MĘSKIE PREZENTY - GWARANCJA DOSTAWY PRZED GWIAZDKĄ

Zamów teraz z dostawą do Paczkomatu InPost na jutro!

Waluta

Tarp – czym jest i jaki model wybrać?

Tarp – czym jest i jaki model wybrać?

Nocowanie w czasie wypraw outdoorowych najczęściej kojarzy się ze spaniem pod namiotem. Namiot to klasyczna forma schronienia, która zapewnia ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i tworzy miejsce, w którym możemy odpocząć. Jednak istnieje również lżejsza i łatwiejsza w transporcie alternatywa, czyli tarp turystyczny. Tarp, podobnie jak namiot, zapewnia schronienie, jednak jest znacznie lżejszy i zapewnia większą swobodę wyboru miejsca do spania.

Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest tarp i jaki model wybrać na wyprawę, to ten poradnik jest dla Ciebie!

Czym jest tarp?

Tarp, inaczej płachta biwakowa, to z reguły fragment materiału w formie prostokąta lub kwadratu, który wyposażono w punkty montażowe i linki mocujące. W przeciwieństwie do tradycyjnego namiotu, tarp turystyczny jest dużą płachtą, zazwyczaj wykonaną z wytrzymałego poliestru lub nylonu. Znany jest także pod innymi nazwami, takimi jak plandeka turystyczna czy basha.

Tarp turystyczny chroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem i promieniowaniem UV (UVA i UVB). Niektóre modele mogą pełnić również funkcję koca ratunkowego (folii NRC). Tarpy występują w różnych rozmiarach i barwach, choć najczęściej jest to czerń, odcienie zieleni lub kamuflaż.

 

 

Jak rozłożyć tarp?

Płachta biwakowa może być rozłożona i zamocowana w różnych konfiguracjach i miejscach, w zależności od warunków i preferencji użytkownika. Dzięki temu tarpy są bardziej wszechstronne (od np. namiotów) i mogą być dostosowane do konkretnej sytuacji terenowej.

Jak rozłożyć tarp? Poniżej przedstawimy kilka różnych możliwości rozłożenia płachty biwakowej.

Do rozbicia tarpu przydatne będą kije trekkingowe, linki odciągowe i szpilki, które często znajdują się w zestawie z tarpem. W razie potrzeby kijki teleskopowe i szpilki mogą zostać zastąpione nawet gałęziami i zaostrzonymi patykami.

Wariant A

Jeśli chcesz rozbić tarp w wariancie A, wybierz miejsce, w którym znajdują się dwa drzewa w bliskiej odległości od siebie (odległość powinna odpowiadać długości tarpa). Linkę odciągową przewlecz przez oczka montażowe tarpa i przymocuj ją do drzew. Następnie naciągnij tarp i skontroluj czy wysokość, na której został rozwieszony, jest odpowiednia. Jeśli nie widzisz nieprawidłowości, przewlecz kolejne linki odciągowe na wolnych bokach płachty i za pomocą szpilek przytwierdź je do ziemi. W sytuacji, gdy tarp rozkładasz na kijach trekkingowych, rozstaw je w odległości, która odpowiada długości tarpa. Kije możesz ustabilizować, używając linek odciągowych. Następnie naciągnij boki płachty biwakowej i zakotwicz je do ziemi.

 

Wariant B

W wariancie B rozbijanie tarpa należy zacząć od wykonania "podłogi". W tym celu 1/4 tarpa zakotwicz do ziemi, korzystając z oczek montażowych na krawędziach płachty. Następnie rozciągnij linkę odciągową między dwoma drzewami na wysokości około 70 cm i przymocuj do niej tarp. Luźną część płachty napnij i zakotwicz do ziemi za pomocą linek odciągowych i szpilek.

 

Wariant C

Przy rozpinaniu tarpa w sposób ukazany na grafice, zastosuj się do wskazówek z wariantu B. Jedyną różnicą jest wysokość rozpięcia tarpa na lince. W tym przypadku przymocuj go do drzew na wysokości 140 cm.

 

Wariant D

Do rozbicia tarpa w wariancie D zastosuj kijek trekkingowy lub mocną gałąź o długości co najmniej 1 metra. Kij trekkingowy (lub gałąź) będzie pełnić funkcję masztu - wbij go mocno w ziemię. Następnie podwieś na maszcie tarp na oczku montażowym znajdującym się na krawędzi płachty (najlepiej w połowie długości). Rozciągnij tarp i przytwierdź narożniki do ziemi linkami odciągowymi. Część płachty możesz podwinąć do środka (jak na obrazku), aby podłożyć ją pod śpiwór lub karimatę.

 

Wariant E

W wariancie E rozłóż tarp na ziemi i zakotwicz połowę do podłoża. Z pozostałej części płachty utworzysz koc – przykryj zakotwiczoną część tarpu i przytwierdź jego dolny róg do podłoża (schronienie z tarpa powinno wyglądem przypominać śpiwór). W zależności od potrzeb możesz przytwierdzić również wolny górny róg.

 

Wariant F

Rozbicie schronu tak, jak w ukazanym obok wariancie F, jest jedną z najprostszych konstrukcji. Na gałęzi lub długim kijku (o długości 150 cm) podwieś narożnik płachty od strony zawietrznej. Po stronie nawietrznej natomiast zakotwicz przeciwległy narożnik. Pozostałe dwa narożniki napnij i przytwierdź do podłoża. Jeśli potrzebujesz większej przestrzeni pionowej, możesz zmodyfikować ten układ poprzez napięcie jednej z bocznych ścian pionowych. Pętle mocujące przytwierdź do podłoża.

 

Gdzie sprawdzi się tarp?

Tarp turystyczny sprawdzi się podczas różnych wypraw outdoorowych. Płachta może być używana jako osłona przed deszczem, wiatrem i słońcem. Gdzie zabrać tarp? Gdzie tylko chcesz: na kemping, na plażę, nad jezioro, na piesze wycieczki, festiwale, imprezy plenerowe i wyprawy kajakowe. Kluczem do skutecznego wykorzystania tarpa jest znajomość różnych technik mocowania i konfiguracji, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie tarpa w zależności od warunków atmosferycznych i preferencji użytkownika.

Rozmiary tarpów

Na rynku dostępne są płachty biwakowe w różnych rozmiarach, ale jaki będzie odpowiedni? Poniżej znajdziesz kilka informacji o najpopularniejszych rozmiarach:

  • Tarp 3x3

Tarp 3x3 jest uniwersalną płachtą biwakową, która sprawdzi się u osób rozpoczynających przygodę z nocowaniem w terenie bez namiotu. Jego waga z reguły waha się w granicach od 0,4 kg do 1 kg, a ilość punktów mocowania od 8 do 25. Pod rozwieszonym kwadratowym tarpem 3x3 zmieszczą się 2 lub 3 osoby.

  • Tarp 1,4/1,7x2

Tarpy w wymiarach 1,4x2 lub 1,7x2 to najmniejsze, prostokątne tarpy. Ich waga to zazwyczaj około 0,2 kg – 0,6 kg, a liczba mocowań wynosi od 4 do 9. Z tarpa o takich wymiarach rozłożysz na przykład schronienie w wariancie A. Możesz go również wykorzystać jako osłonę hamaka.

  • Tarp 2x3/2x3,5

Jest to lżejsza wersja tarpa 3x3, która cechuje się często wagą od 0,3 kg do 0,6 kg i prostokątnym kształtem. Bez problemu skonstruujesz z niego schron w wariancie A dla jednej osoby z plecakiem lub dwóch osób bez dużej ilości bagażów.

  • Tarp 3x4/3,5x4

Tarpy 3x4 lub 3,5x4 zapewniają komfortowy odpoczynek kilku osobom. Ich waga może wynieść w zależności od modelu od 0,7 kg do 1,4 kg, dlatego polecane są podróżującym samochodem, motocyklem itd. Występują w różnych kształtach: kwadratach, prostokątach czy sześciokątach.

  • Tarp 4x4 i wzwyż

Tarpy 4x4 i większe przeznaczone są dla osób podróżujących pojazdem z uwagi na wagę zazwyczaj ponad 1,5 kg. Sprawdzą się jako zadaszenie na przykład na kempingu, które można rozpiąć pomiędzy drzewami lub samochodami. Ich rozmiar umożliwia również stworzenie zadaszenia dla dwóch hamaków (rozwieszonymi co najmniej metr od siebie).

 

Jaki wybrać tarp do hamaka?

Tarp możesz wykorzystać również wtedy, kiedy nocujesz w hamaku.

Jeśli nie używasz płachty biwakowej samodzielnie, a będzie pełnić funkcję osłony nad hamakiem, wybierz prostokątny model o mniejszej ilości punktów mocowania. Zwróć uwagę, aby długość tarpa była wystarczająca do osłonienia głównej części hamaka. Taki tarp dobrze się sprawdzi w swojej roli, a będzie lżejszy.

Kiedy chcesz wybrać tarp uniwersalny, który sprawdzi się też w innych zadaniach, polecamy wybrać model o kwadratowym kształcie i większej liczbie punktów montażowych. Uniwersalną płachtę wykorzystasz również do rozbijania innego typu schronień.

 

 

Tarp - gdzie jeszcze się przyda?

Tarp turystyczny sprawdzi się jako zadaszenie lub schronienie nie tylko na kempingach czy wyprawach. Równie dobrze tę rolę spełni w ogrodzie, na pikniku czy podczas wędkowania. Co więcej, płachta biwakowa nie musi być wykorzystywana tylko w takich celach. Oto kilka miejsc i sytuacji, w których przydatny będzie tarp:

  • Zbliża się letnia ulewa, a nie masz miejsca, w którym możesz schować meble ogrodowe? Wykorzystaj tarp. Możesz przykryć meble plandeką biwakową (pamiętaj o przytwierdzeniu tarpa do podłoża).

  • Tarp będzie bardzo dobrą, dodatkową izolacją pod namiot czy śpiwór. Możesz go rozłożyć zarówno pod namiotem, jak i w środku jako podłogę (tarp sprawdzi się też jako zabezpieczenie podłogi przy domowych remontach). Jeśli potrzebujesz więcej miejsca w namiocie, możesz rozłożyć tarp przed nim, aby pełnił funkcję przedsionka.

  • Planujesz dłuższą podróż ze sporą liczbą bagaży? Jeśli przewozisz ekwipunek na dachu samochodu, w przyczepie lub na łodzi, zabezpiecz je przed deszczem czy zgubieniem za pomocą tarpa.

To tylko kilka przykładów zastosowania tarpa. To wszechstronne narzędzie, które możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów, w zależności od swoich potrzeb.

 

Oferta tarpów i przydatnych akcesoriów w sklepie MILITARY.PL

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą tarpów i akcesoriów do nich, które będą przydatne w każdej outdoorowej przygodzie. W MILITARY.PL znajdziesz produkty wysokiej jakości, które sprawdzą się u entuzjastów survivalu, bushcraftu i nie tylko. Oprócz tarpów, które ochronią Cię przed deszczem, wiatrem i słońcem, znajdziesz u nas również solidne liny montażowe, dzięki którym dopasujesz tarp do własnych potrzeb. Bez względu na charakter wycieczki, nasza oferta tarpów i akcesoriów zapewni Ci niezbędną ochronę i komfort. Sprawdź asortyment MILITARY.PL, a nasi eksperci udzielą Ci fachowych porad i pomogą dobrać odpowiednie produkty.

SPRAWDŹ TARPY