Zamów dziś z gwarancją dostawy na jutro |

00 g 00 m 00 s
Waluta

Jakie okulary przeciwsłoneczne sportowe wybrać?

Jakie okulary przeciwsłoneczne sportowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia i realizuje się w różnych dyscyplinach sportowych na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy regularnie biegasz, sezonowo jeździsz na rowerze lub nartach czy okazjonalnie wybierasz się w góry, warto zadbać o ochronę oczu.

W tym artykule przybliżymy, na co zwracać uwagę podczas wyboru sportowych okularów przeciwsłonecznych w zależności od dyscypliny, jaką uprawiasz.

Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się z prostymi oprawkami i ciemnymi szkłami, ale specyfika tego rodzaju okularów jest nieco bardziej złożona. Przede wszystkim sercem okularów przeciwsłonecznych są ich soczewki. Występują one w różnych barwach i wyposażone są w filtry o różnej kategorii.

Pisząc o filtrach, mamy na myśli trzy główne rodzaje filtrów UV:

filtr długość blokowanej fali promieniowania ultrafioletowego
UVA

od 400 do 315 nanometrów

UVB od 315 do 280 nanometrów
UVC od 280 do 200 nanometrów

Dla ludzkiego oka najgroźniejsze jest promieniowanie UVA i UVB, które powoduje między innymi: ból i przesuszanie oczu, łzawienie, a niekiedy nawet zapalenie spojówek czy degenerację plamki żółtej. Istotne jest, aby wybierać okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniami takimi jak: UVA+UVB, UVA+UVB Protection czy UV 400. Kategoria filtracji często łączy się z kolorem zabarwienia szkieł. Poniżej znajdziesz przykładowe warianty zabarwienia szkieł przy różnych kategoriach filtracji:

Kategoria filtracji Rodzaj ochrony
przed słońcem
% przepuszczanego
światła słonecznego
Przykładowy kolor
soczewki
Przykładowe zastosowanie
Kategoria 0 bardzo ograniczona 80-100 % bezbarwny Okulary pełniące przede wszystkim funkcje ochronne. Będą przydatne np. na strzelnicy czy w rozgrywkach ASG.
Kategoria 1 ograniczona 43-80 % żółty,
bursztynowy,
pomarańczowy
Okulary do aktywności uprawianych w pochmurne dni, sprawdzą się np. na przejażdżce rowerowej do lasu.
Kategoria 2 dobra 18-43 % niebieski Okulary na zmienne warunki.
Kategoria 3 bardzo dobra 8-18 % szary Uniwersalne okulary stosowane przy średnim i mocnym nasłonecznieniu.
Kategoria 4 bardzo dobra 3-8 % czarny Okulary polecane do użytku przy intensywnym nasłonecznieniu, na przykład na wyprawie na lodowiec.

Wybrane warianty zabarwienia soczewek to tylko przykładowe propozycje. Wśród bogatych ofert różnego rodzaju sportowych okularów przeciwsłonecznych znajdziemy także różowe czy zielone soczewki.

Dobre przeciwsłoneczne okulary sportowe – czyli jakie?

Wybierając przeciwsłoneczne okulary sportowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oprócz wyposażenia w odpowiednie filtry, kluczowym aspektem jest to, aby wybrany model był odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podczas uprawiania aktywności fizycznej nierzadko narażeni jesteśmy między innymi na upadki, podobnie jak wyposażenie, które przy sobie mamy. Dlatego właśnie istotne jest, aby wybierać wytrzymałe okulary przeciwsłoneczne, na przykład wyposażone w soczewki z poliwęglanu.

Innymi udogodnieniami, w które mogą być wyposażone sportowe okulary przeciwsłoneczne są: polaryzacja i fotochrom. Polaryzacja zmniejsza odbicia i odblaski, które mogą oślepiać, wpływa także na komfort widzenia i niweluje męczenie się oczu. Soczewki fotochromowe natomiast dopasowują stopień zaciemnienia do natężenia światła.

Warto także zwracać uwagę na modele przeciwsłonecznych okularów sportowych, w których istnieje możliwość wymiany szkieł. Zakup takich okularów jest świetnym wyborem, jeśli uprawiasz różne dyscypliny sportowe. Bez problemu dopasujesz soczewki do aktywności i panujących warunków.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją OPC Pro Sport Everest Blk Mat Red Smoke Revo w MILITARY.PL

Inną istotną kwestią jest komfort noszenia. Przy tym aspekcie warto zwracać uwagę na to, aby przeciwsłoneczne okulary sportowe nie były ani za luźne, ani nie powodowały ucisku. Dobrym wyborem będą lekkie i elastyczne okulary, które będą dobrze przylegać do twarzy.

Jakie okulary przeciwsłoneczne na rower wybrać?

Teraz weźmy pod uwagę rodzaj aktywności sportowej. Trudno wskazać konkretny model czy uniwersalny typ okularów przeciwsłonecznych na rower. W tym wypadku należy dobrać okulary przeciwsłoneczne do uprawianego rodzaju jazdy rowerowej, na przykład do jazdy po górach, szosach czy singletrackach.

Okulary na rower górski najczęściej są modelami o rozbudowanych oprawach, które dobrze przylegają do twarzy i dzięki temu skutecznie chronią oczy. Z kolei okulary na rower szosowy to modele o wąskiej oprawie (w niektórych modelach prawie w ogóle jej nie ma). W okularach rowerowych standardowe szkła coraz częściej zastępowane są soczewką typu monolens, która cechuje się szerokim polem widzenia.

Na trudnych singletrackach i downhilowych zjazdach jazda jest dynamiczna, więc okulary przeciwsłoneczne na rower muszą zapewniać maksymalną ochronę. Przy takiej jeździe częstym wyborem są gogle, które lepiej trzymają się na głowie i chronią oczy skuteczniej niż okulary. Tutaj istotną kwestią jest dobre ich dopasowanie, nie mogą być, rzecz jasna, za luźne, ale nie mogą też uciskać głowy.

Najbardziej uniwersalnym wyborem przeciwsłonecznych okularów rowerowych będzie model z wymiennymi szkłami lub fotochromowy. Takie okulary sprawdzą się zarówno jako okulary ochronne, jak również jako okulary przeciwsłoneczne.

Okulary taktyczne Bolle Contour II Smoke Polarized w MILITARY.PL
Okulary taktyczne Bolle Contour II Smoke Polarized

Jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne do sportów wodnych?

Przy uprawianiu sportów wodnych, zwłaszcza w słoneczne dni, nieuniknione są rażące odblaski promieni słonecznych. Niezależne od tego, czy uprawiasz surfing, kajakarstwo lub jesteś wędkarzem, warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią Twoje oczy.

W okularach przeciwsłonecznych przeznaczonych do sportów wodnych bardzo przydatna jest wspomniana wcześniej polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne skutecznie eliminują odblaski, co przekłada się na mniejsze męczenie się oczu. Polecamy wybrać soczewki o barwie: niebieskiej, zielonej, brązowej lub szarej. Niebieskie soczewki kontrastują niebo i powierzchnię wody. Pozostałe kolory zapewniają natomiast dobre odwzorowanie kolorów otoczenia i zapobiegają męczeniu się oczu przy długiej aktywności. Dobrym wyborem będą soczewki kategorii 3 lub 4 z polaryzacją.

Okulary przeciwsłoneczne Bushnell Moose Green Mirror Matte Black w MILITARY.PL
Okulary przeciwsłoneczne Bushnell Moose Green Mirror Matte Black

Warto także zwracać uwagę na odporność na uszkodzenia mechaniczne i wybrać modele wykonane z poliwęglanu lub innych tworzyw sztucznych. Inną kwestią jest ryzyko zgubienia okularów na przykład podczas wpadnięcia do wody. Dlatego polecamy lekkie okulary przeciwsłoneczne, które przez pewien czas będą unosiły się na wodzie.

Okulary przeciwsłoneczne w góry - na co zwrócić uwagę?

Okulary przeciwsłoneczne w góry to akcesorium, które przyda się o każdej porze roku, ale szczególnie istotne jest posiadanie ich zimą. Jeśli wędrujesz po zaśnieżonych szczytach przy bezchmurnym niebie, światło odbijające się od śniegu może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty śnieżnej. Ponadto w górach okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed opadami deszczu i śniegu, porywistym wiatrem czy kurzem.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać w góry? To zależy, tak jak w przypadku okularów rowerowych, od danej aktywności. Na wędrówki górskie najpopularniejszym wyborem będą okulary kategorii 3, ale dobrą alternatywą są okulary fotochromowe. Na zimowe aktywności czy wyjazdy na lodowce najlepszym wyborem będą szkła kategorii 4. Tutaj warto rozważyć gogle wysokogórskie lub specjalne okulary na lodowiec z osłonami bocznymi.

Okulary taktyczne Oakley Frogskins Crystal Clear Prizm Saphire w MILITARY.PL

Oferta sportowych okularów przeciwsłonecznych w MILITARY.PL

Wybór sportowych okularów przeciwsłonecznych na rynku jest naprawdę szeroki. Decydując się na okulary dostoswane do konkretnej aktywności warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Kupując model okularów przeciwsłonecznych, określ, czy będą służyć Ci do jednej aktywności czy potrzebujesz jednak bardziej uniwersalnej wersji. Pamiętaj o tym, żeby wybierać okulary przeciwsłoneczne od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że są wyposażone w odpowiednie filtry. Sprawdź także, jakie akcesoria do okularów przeciwsłonecznych znajdują się w zestawach. W ten sposób zyskasz pewność, że etui czy wymienne szkła na pewno będą pasować do wybranych okularów.

Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy w wyborze, skontaktuj się z nami. Eksperci MILITARY.PL wspomogą Cię fachową poradą i ułatwią wybór najlepszych okularów przeciwsłonecznych z szerokiej oferty naszego sklepu.