Zamów dziś - Paczkomat® i kurier InPost z dostawą na jutro

00 g 00 m 00 s
Waluta

Oznaczenia szlaków górskich - co symbolizują poszczególne kolory i znaki?

Oznaczenia szlaków górskich - co symbolizują poszczególne kolory i znaki?

Oznaczenia szlaków górskich pomagają turystom orientować się w terenie, wskazują rodzaj szlaku czy też ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Niestety, istnieje wiele mitów na temat oznaczeń szlaków, które wprowadzają turystów. Co tak naprawdę kryje się za różnymi kolorami i znakami, które można spotkać w górach? Ten poradnik zawiera odpowiedzi na to pytanie.

W artykule dowiesz się, jakie są rodzaje szlaków w górach i jak są one oznaczone. Poznasz też znaczenie kolorów szlaków górskich i zaznajomisz się z nietypowymi znakami, takimi jak biały wykrzyknik.

Jakie są rodzaje szlaków górskich w Polsce?

Dla każdego miłośnika gór znajomość oznaczeń szlaków górskich jest bardzo ważna. Dzięki tej wiedzy można zorientować się w terenie, zaplanować trasę czy dostrzec potencjalne zagrożenia. Oczywiście nie bez znaczenia jest również znajomość oznaczeń z punktu widzenia wyboru odpowiedniego dla siebie szlaku, ponieważ istnieją ich różne rodzaje, które omówimy poniżej.

Aktualnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (uwzględniając sposób przemieszczania się) wyróżnia następujące rodzaje szlaków górskich:

 

1. Szlaki piesze

Szlaki te oznaczone są znakiem z trzema poziomymi pasami: dwoma białymi i innym kolorem pośrodku.

Szlaki piesze - czerwony

Warto wiedzieć, że niektóre szlaki piesze są jednocześnie szlakami rowerowymi. Wówczas na znaku znajduje się dodatkowo symbol roweru.

Oznaczenie szlaku pieszego, który jest jednocześnie szlakiem rowerowym

2. Szlaki rowerowe

Podstawowym znakiem szlaku przeznaczonego dla rowerzystów jest biały prostokąt z czarnym rowerem, a także z kolorem danego szlaku.

Szlaki rowerowe - czerwony

Natomiast poniższy znak z pomarańczowym tłem oznacza szlaki rowerowe o zasięgu ponadregionalnym. Znaki tego typu umieszcza się na trasach głównych, które spełniają wysokie parametry techniczne nawierzchni. Jak widać poniżej, tego typu znak wskazuje również kolor danego szlaku.

Szlak o zasięgu regionalnym

3. Szlaki konne

Oznaczone są białym prostokątem z kropką pośrodku (ma ona ten sam kolor, co dany szlak).

Oznaczenei szlaku konnego

4. Szlaki narciarskie

Oznakowanie tych szlaków turystycznych przybiera formę trzech poziomych, przylegających do siebie pasów: dwóch pomarańczowych i jednego innego koloru pomiędzy nimi.

Oznaczenie szlaku narciarskiego

5. Szlaki kajakowe

O spływach kajakowych informuje znak z czarnym piktogramem kajakarza na białym tle i ciemnoniebieskim obramowaniem. Na znaku tym znajduje się również informacja o długości trasy.

Oznaczenie szlaku kajakowego

Należy podkreślić, że na terenie Polski znajdują się również ścieżki spacerowe i dydaktyczne (np. ścieżki przyrodnicze, historyczne). Ich oznaczenia znajdziesz poniżej:

 

  • spacerowe – podstawowym znakiem wskazującym kolor szlaku jest w ich przypadku kwadrat podzielony na dwa trójkąty. Przy czym jeden jest biały, a drugi w kolorze szlaku turystycznego spacerowego.

Szlak spacerowy - oznaczenie

  • dydaktyczne – podstawowy znak to biały kwadrat, a kolor szlaku jest wskazywany przez pasek biegnący po przekątnej od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu.

Szlak dydaktyczny - oznaczenie

Powyżej opisaliśmy tylko podstawowe znaki, ale jest ich znacznie więcej, ponieważ na każdym rodzaju szlaku górskiego znajdują się również znaki dodatkowe, które wskazują koniec szlaku czy też znaki kierunkowe. Warto zapoznać się z broszurą wydaną przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, aby zaznajomić się ze wszystkimi rodzajami znaków.

Co oznaczają kolory szlaków pieszych w górach?

Panuje popularne przekonanie, że kolory szlaków górskich wskazują na ich trudność, ale w rzeczywistości jest to błędne założenie. Nie jest prawdą, że szlak w kolorze czarnym jest najtrudniejszy, a zielony najłatwiejszy.

Uwaga! To, jakim kolorem oznaczony jest szlak, nie ma żadnego związku z jego trudnością. Jedynym wyjątkiem są szlaki narciarskie, których kolor faktycznie wskazuje na ich stopień trudności.

Jakie więc znaczenie mają kolory szlaków górskich poza narciarskimi? W systemie PTTK kolory służą do oznaczania rangi i długości szlaku.

 

1. Kolor czerwony – oznacza główny i najbardziej istotny szlak znajdujący się na danym obszarze. Niekiedy zdarzają się jednak wyjątki i kolorem tym znakowane są również inne szlaki w okolicy, które nie muszą być tym głównym. Ten szlak zazwyczaj prowadzi przez najbardziej interesujące krajobrazowo miejsca w danym regionie.

Kolor czerwony - oznaczenia

2. Kolor niebieski – choć niebieski kolor jest oficjalnie zarezerwowany dla szlaków długodystansowych, w rzeczywistości często spotyka się krótkie szlaki oznaczone tym kolorem. Zdarza się również, że szlaki długodystansowe mają inne kolory. To sprawia, że obecnie niebieski można uznać po prostu za drugi najważniejszy szlak w regionie, zaraz po czerwonym.

Kolor niebieski - oznaczenia

3. Kolor żółty – zazwyczaj oznacza krótkie odcinki łącznikowe. Mają na celu połączenie szlaku jednego koloru z innym lub prowadzą do ważnych punktów widokowych i atrakcji turystycznych.

Kolor żółty - oznaczenia

4. Kolor zielony – to szlaki dojściowe i widokowe, które prowadzą do kluczowych atrakcji turystycznych. Zielone szlaki mogą pełnić również funkcję łączników między innymi szlakami.

Kolor zielony - oznaczenia

5. Kolor czarny – to oznakowanie szlaków górskich i nizinnych łączących ze sobą różne trasy. Często czarny szlak jest najkrótszą drogą dojścia do danego miejsca.

Kolor czarny - oznaczenia

Należy mieć świadomość, że kolory szlaków są umowne, co oznacza, że mogą występować odstępstwa od przypisanych im znaczeń.

Jakie znaczenie mają kolory szlaków na innych trasach w górach?

Opisaliśmy powyżej kolory, które można spotkać na górskich szlakach pieszych. Jakie jest jednak znaczenie kolorów na innych szlakach w górach?

Oznakowanie szlaków rowerowych i konnych pokrywa się z kolorystyką szlaków pieszych. Natomiast na szlakach kajakowych nie stosuje się oznaczeń kolorystycznych. Zamiast tego umieszczane są znaki ostrzegawcze i informacyjne. Informują one o możliwych zagrożeniach i sugerują, jak atrakcyjna widokowo i długa jest trasa.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku szlaków narciarskich, kolory faktycznie określają trudność danego zjazdu. Zastosowano tutaj podział na 4 kolory:

 

  • zielony – bardzo łatwy,

Szlak narciarski zielony

  • niebieski – łatwy,

Szlak narciarski niebieski

  • czerwony – trudny,

Szlak narciarski czerwony

  • czarny – bardzo trudny.

Szlak narciarski czarny

Szlaki turystyczne, a pozostałe oznaczenia - o czym informują znaki na szlaku?

Na szlakach górskich, oprócz kolorów i oznaczeń rodzajów szlaków, można znaleźć także wiele innych znaków. Najpopularniejsze są znaki z kierunkowskazami, które informują o popularnych miejscach docelowych i przybliżonym czasie przejścia. Jakie inne oznaczenia szlaków górskich można znaleźć w Polsce?

 

  • kropka w kolorze szlaku na białym tle – początek lub koniec szlaku.

Oznaczenie początku lub końca szlaku

  • znak skrętu – może mieć załamanie pod kątem 90 lub 135 stopni. Umieszcza się go przed skrętem. Jeśli szlak jest dobrze oznaczony, tuż za zakrętem znajdziesz kolejny znak (znak potwierdzający). Dzięki niemu można być pewnym, że dobrze się skręciło.

Oznaczenie znaku skrętu

  • strzałka – malowana w samym miejscu zmiany kierunku szlaku.

Strzałka w miejscu zmiany kierunku szlaku

  • biały wykrzyknik – umieszczony nad znakiem szlaku turystycznego pełni funkcję ostrzegawczą. Informuje on o zbliżaniu się do miejsca, które może stwarzać trudności orientacyjne. Najczęściej spotyka się go w miejscach, gdzie szlak zmienia kierunek w sposób nieoczywisty, np. gdy z szerokiej drogi musimy skręcić w wąską ścieżkę.

     

Funkcja ostrzegawcza - biały wykrzyknik

Poza wspomnianymi znakami w górach można znaleźć wiele innych symboli ułatwiających wędrówkę i dostarczających cennych informacji. Przykładem mogą być symbole informujące o dojściu do ujęcia wody pitnej, do punktu widokowego czy miejsca noclegowego.

Dodatkowe oznaczenia na szlaku

Oferta odzieży i akcesoriów na wyprawę w góry w MILITARY.PL

Skoro już wiesz, co symbolizują konkretne oznaczenia szlaków górskich i planujesz wyprawę, warto zainwestować w odpowiednią odzież i akcesoria.

W sklepie MILITARY.PL znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by w pełni cieszyć się wyprawami i komfortowo pokonywać górskie szlaki. Proponujemy szeroki wybór plecaków trekkingowych dopasowanych do różnych potrzeb i pojemności. Oferujemy również buty turystyczne, które zapewnią stabilność i ochronę stóp podczas każdego kroku.

Poza plecakami i butami, można u nas znaleźć również szereg innych produktów, które uzupełnią ekwipunek na górskie wyprawy. Dysponujemy dużym wyborem kurtek, spodni, polarów i bluz, które zapewnią ciepło i wygodę w każdych warunkach pogodowych. Posiadamy też chusty, kominy, okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem, które chronią przed słońcem.

Dla osób, które wybierają się na rowerowe szlaki, oferujemy również odzież i akcesoria. Posiadamy szeroki wybór specjalnych plecaków rowerowych, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalne rozłożenie ciężaru i komfort podczas jazdy. Do wyboru jest także odzież kolarska, taka jak koszulki, spodenki, bluzy i kurtki, które wykonane są z oddychających i funkcjonalnych materiałów, zapewniających komfort i odpowiednią termoregulację.

SPRAWDŹ PLECAKI TREKKINGOWE