Lubisz uprawiać sport, a jazda na rowerze to jedno z Twoich ulubionych zajęć? Świetnie! Trafiłeś w dobre miejsce. Jako fan jednośladów wiesz, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie roweru i w jaki sposób może wpłynąć na samą jazdę. Oprócz kasku, dobrego oświetlenia, licznika rowerowego, niezbędnym akcesorium w wielu przypadkach są rękawice do jazdy na rowerze. Bez palców, pełne, ocieplane – które najlepiej wybrać?
Rękawice rowerowe długie to dobry wybór na chłodniejsze dni wiosenne, jesienne i obowiązkowa pozycja, jeśli nie boisz się mrozów. Oczywistą zaletą jest komfort termiczny, jaki gwarantują takie rękawice. Trudno bowiem wyobrazić sobie dłuższą trasę wczesną wiosną bez odpowiedniej ochrony dłoni. Inne sytuacje, w których sprawdzą się rękawice rowerowe pełne, to np. jazda po gęsto zalesionych terenach. Zapewnią one wówczas ochronę przed niechcianymi otarciami czy uderzeniami o gałęzie drzew. Takie modele rękawiczek zapewniają również lepszą ochronę dłoni podczas upadku.
Kolejnym rodzajem są rękawice na rower bez palców. Wiele osób, które uprawia ten sport wyczynowo, decyduje się właśnie na modele pozbawione „palców”. Takie rozwiązanie zapewnia pewniejszy chwyt kierownicy oraz lepszą kontrolę – np. podczas nagłego hamowania. Okres wiosenny i jesienny jest dobrym momentem, w którym warto rozważyć zakup rękawic na rower bez palców.
Wybór rodzaju rękawic do jazdy na rowerze jest kwestią indywidualną. Warto jednak powiedzieć o materiałach stosowanych do produkcji takich rękawiczek. Najpopularniejszym wyborem producentów jest tworzywo sztuczne. Może ono być oczywiście różnej jakości – od zwykłego poliestru po bardziej wytrzymały nylon (często stosowany materiał do produkcji odzieży outdoorowej). Dla fanów wyrobów skórzanych niestety nie znajdzie się wiele modeli, ale można wybierać wśród rękawiczek wykonanych ze skóry ekologicznej. Dodatkowym elementem, stosowanym zarówno w rękawicach rowerowych pełnych, jak i bez palców, jest gumowa powierzchnia na zewnętrznej części rękawic. Wykonana może być z gumy termoplastycznej lub pianki EVA. Takie rozwiązanie gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo dłoni podczas upadku lub zahaczenia o przeszkodę. Powyższe informacje tyczą się jednocześnie modeli letnich i zimowych. Rękawice rowerowe na zimę mają dodatkową warstwę docieplającą wewnątrz. Będzie ona najczęściej wykonana z dobrego tworzywa sztucznego. Producenci prześcigają się również w stosowaniu różnych technologii, aby ich produkty jak najlepiej spełniały swoje zadanie. Przykładem może być Thinsulate. Produkty oznaczone w taki sposób lepiej odprowadzają wilgoć z wnętrza, dzięki czemu sprawdzają się w sporcie.
Oprócz samego rodzaju materiału zwracaj także uwagę na jego grubość. Cienkie rękawiczki nie ochronią tak dobrze przed zimnem i wiatrem, ale mogą mieć np. wzmacnianą i amortyzowaną wewnętrzną część, dzięki czemu jazda będzie bardziej komfortowa na nierównym terenie. Zalety takich rękawic rowerowych męskich czy damskich docenisz przede wszystkim w cieplejsze dni. Może być to siateczka, przewiewny materiał lub tworzywo sztuczne czy nylon, który dobrze ochroni dłonie przed wiatrem. Modele tego typu świetnie sprawdzają się w wietrzne dni lub na trasach zjazdowych, gdzie sama prędkość sprawia, że jest zimno w dłonie.
Kiedy warto zdecydować się na zakup rękawic rowerowych pełnych? Naszym zdaniem – warto mieć je zawsze. W zimne dni zapewniają komfort termiczny, ochronią przed uszkodzeniem dłoni w gęstym lesie oraz podczas upadku, doskonale amortyzują różne wstrząsy (zwłaszcza, gdy jeździsz na szosówce pozbawionej teleskopów). Jeśli nie uprawiasz tego sportu zawodowo, to rozważ zakup podstawowych, lekkich rękawiczek, wykonanych z przewiewnego tworzywa.
Rękawice rowerowe męskie i damskie sprawdzą się zarówno do amatorskiej, jak i wyczynowej jazdy. W obu przypadkach warto postawić na renomowanych producentów, jak np. Mechanix Wear, 4F czy Mil-Tec. Produkty tych i innych producentów możesz znaleźć w ofercie sklepu military.pl. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wierzymy, że znajdziesz dla siebie odpowiedni model, bez względu na to, czy szukasz rękawic ocieplanych na rower, czy czegoś na lato.