metrów wysokości, więc planując nocleg w wysokich górach musisz wziąć na to poprawkę. Jeśli szykujesz się na nocleg zimą pod namiotem, pamiętaj także o takich zmiennych jak siła wiatru czy wilgotność powietrza, które obniżają odczuwalną temperaturę.

Jak wybrać śpiwór zgodny z przeznaczeniem?

Przed zakupem śpiwora warto się zastanowić nad jego przeznaczeniem. Szukasz śpiwora letniego, zimowego, a może całorocznego? Podpowiedzieliśmy już czym się kierować podczas szukania zimowego śpiwora. Czas odpowiedzieć na pytania jaki śpiwór na lato, a jaki śpiwór trzysezonowy? Śpiwór letni powinien być lekki, ale zapewniać komfort termiczny. Dla mężczyzn polecamy śpiwory o temperaturze limit +5°C, z kolei dla kobiet o temperaturze komfortu +5°C. Warto mieć na uwadze również, aby zajmował możliwie mało miejsca w naszym plecaku. Przed trudniejszym wyborem stają biwakowicze poszukujący śpiwora trzysezonowego. Należy pamiętać, że ten posłuży nam od wiosny, aż po jesień. Średnie temperatury dzienne w Polsce dla tych pór roku wahają się od 8°C wiosną, przez 19°C latem do 10°C jesienią. Należy pamiętać również o występujących przymrozkach. Proponujemy zatem wybrać śpiwory o temperaturze granicznej 0°C dla mężczyzn i śpiwory o temperaturze komfortu 0°C dla kobiet. Dobrze wybrać śpiwór, który będzie posiadał kaptur ze ściągaczem, listwę i kołnierz termiczny na chłodne noce.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny?

Niezwykle ważnym parametrem śpiwora jest materiał, z którego zostało wykonane wypełnienie. W tabeli poniżej możesz sprawdzić porównanie śpiwora puchowego i śpiwora syntetycznego.

  Śpiwór puchowy Śpiwór syntetyczny
Plusy
  • Doskonała izolacja
  • Możliwość zmniejszenia rozmiaru
  • Możliwość zmniejszenia wagi
  • Odporność na wilgoć
  • Niższa cena
  • Łatwa konserwacja
  • Dobry dla alergików
Minusy
  • Wysoka podatność na wilgoć
  • Trudności w praniu i suszeniu
  • Wysoka cena
  • Słabsze właściwości termiczne
  • Wyższa waga
  • Zajmuje więcej miejsca

 

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj śpiwora jest lepszy. Jest to zależne od warunków, z jakimi musimy zmierzyć. Podczas wypraw w rejony, w których temperatura spada naprawdę nisko, warto wyposażyć się w śpiwór puchowy. Kiedy w trakcie biwakowania może zaskoczyć nas deszcz lub duża wilgotność powietrza, zdecydowanie lepszym wyborem będzie śpiwór syntetyczny.

Śpiwory syntetyczne

Jak dobrać rozmiar i kształt śpiwora?

Przy wyborze rozmiaru śpiwora ważne jest, aby dobrać śpiwór do wzrostu osoby, która będzie go użytkować. Bardzo istotne jest, aby nie wybrać zbyt krótkiego śpiwora, warto pozostawić około 5-10 cm zapasu. Podczas snu zmieniamy pozycje czy zginamy i prostujemy nogi, dlatego tak istotna jest dodatkowa przestrzeń.

Do najpopularniejszych kształtów śpiworów zalicza się mumię, śpiwór prostokątny i półprostokątny. Mumia pozwala na łatwiejsze spakowanie, jest też dość lekkim śpiworem. Dodatkowym atutem jest stożkowaty kształt, dzięki któremu powierzchnia wewnątrz do ogrzania, jest mniejsza, może jednak ograniczać ruchy. Śpiwór prostokątny jest mniej wydajny pod kątem ogrzewania, ale pozwala na swobodę ruchów podczas snu. Jest dobrym wyborem podczas ciepłych letnich nocy. Śpiwór półprostokątny jest połączeniem mumii i śpiwora prostokątnego. Zapewnia większy komfort niż prostokątny i nie ogranicza ruchów jak mumia, ale nie można jednak powiedzieć, że jest złotym środkiem. Wszystko jest zależne od warunków, w których chcesz użyć śpiwora.


Oferta śpiworów w MILITARY.PL

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów dostępnych w 24 godziny!

Dobierzesz śpiwór do swoich potrzeb, na każdą porę roku. Wybierasz się na kilkudniową wycieczkę rowerową i zamierzasz spać pod chmurką? Wybierz śpiwór z naszej oferty rowerowej i trekkingowej. Dla entuzjastów wysokogórskich wycieczek w ciężkich warunkach mamy także śpiwory termiczne i puchowe.