Zamów do 23:59 - kurier DHL z dostawą na jutro

00 g 00 m 00 s
Waluta

Repelenty - jakie środki na komary i kleszcze wybrać?

Repelenty - jakie środki na komary i kleszcze wybrać?

Komary i kleszcze to owady, których ukąszenia powodują między innymi obrzęk, świąd i ból. Niestety mogą także prowadzić do wielu poważnych chorób. Kleszcze są nosicielami patogenów powodujących między innymi: boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wybierając się na wyjazdy zagraniczne, warto pamiętać także o ryzyku zakażenia chorobami przenoszonymi przez komary tropikalne, takimi jak: gorączka denga, Zika czy żółta febra, dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona przed tymi owadami. Wybór odpowiednich repelentów może znacząco zmniejszyć ryzyko ukąszeń i związanych z nimi chorób.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat dostępnych na rynku repelentów przeciwko kleszczom i komarom oraz wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego środka odstraszającego.

Repelent - co to jest?

Repelent to nazwa stosowana dla wszelkiego rodzaju środków chemicznych i naturalnych, które wykazują właściwości odstraszające owady lub inne organizmy żywe. Niekiedy termin ten jest stosowany również w odniesieniu do urządzeń generujących dźwięk i światło. Jak działają repelenty?

Działanie repelentów polega na aktywnym wpływaniu na zmysły owadów, takich jak: wzrok, słuch, smak, węch lub dotyk, co w konsekwencji zmusza je do unikania tych obszarów, na których zostały zastosowane repelenty.

Dla przykładu, DEET zakłóca zdolność owadów do wyczuwania np. kwasu mlekowego (składnik potu), a tym samym uniemożliwia im zlokalizowanie potencjalnego żywiciela. Ikarydyna natomiast blokuje receptory owadów, które odpowiadają za wykrywanie m.in. wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, co również utrudnia owadom lokalizację człowieka.

Rodzaje repelentów — chemiczne i naturalne

Jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu repelenty dzielą się na naturalne i chemiczne. Naturalne wytwarzane są ze składników, które występują w przyrodzie. Są to między innymi różnego rodzaju olejki eteryczne, których zapach odstrasza owady.

Warto wiedzieć: do repelentów naturalnych zaliczamy także rośliny owadożerne i odstraszające owady, takie jak: komarzyca, aksamitka, pelargonia, mięta, bazylia, piołun, eukaliptus, cebula, lawenda, goździki czy czarny bez. Rośliny te można hodować na balkonie lub w ogrodzie.

Repelenty chemiczne to środki przeciwko kleszczom i komarom, które zostały wytworzone przez człowieka. Tego rodzaju repelenty różnią się od siebie m.in. substancją czynną, sposobem aplikacji, czasem utleniania. Na rynku dostępne są preparaty na komary i kleszcze w różnych postaciach, najczęściej w formie aerozolu (sprayu), płynu, balsamu czy żelu.

Repelenty, niezależnie od ich pochodzenia, po aplikacji na skórę tworzą na niej parującą warstwę ochronną, która smakiem i zapachem odstrasza owady takie jak kleszcze i komary. W dalszej części artykułu przedstawiamy najpopularniejsze repelenty.

Repelent z DEET

DEET to bardzo skuteczna substancja o właściwościach odstraszających owady. Środek ten został wynaleziony w czasach II wojny światowej przez chemików z armii USA. DEET zakłóca zdolność owadów do wykrywania kwasu mlekowego, dzięki czemu zmniejszona zostaje ich wrażliwość na substancje zawarte w ludzkim pocie. Człowiek staje się niewyczuwalny dla owadów niewyczuwalny.

Warto jednak mieć na uwadze, że DEET to bardzo silny środek i należy go stosować ostrożnie, zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta preparatu.

Przed pierwszym użyciem środków na komary lub na kleszcze zawierających DEET warto wykonać próby alergicznie - nałóż środek na niewielki obszar skóry i obserwuj, czy nie występuje reakcja alergiczna. Pamiętaj także, że repelentów z DEET nie powinno się rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach i że środek ten może uszkadzać tkaniny syntetyczne.

repelent-mugga
Na zdjęciu repelent Mugga Extra Strong kulka 50% DEET, który zabezpiecza przed ukąszeniem do 12 godzin

Jak długo działa DEET?

W zależności od stężenia preparaty z DEET wykazują różny czas działania. Czas działania preparatów uzależniony jest także od wilgotności powietrza i potliwości człowieka. Przykładowo środek o stężeniu 50% w klimacie umiarkowanym będzie działał przez około 9 godzin, natomiast w klimacie tropikalnym około 4-6 godzin.

Repelent z ikarydyną

Ikarydyna to związek chemiczny wykazujący zbliżone właściwości do substancji DEET. Zamiennie nazywana jest pikarydyną.

Preparaty z ikarydyną są świetną alternatywą dla środków z DEET dla osób o wrażliwej skórze. Ikarydyna w porównaniu z DEET jest również bezpieczniejsza dla tekstyliów, a dodatkowo wolniej odparowuje z powierzchni skóry.

Repelent z ikarydyną odstrasza komary, kleszcze, pchły czy muchy. W stężeniu od 10 do 20% działa nawet przez 8 godzin. Warto także wspomnieć, że środek ten jest bezzapachowy.

Repelent z IR3535

IR 3535 (Insect Repellent) jest środkiem słabszym niż DEET, ale jednocześnie bezpieczniejszym, szczególnie dla osób wrażliwych. Warto jednak zawsze wykonać test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry.

IR 3535 bardzo dobrze odstrasza komary, kleszcze, meszki, wszy, karaluchy, mrówki, pchły i muchy domowe. W stężeniu 10-30% wykazuje długotrwałe działanie nawet w warunkach o dużej wilgotności.

Repelenty z naturalnymi olejkami

Naturalne repelenty na kleszcze i komary często stosowane są jako alternatywa dla chemicznych środków odstraszających. Należy jednak pamiętać, że naturalne środki często wykazują mniej skuteczną i krócej działająca ochronę.

Naturalne repelenty zawierają różne olejki eteryczne roślinne, które wydzielają bardzo intensywny zapach odstraszający owady. W naturalnych repelentach można znaleźć olejki takie jak:

  • olejek lawendowy – odstraszający komary, mole i karaluchy,

  • olejek z mięty pieprzowej – odstraszający kleszcze, komary i muchy,

  • olejek eukaliptusowy – odstraszający komary,

  • olejek z paczuli – odstraszający komary, kleszcze i mole,

  • olejek cytronelowy – odstraszający komary,

  • olejek bazyliowy – odstraszający komary.

Naturalne olejki eteryczne działają około 2 godzin. Bardzo istotną kwestią jest wysokie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Należy pamiętać, że rośliny, z których pozyskuje się wyżej wspomniane olejki eteryczne, są silnymi alergenami. Z tego powodu stężenia olejków powinny być niskie.

Odstraszacze na kleszcze i komary dla dzieci

Skóra dzieci jest bardzo delikatna, dlatego warto wiedzieć, jakie środki będą dla nich odpowiednie.

Środki odstraszające zawierające ikarydynę z reguły nie powinny być stosowane u dzieci poniżej drugiego roku życia. Preparaty zawierające IR 3535 zaleca się stosować od 12 miesiąca życia.

Pamiętaj jednak, żeby najpierw wykonać test alergiczny!

Jeżeli nie chcesz stosować u dzieci repelentów podawanych na skórę, dobrą alternatywą będą produkty zapewniające ultradźwiękową ochronę przed kleszczami.

Środki na kleszcze dla psów i kotów

Kleszcze mogą wywoływać u zwierząt szereg chorób takich jak: babeszjoza, anaplazmoza, borelioza, tularemia, cytaukszoonoza, bartoneloza czy hemabartoneloza, dlatego ważne, aby chronić przed owadami także zwierzęta domowe.

Na rynku dostępne są krople przeciwko kleszczom podawane zwierzętom na kark lub obroże odstraszające, a w gabinetach weterynaryjnych możesz dostać preparaty w postaci tabletek albo zastrzyków.

Oprócz wspomnianych środków dostępne są również urządzenia generujące ultradźwiękową ochronę, które wygodnie przypniesz do obroży pupila.

Repelenty na komary i kleszcze w MILITARY.PL

W MILITARY.PL znajdziesz szeroki wybór skutecznie odstraszających repelentów na komary i kleszcze. W naszej ofercie dostępne są zarówno repelenty syntetyczne, jak i naturalne, w tym dla dzieci. Nasz asortyment dodatkowo obejmuje między innymi ultradźwiękową ochronę przed kleszczami, środki łagodzące po ukąszeniach oraz produkty do usuwania kleszczy.