Kleszcze są niewielkimi pajęczakami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ugryzienia kleszczy mogą prowadzić do zarażenia groźnymi chorobami, takimi jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Aktywność kleszczy trwa od wiosny do później jesieni, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona.
Preparaty na kleszcze dla ludzi – dlaczego warto je stosować?
Odpowiedni preparat na kleszcze to kluczowy środek, który minimalizuje ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Kleszcze mogą być nosicielami patogenów, które po dostaniu się do krwiobiegu mogą powodować poważne schorzenia. Najczęściej występującą chorobą po ukąszeniu kleszcza jest borelioza, która może prowadzić do przewlekłych bólów stawów, zaburzeń neurologicznych lub problemów z sercem. Dlatego tak ważne jest, aby stosować dobre środki na kleszcze, które zapewnią niezbędną ochronę.
Co na kleszcze dla ludzi? Rodzaje środków na kleszcze
W MILITARY.PL dostępne są różne rodzaje środków na kleszcze, które mają za zadanie je unieszkodliwić lub odstraszyć:
Repelenty na kleszcze: repelenty to chemiczne środki, które odstraszają kleszcze i inne owady, uniemożliwiając tym samym ukąszenie. Repelenty dostępne są w formie sprayu, kremów, żeli czy roll-onów. W repelentach znajdziesz substancje czynne takie jak DEET, ikarydyna czy IR-3131, które wpływają na układ nerwowy kleszczy, powodując, że unikają kontaktu z powierzchniami pokrytymi tymi środkami. Repelenty są łatwe w użyciu i skuteczne, choć ich działanie jest ograniczone w czasie, więc konieczne jest re-aplikowanie co kilka godzin. Repelenty sprawdzą się między innymi podczas wycieczek.
Preparaty biobójcze na komary: środki biobójcze nie tylko odstraszają kleszcze, ale również je unieszkodliwiają. Substancje czynne, takie jak permetryna, paraliżują kleszcze. Preparaty biobójcze są trwalsze, ale ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności i unikania kontaktu ze skórą. Środki biobójcze stosowane są do impregnacji ubrań lub sprzętu turystycznego.
Naturalne środki na kleszcze: naturalne preparaty na kleszcze zawierają olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, lawendowy czy z citronelli. Ich skuteczność jest niższa od repelentów i mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Ultradźwiękowe urządzenia na kleszcze: nowoczesne urządzenia, które emitują ultradźwięki o częstotliwości niewyczuwalnej przez człowieka i zwierzęta domowa, ale nieprzyjemnej dla kleszczy. Takie urządzenia są małe i łatwe w użyciu (można je nawet przypiąć do obroży pupila domowego). Są bezpieczne dla skóry, w tym skóry dziecięcej i wrażliwe, a także kobiet w ciąży. Bardzo dobrze sprawdzają się jako dodatkowa ochrona stosowana razem z odpowiednim repelentem.
Co najlepsze na kleszcze – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze
Odpowiedni preparat na kleszcze należy wybrać, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
Aktywność: na długi pobyt w lesie lub nad jeziorem warto postawić na trwalsze preparaty, które zapewnią dłuższą ochronę lub środki, które są łatwe w ponownej aplikacji (na przykład repelent w sprayu).
Wrażliwość skóry: osoby o wrażliwej skórze powinny wybierać repelenty na kleszcze z niższymi stężeniami substancji czynnej, która może podrażnić skórę i wywołać reakcję alergiczną.
Wiek: dla dzieci i osób starszych, podobnie jak dla osób o wrażliwej skórze, wybieraj preparaty z niskim stężeniem substancji czynnej.
Sposób na kleszcze: jak się jeszcze przed nimi chronić?
Oprócz stosowania dobrze dobranych preparatów na kleszcze warto stosować także dodatkowe środki ochrony minimalizujące ryzyko ukąszenia. Do takich działań należą:
odpowiednia odzież — długie rękawy, długie nogawki, skarpety zakrywające kostkę, pełne buty i jasne barwy,
unikaj wysokich traw — kleszcze najczęściej bytują w wysokich trawach i krzewach,
kontroluj skórę — po każdej wycieczce czy grzybobraniu warto dokładnie obejrzeć ciało, szczególnie obserwując miejsca pod pachami, przy pachwinach, zgięciach kolan i szyi.