Chat with us, powered by LiveChat

Zamów dziś kurierem DHL - dostawa już w poniedziałek!

Waluta

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Bielizna termoaktywna to specyficzny rodzaj odzieży funkcyjnej, pomagający utrzymać skórę w optymalnej temperaturze podczas wykonywania różnych aktywności fizycznych. Bielizna ta zapewnia uczucie suchości i komfortu. Dodatkowo izolacyjne właściwości bielizny termoaktywnej chronią przed chłodem w zimne dni, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Bielizna termoaktywna jest lekka, elastyczna i dobrze dopasowuje się do ciała, dzięki czemu nie ogranicza swobody ruchów.

Z tego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio prać bieliznę termoaktywną, aby nie traciła swoich właściwości. Podpowiadamy również, jaki środek do prania bielizny termoaktywnej naturalnej i syntetycznej wybrać, by nie uszkodzić ubrań.

Pranie bielizny termoaktywnej – co warto wiedzieć

Bielizna termoaktywna to rodzaj odzieży, która przylega do skóry. Jak wspominaliśmy, jej podstawową funkcją jest termoregulacja, czyli dystrybucja ciepła i wilgoci w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko przegrzania organizmu. Bielizna termoaktywna chroni dodatkowo przed zimnem, a poziom tej ochrony w dużej mierze zależy od gramatury materiału.

Ze względu na swoje techniczne właściwości, pranie bielizny termoaktywnej wymaga użycia odpowiednich technik i środków, aby jej nie uszkodzić.

Pranie bielizny termoaktywnej - ręcznie czy w pralce?

Większość modeli bielizny termoaktywnej można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce. Jednak przed tym warto zapoznać się z informacjami zawartymi na metce produktu, aby mieć pewność który sposób prania wybrać.

Na poniższej grafice znajdują się najpopularniejsze symbole stosowane na metkach odzieży:

Pranie ręczne bielizny termoaktywnej

Ręczne pranie bielizny termoaktywnej (w odróżnieniu od prania w pralce) daje nam większą pewność, że nie ulegnie ona uszkodzeniu. Materiały stosowane w bieliźnie termoaktywnej mogą być zbyt delikatne, aby prać je mechanicznie. Jest to więc pewniejsza metoda, jednakże bardziej czasochłonna. Pranie ręczne należy zastosować w sytuacji, gdy na metce produktu znajdują się takie zalecenia. Możesz również wykorzystać tę metodę przy niewielkich zabrudzeniach.

Jeśli na bieliźnie znajdują się głębokie zabrudzenia lub materiał wydziela bardzo intensywny zapach, przed przystąpieniem do właściwego prania bielizny termoaktywnej warto najpierw namoczyć ubrania w letniej wodzie (30 st. C) przez 30-60 minut. W innych przypadkach ten etap można pominąć. Pranie ręczne możesz wykonać, stosując się do poniższych kroków:

  • Do miski wlej letnią wodę i dodaj odpowiednią ilość wybranego środka do prania bielizny termoaktywnej.

  • Pierz bieliznę poprzez jej ugniatanie (unikaj tarcia, ponieważ może to spowodować uszkodzenie odzieży).

  • Kilkukrotnie wypłucz bieliznę wodą, aby usunąć resztki środka piorącego.

  • Delikatnie odciśnij nadmiar wody, a następnie przełóż wypraną bieliznę na ręczniku i odsącz wodę.

  • Rozłóż bieliznę na suchym ręczniku lub suszarce (ułóż ją płasko, bez rozwieszania).

  • Pozostaw w suchym i zacienionym miejscu do pełnego wyschnięcia.

 

Uwaga! Nigdy nie susz odzieży i bielizny termoaktywnej na grzejniku ani w pełnym słońcu. Niewłaściwe suszenie bielizny może doprowadzić do jej uszkodzenia lub wyblaknięcia. Unikaj też rozwieszania jej na sznurkach do prania i suszarkach za pomocą klamerek, ponieważ odzież ta może ulec odkształceniu. Jeżeli użycie klamerek jest konieczne, umieszczaj je na szwach.

Pranie ręczne jest też dobrym sposobem na przygotowanie mocno zabrudzonej bielizny termoaktywnej do prania w pralce. Przed praniem w pralce warto delikatnie przeprać najbardziej zabrudzone miejsce z użyciem niewielkiej ilości odpowiedniego detergentu.

Pranie bielizny termoaktywnej w pralce

Pranie bielizny termoaktywnej w pralce nie różni się znacząco od prania ręcznego. Należy zachować podobne zasady: prać w temperaturze do 30 st. C, używać odpowiednich środków piorących oraz ustawić wirowanie na niskie obroty (w przypadku bielizny z wełny Merino należy zrezygnować z funkcji wirowania).

Warto zwrócić uwagę na dostępne programy prania w swojej pralce. Większość nowoczesnych urządzeń wyposażono w tryb do prania tego typu odzieży. Jest to np. tryb “sport” lub “termo”. Jeżeli jednak brakuje takiego programu w urządzeniu, możesz zastosować poniższe wskazówki:

  • Wybierz delikatny program lub ustaw temperaturę na 30 st. C i wirowanie na najniższe obroty.

  • Namoczoną wcześniej bieliznę termoaktywną przekręć na lewą stronę i umieść w bębnie pralki; jeżeli pierzesz jednocześnie także inne rodzaje odzieży termoaktywnej, pamiętaj, żeby zapiąć wszystkie zamki.

  • Najbardziej delikatną odzież możesz umieścić w specjalnym worku do prania, dzięki któremu zminimalizujesz ryzyko jej uszkodzenia.

  • Do dozownika wlej odpowiednią ilość płynu lub innego środka do prania bielizny termoaktywnej.

  • Po zakończonym praniu odsącz wodę z ubrań w ten sam sposób, jak przy praniu ręcznym; zastosuj również tę samą metodę suszenia.

 

Uwaga! Nie używaj płynów zmiękczających, ponieważ mogą one pogorszyć właściwości Twojej odzieży.

Jak prać bieliznę termoaktywną naturalną, a jak syntetyczną?

Dobór odpowiedniej metody prania zależny jest również od rodzaju materiału, z którego została wykonana bielizna termoaktywna.

Zazwyczaj materiał stosowany w odzieży i bieliźnie termoaktywnej dzieli się na trzy rodzaje:

    • naturalny – na przykład z wełny Merino,

    • hybrydowy / mieszany - na przykład z wełny z dodatkami tworzyw syntetycznych,

    • syntetyczny – wykonany w całości z tworzyw syntetycznych.

Pranie bielizny termoaktywnej i innego rodzaju odzieży termo wykonanych z materiałów naturalnych i hybrydowych wykonasz w ten sam sposób. Choć bielizna hybrydowa zrobiona jest częściowo z materiałów syntetycznych, większą uwagę należy poświęcić materiałom naturalnym.

Pranie bielizny z wełną Merino i bielizny hybrydowej

Wełna Merino to rodzaj specyficznej tkaniny, która pozyskiwana jest od merynosów (owiec zamieszkujących tereny Azji), które żyją w klimacie, gdzie temperatury ciągu roku wahają się od -20 do +30 st. C. Włókna wełny Merino są bardzo delikatne - o grubości 1/3 ludzkiego włosa z nieregularną, poskręcaną strukturą. Unikalna budowa włókien merynosów powoduje powstawanie komór powietrznych pomiędzy nimi, co umożliwia zatrzymywanie nagrzanego ciałem powietrza i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.

Właściwości Merino
Ikona liścia naturalna, biodegradowalna i hipoalergiczna
Ikona UV chroni przed promieniowaniem UV
Ikona oddechu wykazuje dobre właściwości oddychające
Ikona zapachu nie chłonie nieprzyjemnych zapachów
Ikona zabrudzeń jest odporna na zabrudzenia

 

Z uwagi na te zalety, bielizna termoaktywa z wełny Merino jest chętnie wybierana przez osoby lubiące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Jak prać bieliznę termoaktywną z wełny Merino? Tak jak inne rodzaje wełny, czyli delikatnie. Jeśli nie wiesz, jak prać bieliznę tego typu, to zachęcamy do skorzystania z poniższych informacji:

  • Jeżeli masz taką możliwość, pierz bieliznę termo z Merino ręcznie w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 st. C; wyższa temperatura może uszkodzić wełniane włókna (skurczyć je lub ściągnąć).

  • Przy praniu mechanicznym wybierz program do wełny lub do delikatnych tkanin; zrezygnuj z wirowania i suszenia w suszarce bębnowej.

  • Zrezygnuj ze środków do zmiękczania tkanin, ponieważ wygładzą porowate, poskręcane włókna wełny Merino, przez co stracą one swoje właściwości.

  • Do prania wybieraj jedynie środki przeznaczone do wełny, jeżeli w chwili prania bielizny termoaktywnej nie masz takiego środka, możesz wykorzystać szare mydło.

  • Bieliznę Merino zawsze susz rozłożoną w zacienionym, przewiewnym miejscu.

 

Pranie hybrydowej bielizny termoaktywnej wykonaj tak samo, jak w przypadku naturalnej.

Pranie syntetycznej bielizny termoaktywnej

Chociaż wydaje się, że najlepszym wyborem będzie bielizna naturalna, nie należy dyskredytować tej z materiałów syntetycznych. Taka bielizna jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i szybciej schnie. Bielizna syntetyczna wykonana jest z poliestrów lub poliamidów często w połączeniu z elastanem. Dodatkowo niektóre modele bielizny syntetycznej wzbogacone są o antybakteryjne jony srebra, które wykorzystywane są np. w opatrunkach.

Pranie syntetycznej bielizny termoaktywnej jest nieco prostsze niż wełnianej i hybrydowej, choć nie oznacza to, że możesz je wykonać niedbale. Bieliznę syntetyczną możesz prać ręcznie lub w pralce. Przy praniu mechanicznym skorzystaj z programu do odzieży sportowej lub tkanin delikatnych i użyj środków do prania bielizny termoaktywnej.

Suszenie wykonuj tak samo, jak przy innych rodzajach bielizny termoaktywnej.

Jaki płyn do prania bielizny termoaktywnej wybrać?

Wiesz już, jak wykonać pranie różnego rodzaju bielizny termoaktywnej, ale warto także się zastanowić, w czym prać bieliznę termoaktywną, aby jej nie uszkodzić. Tradycyjne środki piorące, których używamy na co dzień, są zbyt agresywne dla delikatnej struktury bielizny i odzieży termoaktywnej, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów

Do prania bielizny termoaktywnej najlepiej wykorzystywać produkty znanych i renomowanych marek, takich jak: Nikwax i Grangers, , dzięki którym wypierzesz swoją bieliznę. Środki te możesz wykorzystywać również do prania innej odzieży funkcyjnej.

Jak często prać bieliznę termoaktywną?

Bielizna naturalna nie powinna być zbyt często prana, ponieważ wełna Merino po wielokrotnym praniu może ulec uszkodzeniu. Jeżeli trening nie był zbyt intensywny i na bieliźnie (bielizna w formie koszulki i legginsów/getrów) nie ma zabrudzeń, samo pozostawienie jej na noc do wywietrzenia powinno wystarczyć.

W przypadku bielizny syntetycznej pranie jest z reguły wymogiem po każdym użyciu.

Jak prać bieliznę termoaktywną? - podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak i w czym prać bieliznę termoaktywną. W ramach krótkiego przypomnienia, poniżej umieściliśmy listę najważniejszych czynności, o których powinieneś pamiętać:

  • Czytaj metki na bieliźnie i odzieży termoaktywnej – zawarte są na nich wszystkie niezbędne informacje do prawidłowego wykonania prania.

  • Wybieraj tylko środki przeznaczone do prania bielizny termoaktywnej, którą posiadasz – zwracaj uwagę w przypadku bielizny naturalnej, czy dany środek może być stosowany do tego typu bielizny. Pamiętaj, żeby nie używać wybielaczy i zmiękczaczy.

  • Zapinaj zamki, odwracaj ubrania na lewą stronę – to pozwoli uchronić odzież przed uszkodzeniem mechanicznym podczas prania, a także ograniczy ryzyko zniszczenia nadruków.

  • Mocno zabrudzoną lub wydzielającą bardzo intensywny zapach bieliznę namaczaj i przepieraj wstępnie – w niektórych przypadkach samo przepranie bielizny będzie wystarczającym zabiegiem.

  • Wybieraj właściwy program – ustaw najniższe obroty wirowania lub całkowicie wyłącz tę funkcję. Zrezygnuj z wysokich temperatur, aby bielizna nie skurczyła się czy nie rozciągnęła.

  • Susz bieliznę poprzez rozłożenie jej na płasko – nie używaj suszarek bębnowych ani nie rozkładaj bielizny na grzejnikach, staraj się też unikać rozwieszania jej na sznurkach za pomocą klamerek.

 

Bielizna termoaktywna i preparaty do prania bielizny termoaktywnej w sklepie MILITARY.PL

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór bielizny termoaktywnej damskiej i męskiej w różnych formach – koszulek, legginsów, getrów, bokserek czy fig. Nasze produkty wykonane są zarówno z wełny Merino, jak i z materiałów syntetycznych. Zwróć uwagę na produkty znanych i cenionych marek, wśród których znajdziesz między innymi: Military Wear, Alpinus, Brandit, Brubeck, M-Tac, Mil-Tec, Fjord Nansen, Helikon, Mil-Tec, Pentagon czy Under Armour. Polecamy także zapoznać się z ofertą preparatów do prania bielizny termoaktywnej, aby zachowała świeżość i służyła przez długi czas.

SPRAWDŹ BIELIZNĘ TERMOAKTYWNĄ