Zamów kurierem DHL - dostawa już jutro

00 g 00 m 00 s
Waluta

Gadżety biwakowe, czyli co zabrać pod namiot?

Gadżety biwakowe, czyli co zabrać pod namiot?

Biwakowanie pod namiotem to świetny sposób na wypoczynek. Pozwala oderwać się od codziennego zgiełku i otoczyć się spokojem natury. Gadżety biwakowe, chociaż nie zaliczają się do standardowego wyposażenia zabieranego pod namiot, z pewnością mogą zapewnić więcej komfortu i wygody podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

W tym artykule podpowiemy, jakie gadżety biwakowe warto uwzględnić na liście rzeczy do spakowania przed wyjazdem.

Jedzenie na biwak — gotowanie w terenie

Gotowanie na biwaku nie tylko umożliwi zaspokojenie głodu, lecz także może być świetną rozrywką, zwłaszcza jeżeli mamy możliwość zabrania szeregu przydatnych akcesoriów. Wielodniowe obozowanie w jednym miejscu, do którego można dojechać na przykład samochodem, umożliwia skompletowanie dużego i praktycznego zestawu do gotowania. Jeżeli Twój biwak odbywa się w takich okolicznościach, bez problemu możesz zabrać ze sobą: kuchenkę turystyczną, garnki, komplet talerzy, sztućców, kubków i tym podobnych.

W odmiennej sytuacji bardzo często liczy się ograniczenie ekwipunku do minimum. Co jeść na biwaku, jeśli mamy mało miejsca na ekwipunek? W takim wypadku warto skorzystać z gotowych posiłków, które są łatwe do przygotowania, nie wymagają wielu składników ani stosowania dużej ilości naczyń. W tego rodzaju sytuacjach świetnie sprawdza się żywność liofilizowana.

Żywność liofilizowana Lyo Food - schab w sosie z zielonego pieprzu
Żywność liofilizowana Lyo Food - schab w sosie z zielonego pieprzu

A jakie gadżety do gotowania warto ze sobą zabrać? Przygotowaliśmy kilka propozycji zarówno dla osób, które mogą sobie pozwolić na większy bagaż, jak i dla tych, którzy pakują sprzęt w jeden plecak:

  • Środki do uzdatniania wody — dostęp do wody pitnej jest jedną z najważniejszych kwestii podczas biwaku. Odpowiednie środki do uzdatniania wody, takie jak tabletki do dezynfekcji lub filtry wodne, mogą zapewnić czystą i bezpieczną wodę, bez konieczności noszenia ze sobą dużych ilości płynów. Dzięki nim możesz czerpać wodę z rzek, strumieni lub jezior i mieć pewność, że nie narażasz się na ryzyko zatrucia. To niezbędny element wyprawy, zwłaszcza w miejscach, gdzie woda pitna jest trudno dostępna.

  • Składane naczynia — dzięki nim możesz zaoszczędzić cenne miejsce w swoim w plecaku, a jednocześnie cieszyć się pełną gamą naczyń kuchennych, które przydadzą się podczas przygotowywania posiłków na biwaku. Składane naczynia, takie jak talerze, miski czy kubki są lekkie, trwałe i łatwe do przechowywania, co sprawia, że stanowią świetne rozwiązanie dla minimalistycznych podróżników, którzy cenią sobie funkcjonalność i oszczędność miejsca. Warto zwrócić uwagę na składaną butelkę, która po opróżnieniu zmieści się nawet w kieszeni.

  • Sporki i niezbędniki turystyczne — to kolejna grupa produktów, które warto uwzględnić w wyposażeniu na biwak. Spork to kombinacja łyżki i widelca, a niezbędnik to zestaw sztućców, przy których dodatkowo znajduje się na przykład otwieracz do konserw lub butelek.

  • Kawiarka turystyczna — miłośnicy kawy nie muszą z niej rezygnować nawet w głuszy. Kawiarka turystyczna to specjalne naczynie służące do przygotowywania kawy na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas biwaków czy wycieczek. Jest to zazwyczaj lekka i kompaktowa konstrukcja składająca się z trzech głównych elementów: dolnego zbiornika na wodę, koszyczka na kawę oraz górnego zbiornika na gotową kawę. Proces przygotowania kawy w kawiarce turystycznej jest dość prosty. Woda umieszczana jest w dolnym zbiorniku, a kawa w koszyczku. Następnie kawiarkę stawia się na źródle ciepła, na przykład nad ogniskiem lub kuchenką turystyczną. Gdy woda się podgrzeje, ciśnienie zmusza ją do przepływu przez kawę, a gotowa kawa zbiera się w górnym zbiorniku. Kawiarki turystyczne są cenione przez miłośników kawy za to, że pozwalają cieszyć się ulubionym napojem nawet na odludziu.

  • Polowa kuchenka w pniu — potrawy gotowane na ogniu to jeden z uroków biwakowania, ale co zrobić w sytuacji, kiedy w miejscu obozowania nie można rozpalić dużego ogniska? Odpowiedzią na to pytanie jest kuchenka polowa, zwana szwedzką pochodnią. Jest to nietypowy, ale bardzo praktyczny gadżet biwakowy. Szwedzka pochodnia to kuchenka wykonana z pieńka, który został przygotowany w taki sposób, aby w środku było możliwe rozpalenie ognia. W pniu wycinane są otwory lub kanały, które służą do dostarczania powietrza i odprowadzania dymu. Kuchenki polowe w pniu są popularne wśród miłośników bushcraftu i osób, które cenią sobie autentyczne doświadczenia podczas biwaków. Są ekologiczne, ponieważ nie generują odpadów ani śladu w postaci zużytych butli gazowych.

Gotowanie na szwedzkiej pochodni
Gotowanie na szwedzkiej pochodni

Akcesoria pod namiot do spania

Spanie pod namiotem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób obawia się niekomfortowych warunków, jednak obozowanie wcale nie musi się łączyć ze spaniem na twardej ziemi. Istnieje wiele gadżetów, które umożliwiają wygodne nocowanie pod namiotem lub pod gołym niebem. Powszechnie kojarzy się, że do nocowania w terenie wystarczy śpiwór i namiot, ale ten zestaw można rozbudować lub zmodyfikować.

Mata turystyczna i śpiwór

Maty turystyczne i materace zapewniają dobrą izolację od podłoża. Zestaw składający się z maty lub materaca i śpiwora tworzy system izolacyjny, który zapobiega utracie ciepła podczas snu. Dla jeszcze większej wygody można zaopatrzyć się w poduszkę turystyczną i koc turystyczny. Spanie na ziemi w ogóle Ci nie odpowiada? Wybierz łóżko polowe.

Hamak z moskitierą

Jeżeli nie chcesz spać w namiocie, możesz wybrać hamak. Ciekawą propozycją jest hamak z moskitierą, dzięki której możesz spać spokojnie bez uciążliwych ugryzień komarów. Zaletą hamaków z moskitierą jest także ich lekkość i kompaktowość, a ponadto łatwo je rozwiesić. Do spania w hamaku przyda się także coś, co nas osłoni przed ewentualnym deszczem lub wiatrem. W tej roli idealnie sprawdza się tarp.

Tarp

Tarp to lekki, uniwersalny sprzęt outdoorowy, który z powodzeniem może zastąpić namiot. Tarp możesz rozłożyć na wiele sposobów i wykonać z niego np.: daszek dwuspadowy, namiot bushcraftowy czy łóżko awaryjne. Chcesz się dowiedzieć więcej o tarpach? Sprawdź naszą poradę Tarp – czym jest i jaki model wybrać?

Panel słoneczny pod namiot, czyli dostęp do energii

Energia elektryczna to jedno z tych udogodnień cywilizacyjnych, z którymi bardzo ciężko się rozstać. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba z prądu rezygnować. Przenośne power banki, stacje zasilania i panele solarne są urządzeniami, które zapewnią Ci komfortowe obozowanie.

Warto zdecydować się na model kompatybilny z panelem słonecznym. Przy dobrych warunkach atmosferycznych zapewni on stały dostęp do energii elektrycznej.

Panel fotowoltaiczny Xtorm 100 W
Panel fotowoltaiczny Xtorm 100 W

Prysznic na biwaku — higiena w terenie

Kąpiele w trakcie biwakowania z reguły nie należą do najprzyjemniejszych, nie mamy tu oczywiście na myśli kąpieli w jeziorze w trakcie upalnego dnia. Dbanie o higienę w warunkach polowych często wiąże się z zimną wodą i nie do końca wypłukanym szamponem z włosów, ale i tym problemom można zaradzić.

Prysznic turystyczny wyposażony jest w wąż ze słuchawką, a niektóre modele mają nawet regulację przepływu wody. Dzięki temu branie prysznica na biwaku jest wygodniejsze. Ponadto rozwiązany zostaje także problem zimnej wody. Wystawienie napełnionego prysznica turystycznego na promienie słoneczne umożliwi ogrzanie wody i pozwoli Ci wziąć ciepły prysznic.

Co jeszcze warto zabrać na biwak do kąpieli? Polecamy zaopatrzyć się w ręczniki szybkoschnące, które są znacznie mniejsze i lżejsze od klasycznych wersji.

Gadżety na biwak, które jeszcze warto zabrać

Oprócz wymienionych powyżej przedmiotów warto wspomnieć też o trzech gadżetach biwakowych z innej kategorii, jak na przykład:

  • Multitool – to wielofunkcyjny zestaw narzędzi, który przyda się przy wykonywaniu różnych prac. W zależności od modelu w multitoolu znajdziemy np: mocne kombinerki, nóż, wkrętak, pilnik, nożyczki, piłę czy otwieracze do puszek i butelek. Cały komplet mieści się w dłoni, co czyni z multitoola świetne narzędzie do użytku w terenie.

  • Zapalniczka plazmowa – kto próbował rozpalić grilla w wietrzny dzień, ten wie, że klasyczna zapalniczka i zapałki są zawodne. Dlatego właśnie proponujemy wybrać zapalniczkę plazmową, która jest alternatywą nawet dla zapalniczek żarowych. Ogień wytwarzany jest przez elektryczne łuki, dlatego wiatr czy deszcz nie będzie przeszkodą.

  • Zestaw survivalowy – nawet jeśli nie wybierasz się na wymagającą wyprawę bushcraftową, warto mieć przy sobie zestaw survivalowy. Modeli zestawów survivalowych jest sporo, a każdy z nich jest inny. W przykładowym zestawie znajdują się: wielofunkcyjna linka paracord (zastąpisz nią sznurówki, rozwiesisz na niej pranie albo rozbijesz tarp), rozpałka, wacik, nożyk, chusteczka antyseptyczna, lampka LED, krzesiwo, przybornik krawiecki, lusterko sygnałowe, kabel, zestaw wędkarski, gwizdek ratunkowy i piła druciana.

Zestaw survivalowy Mil-Tec box

Co zabrać pod namiot — lista

Skład wyposażenia biwakowego to decyzja, którą podejmuje się na podstawie własnych preferencji. Poniżej przedstawiamy przykładową listę gadżetów przydatnych na biwaku:

  • śpiwór i mata — izolują od warunków zewnętrznych i zapewniają komfort cieplny,

  • hamak z moskitierą — pozwala na wygodny sen, jest łatwy w rozwieszeniu i chroni przed uciążliwymi owadami,

  • tarp — uniwersalna płachta, z której wykonasz podstawowe schronienie lub zadaszenie nad hamak,

  • kuchenka turystyczna z garnkiem — umożliwia przyrządzenie ciepłego posiłku gdziekolwiek jesteś,

  • krzesiwo (lub zapałki szturmowe czy zapalniczka plazmowa) — z jego pomocą uruchomisz kuchenkę lub rozpalisz ogień, również w trudnych warunkach atmosferycznych,

  • składana butelka i składane naczynia — lekkie i ekologiczne naczynia do spożywania posiłków i przenoszenia wody,

  • spork lub niezbędnik — prosty sprzęt pozwalający na wygodne spożywanie przygotowanych posiłków,

  • power bank lub stacja zasilania i panel solarny — naładowany telefon zawsze się przydaje, czy to do zrobienia zdjęć czy wezwania pomocy; w zależności od tego jak dużo energii potrzebujesz, możesz zdecydować się na lekki power bank lub cięższą, ale znacznie pojemniejszą stację zasilania,

  • środki do uzdatniania wody — nawodnienie organizmu to podstawa, a nie wszędzie znajdziesz czystą i zdatną do spożycia wodę,

  • multitool — mały i lekki zestaw narzędzi, który przyda się do prac obozowych,

  • linka paracord — paracord zastąpi linki odciągowe, sznurek na pranie czy nawet pękniętą sznurówkę w bucie,

  • repelent na owady – komary, kleszcze czy inne owady potrafią uprzykrzyć życie, dlatego warto mieć ze sobą skuteczny repelent,

  • lampa lub latarka pod namiot — dobre oświetlenie to podstawowy element wyposażenia biwakowego; w naszej ofercie znajdziesz zarówno standardowe modele, jak i zaawansowane lampy wyposażone np. w głośnik.

Gadżety biwakowe w sklepie MILITARY.PL

W MILITARY.PL znamy się na outdoorze, dlatego w naszym asortymencie znajdziesz wszelkie potrzebne wyposażenie na wyprawy. Nasza oferta obejmuje zarówno sprzęt dla wędrowców, który zmieści się w plecaku, jak i produkty, które przydadzą się podróżującym samochodem. Zajrzyj do kategorii survival, bushcraft i turystyka w MILITARY.PL, aby skompletować nie tylko standardowe wyposażenie, lecz także dobrać przydatne gadżety biwakowe.

SPRAWDŹ GADŻETY BIWAKOWE