Millitary.pl to nie tylko osprzęt do biwakowania oraz odzież o charakterystyce militarno-taktycznej bądź turystycznej. W swojej ofercie posiadamy także szeroki wachlarz literatury na temat wymienionych tematów oraz w tym przypadku - książki o strategii i taktyce. Jest to bardzo szeroki temat, który wciąż ewoluuje wraz z biegiem lat. Jedne ze starszych pozycji traktujących o sztuce wojennej liczą sobie ponad dwa tysiące lat, a niektóre z zawartych w nich tez są aktualne nawet dziś. Mimo wszystko tempo militarystyki nabiera na przestrzeni ostatnich lat coraz większego tempa – coraz rzadziej w konfliktach zbrojnych biorą udział wielotysięczne armie. Coraz częściej do boju rzucane są wyspecjalizowane jednostki bojowe oddziałów specjalnych, których skuteczność nie podlega dyskusji i to właśnie operatorzy często odgrywają kluczową rolę podczas konfliktów.
Na samym początku należy rozróżnić, jaka jest różnica między strategią a taktyką, gdyż są to pojęcia bardzo różne, lecz czasem stosowane zamiennie. Strategia to element bezpieczeństwa narodowego, określająca w jaki sposób ukierunkować i wykorzystywać potencjał wojskowy dla osiągnięcia celów danego państwa lub ich grupy. Jest to połączenie zarówno teorii, jak i praktyki w walce zbrojnej oraz poczynań poza nimi skupiającej się na określonym celu nie tylko w trakcie wojny, lecz także przed nią i tym, co po niej. Wyróżniana jest strategia cywilna, która ma za zadanie wspierać strategię wojenną za pośrednictwem szczebli produkcyjnych czy ukierunkowania tychże do celów długoterminowych, aby osiągnąć zakładane założenia.
Taktyka zaś to najniższy, co nie znaczy, że najmniej ważny element wojskowości. Te dwie dziedziny można porównać jako makro zarządzanie (strategia) oraz mikro (taktyka). Jest to nic innego jak zarządzanie oddziałami wojskowymi w celu zniszczenia danego obiektu lub sposób walki dostosowany do określonych warunków lub panującego otoczenia. Dziś najczęściej wyróżniamy taktyki w rozróżnieniu na kolory – zielony, czarny, niebieski. Pierwszy z nich to prowadzenie działań w terenie poza terenem zabudowanym, czarny odnosi się do walki w warunkach miejskich, a niebieski to styl operacji prowadzonych na wodzie. W zależności od typu terenu operatorzy są szkoleni innych metod wykorzystywania swoich umiejętności, dlatego jednostki specjalne często specjalizują się w wąskiej dziedzinie, zdobywając eksperckie umiejętności. Najlepszym przykładem może być gdyńska formacja Formoza, która swoje działanie koncentruje właśnie na prowadzeniu działań bojowych w warunkach wodnych.
Dzięki naszej ofercie książek o strategii i taktyce dowiesz się więcej o niuansach pola walk, które są częstokroć bardzo zawiłe i niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Dużym walorem takiej literatury jest to, że przy współtworzeniu tych książek współpracują (lub wręcz są ich autorami) byli operatorzy jednostek specjalnych z całego świata, w tym jednego z najlepszych oddziałów - polskiej jednostki GROM. Dowiesz się, jak wiele wyrzeczeń musi znieść elitarny żołnierz, jak wygląda morderczy trening oraz selekcja do oddziałów specjalnych, oraz jak nowoczesna walka wygląda od podszewki. Oczywiście nie skupiamy się jedynie na czasach teraźniejszych i w naszej ofercie posiadamy także najlepsze książki o wielkich konfliktach z przeszłości, nie tylko XX wieku, lecz także czasach o wiele wcześniejszych, z których dowiesz się, jak wyglądała taktyka oddziałów z choćby XVI wieku. To doskonałe źródło wiedzy historycznej i idealna oferta dla każdego, kogo interesuje historia militarystyki na przestrzeni dziejów.
Zapraszamy do przejrzenia listy dostępnych tytułów, książki o strategii i taktyce to dość pokaźny dział literatury, który prężnie rozwija swe podwoje na przestrzeni ostatnich lat. Bez zrozumienia przeszłości trudno jest pojąć teraźniejszość, zwłaszcza jeśli chodzi o wojskowość. Przykładowo jedną z popularniejszych taktyk była doskonale wszystkim znana szarża, którą polska husaria doprowadziła do perfekcji, jednak wraz z nadejściem broni maszynowej, taktyka ta musiała ulec zmianie i w efekcie czego przeobrazić się w wojska zmechanizowane. Podobnych niuansów jest dużo więcej i o wszystkich dowiesz się z fachowej literatury, której pełną listę znajdziesz na naszej stronie Military.pl.