Zamów dziś - dostawa już w poniedziałek |

00 g 00 m 00 s
Waluta

Jak wybrać dobrą latarkę?

Jak wybrać dobrą latarkę?

Szukasz dobrej latarki ale nie wiesz, w jaki sposób wybrać odpowiedni model, by sprzęt spełniał Twoje wymagania? W tym poradniku doradzamy, na co zwracać szczególną uwagę w latarce i jak poszczególne cechy charakterystyczne przekładają się na użytkowanie.

Jakie będzie przeznaczenie latarki?

W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na następujące pytania: do czego potrzebujesz latarki? Jak długo latarka powinna świecić na jednym naładowaniu lub na jednej baterii? W jakich warunkach będziesz używać sprzętu? Te pytania nie są przypadkowe. Odpowiedzi na nie powinny bowiem determinować rodzaj latarki, na jaki się zdecydujesz.

Szukasz czegoś na wieczorny jogging po lesie i biegasz w każdych warunkach pogodowych? W takim przypadku najlepszym wyborem jest lekka czołówka z kilkoma trybami świecenia, koniecznie wodoszczelna. Czas świecenia i rodzaj zasilania nie będzie miał w tym przypadku takiego znaczenia, ponieważ baterię możesz wymienić co kilka dni/tygodni, a akumulator podładować w domu.

Jogging - z latarką czołową

Kiedy wiesz, czego szukasz, łatwiej będzie Ci znaleźć dobrą latarkę pod Twoje potrzeby. Zastanów się przy okazji, czy latarka może Ci się przydawać w innych aktywnościach sportowych lub do pracy. Na końcu tego poradnika podpowiadamy krótko, do czego najlepiej sprawdzają się poszczególne rodzaje latarek.

Dobra latarka – na co zwracać uwagę?

Są 4 cechy charakterystyczne latarek, na które w szczególności zalecamy zwracać uwagę podczas zakupu nowego modelu.

Rodzaj zasilania

Baterie czy akumulatory? Najpierw zdecyduj, jaki rodzaj zasilania będzie dla Ciebie optymalny. Jeśli używasz latarki okazjonalnie, np. tylko podczas biwaku 2/3 razy w roku, modele na jednorazowe baterie mogą być właśnie dla Ciebie. Wystarczy, że przed wypadem spakujesz do plecaka paczkę baterii, które dodatkowo ze względu na popularność, możesz kupić prawie w każdym sklepie czy kiosku.

Jeśli jednak latarka towarzyszy Ci częściej, np. na co dzień w pracy, wówczas lepszym wyborem może być zasilanie akumulatorowe. W dłuższej perspektywie zaoszczędzi Ci to czas i pieniądze. Akumulator możesz podładować bezpośrednio z gniazdka lub przez powerbank. Dodatkowo taki rodzaj zasilania umożliwia producentom stosowanie większej mocy maksymalnej w latarkach.

Moc latarki

Kiedyś jednym z najważniejszych parametrów latarki była moc żarówki wyrażona w watach, która przekładała się na ilość wytwarzanego przez nią światła. Obecnie większość oferowanych na rynku urządzeń produkowanych jest w technologii LED, czyli light-emitting diode, co z języka angielskiego oznacza diodę emitującą światło. Najważniejszą jednostką w określeniu mocy świecenia najnowocześniejszych latarek jest lumen, czyli jednostka miary strumienia świetlnego.

Ile lumenów ma mocna latarka? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od potrzeb użytkownika, konstrukcji i rodzaju latarki. Rozpiętości tych wartości mogą być olbrzymie i polecamy najpierw przetestować (jeśli masz taką możliwość) modele o różnych parametrach. Dla przykładu mocne latarki firmy Olight mają nawet ponad 2 czy 3 tysiące lumenów. Dla porównania latarki czołowe Petzl mają 250 czy 300 lumenów w najmocniejszym trybie i w zupełności wystarczy to do oświetlenia sobie drogi w ciemnościach.

Oczywiście im wartość lumenów jest większa, tym światło jest mocniejsze i jaśniejsze. Dlatego ponownie zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli używasz latarki do okazjonalnych spacerów nocą po szlakach górskich, to 300-500 lumenów będzie w zupełności wystarczające, by oświetlić sobie ścieżkę na dystansie kilkudziesięciu metrów. Jeśli jednak szukasz mocnego szperacza, by obserwować nocą duży obszar na większych odległościach, to postaw na modele z maksymalną mocą lumenów powyżej 2 tysięcy.

W ofercie sklepu internetowego MILITARY.PL znajdziesz zarówno małe urządzenia kieszonkowe, jak i większe, służące do specjalistycznych zastosowań i spełniające wiele norm, które są wykorzystywane między innymi przez służby poszukiwawcze oraz ratowników.

Maksymalny zasięg świecenia

Oprócz jasności i ilości światła warto sprawdzić również skuteczny zasięg latarki. Niektóre zaawansowane konstrukcje z dużymi reflektorami oferują ponad kilometr skutecznego strumienia światła, pozwalając na prowadzenie poszukiwań zaginionych, rozbitków czy ofiar katastrof naturalnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś z taką latarką wybrał się na nocny spacer po lesie czy górach - tryb zawsze możesz zmienić na niższy. Niektóre latarki oferujące zasięg ok. 1000 metrów są niewielkie i możesz z łatwością nosić je przy pasku.

Czasy świecenia

Kolejnym, niezwykle ważnym parametrem, jest czas świecenia. Jest on najczęściej podany osobno dla każdego trybu. Jeśli latarka ma 4 tryby (turbo, medium, low, moon), polecamy zwracać uwagę w szczególności na sumę czasu pracy na trybach medium oraz low. Są to najczęściej stosowane i najbardziej uniwersalne tryby pracy. Turbo zużywa bardzo dużo energii i służy przede wszystkim do okazjonalnego przyświecania na większe odległości. Tryb moon posłużyć Ci może np. do przeczytania mapy w terenie.

Najlepsze latarki są wyposażone w specjalne sterowniki, które odpowiadają za dawkowanie energii. Ma to na celu zapobiegać przegrzaniu urządzenia oraz pozwala oszczędzić moc na krytyczne sytuacje. Mają dodatkowo zmienne tryby, które pozwalają na pracę nawet przez kilkadziesiąt dni bez konieczności ładowania - np. wspomniany wyżej tryb moon. Nowoczesne diody są także długowieczne - przeciętna dioda stosowana w latarkach wytrzymuje ok. 60 tysięcy godzin pracy.

O rodzajach zasilania

Współczesna technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, oferując coraz bardziej pojemne akumulatory. Najczęstszym rodzajem ogniw wykorzystywanych w mocnych latarkach LED są akumulatory 18650. Większe modele korzystają z jeszcze potężniejszego zasilania, takie jak 26650 czy customowe zestawy ogniw. Dobra latarka akumulatorowa jest również wyposażona w możliwość ładowania ogniw bez konieczności wyciągania ich ze środka. Do tego celu służą dołączane do zestawów ładowarki magnetyczne. Mniejsze latarki kieszonkowe często zasilają baterie CR123 (używane także w aparatach fotograficznych) lub baterie AAA, tzw. małe paluszki.

Akumulatory

Niektóre latarki wyposażone są w akumulator wbudowany. Zazwyczaj ma on dużą pojemność i pozwala na wykorzystanie w pełni dostępnej wewnątrz urządzenia przestrzeni. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast konieczność ładowania sprzętu z sieci w razie wyczerpania energii. Wymienne ogniwo ma natomiast tę zaletę, że w razie braku dostępu do prądu z sieci możesz zużyty akumulator szybko zastąpić naładowanym. Często w takich latarkach jest również możliwość korzystania ze zwykłych jednorazowych baterii.

Baterie

Kolejną grupę stanowią latarki zasilane łatwo dostępnymi bateriami typu AA czy AAA. Popularne paluszki znajdziesz praktycznie na całym świecie, są niedrogie i zajmują niewiele przestrzeni, dzięki temu na dłuższą wyprawę możesz zabrać ze sobą spory ich zapas. Ich wadą jest niższe napięcie, dochodzące do 1,5 V (dla porównania ogniwa 18650 oferują napięcie do 3,7 V), co sprawia, że latarki na baterie mają zazwyczaj niższą moc. Jeżeli wybierasz się w miejsce, w którym spodziewasz się braku prądu z sieci lub będzie on utrudniony, wybierz proste rozwiązanie i spory zapas paluszków.

Poniżej przedstawiamy jeszcze uproszczone zestawienie porównawcze omówionych rodzajów zasilania pod kątem parametrów, dostępności, łatwości ładowania oraz pojemności ogniwa.

Parametry Dostępność Łatwość ładowania Pojemność
Akumulator wbudowany Najwyższe Brak, konieczne ładowanie w sieci Najwyższa Najwyższa
Akumulator wymienny Bardzo wysokie Średnia Wysoka/średnia Wysoka
Baterie Niskie/średnie Najwyższa Niska, najczęściej trzeba wymieniać zużyte baterie Niska

Jaką wybrać latarkę?

Wybór odpowiedniej latarki najczęściej uzależniony jest od jej zastosowania. W ofercie naszego sklepu internetowego MILITARY.PL znajdziesz latarki ręczne i czołowe. Kiedy wybrać czołówkę, a kiedy latarkę ręczną? Czy wszystkie latarki ręczne są takie same? Poniżej podpowiadamy, kiedy wybrać dany rodzaj latarki.

Latarki czołowe

Czołówki to lekkie, kompaktowe modele przystosowane do noszenia na głowie. Sprawdzają się najlepiej tam, gdzie potrzebujesz mieć obie ręce wolne i oświecać obszar, na który patrzysz. Polecamy je dla mechaników samochodowych, majsterkowiczów czy osób uprawiających wspinaczkę. Są również pierwszym wyborem na wszelkie nocne wędrówki po górach czy lesie ze względu na komfort i praktyczności ich użytkowania. Latarkę czołową możesz również wybrać jako dodatkowe oświetlenie podczas jazdy rowerem.

Latarki ręczne

Najpopularniejsze i uniwersalne latarki, które posłużą Ci do większości aktywności outdoorowych. Warto mieć również taki model w domu na wypadek braku prądu. Ze względu na mocne zróżnicowanie latarek ręcznych podzieliliśmy je dla ułatwienia na 2 kategorie: taktyczne oraz EDC.

Modele taktyczne

Latarki taktyczne to wszechstronne modele wyposażone w mocne diody i bardzo wytrzymałą obudowę. Gwarantują ponadprzeciętną moc w stosunkowo niewielkich obudowach. Do ich produkcji używa się bardzo wytrzymałych materiałów, np. aluminium lotnicze, dzięki czemu są odporne na uderzenia oraz upadki z dużych wysokości. Dodatkowo cechuje je wodoszczelność i pyłoszczelność, co potwierdza norma szczelności IPX-8.

Wyposażone są także we wzmocnione szkło. Latarki taktyczne polecamy w szczególności pracownikom służb mundurowych, ale także miłośnikom buschcraftu i survivalu oraz każdemu, kto używa latarki w trudnych warunkach terenowych i pogodowych.

Latarki EDC

Są to latarki, które są Twoim codziennym towarzyszem poza domem (ang. every day carry). Dla jednych to codzienne narzędzie wykorzystywane w pracy, a dla innych gadżet, który warto mieć w razie nagłej potrzeby, jak awaria samochodu w środku nocy w nieoświetlonym terenie. Latarki EDC charakteryzują się przede wszystkim kompaktowością oraz niewielką wagą, dzięki czemu możesz przenosić taką latarkę w kieszonce spodni, nerce czy torbie na ramię. Do latarek EDC zaliczamy także malutkie latarki-breloki do kluczy.

Polecane latarki EDC

Ze względu na uniwersalność i kompaktowość takich latarek, polecamy je do większości aktywności. Sprawdzą się na biwakach, wycieczkach w góry, do survivalu czy bushcraftu. Niektóre modele możesz nawet stosować na rower dzięki specjalnym uchwytom. Sprawdź ofertę w naszym sklepie MILITARY.PL i wybierz latarkę do codziennego użytku.

Wybierając sprawdzone marki z oferty sklepu MILITARY.PL masz pewność, że dany sprzęt posłuży Ci latami. Przed wyruszeniem w podróż zawsze sprawdzaj naładowanie akumulatorów i nie zapomnij o ładowarce. Jeżeli posiadasz latarkę zasilaną bateriami, weź ze sobą ich zapas.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik był dla Ciebie przydatny i już wiesz, jak wybrać dobrą latarkę do swoich potrzeb.