Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Waluta

Jak prać kurtkę z membraną? - praktyczne porady

Jak prać kurtkę z membraną? - praktyczne porady

Posiadacze kurtek z membraną często mają obawy przed ich praniem, ponieważ uważają tę czynność za ryzykowną. Pranie tego typu produktów jest jednak niezbędne, ale wymaga ostrożności. Nieprawidłowe pranie odzieży z membraną może doprowadzić do uszkodzenia membrany i spowodować, że utraci ona swoje wodoodporne właściwości. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak poprawnie prać takie ubrania.

W tym wpisie wyjaśniamy, jak bezpiecznie i skutecznie uprać kurtkę z membraną. Dowiesz się również, co to jest membrana i jak działa, a także jak prawidłowo zaimpregnować tego rodzaju odzież, aby zachowała swoje właściwości ochronne.

Co to jest membrana w kurtce i jak działa?

Membrana w kurtce to rodzaj cienkiej powłoki, która nie przepuszcza wody. Chroni przed deszczem i jednocześnie przepuszcza parę wodną wytwarzaną przez nasz organizm w trakcie wysiłku.

Sposób działania membrany w kurtce zależy od jej budowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Najpopularniejszymi membranami są te, których konstrukcja składa się z milionów mikroporów. Są one tak małe, że nie przepuszczają wody i jednocześnie na tyle duże, że przepuszczają parę wodną. Dzięki temu para wytwarzana wraz z potem w trakcie wysiłku może wydostać się na zewnątrz. Tym sposobem kurtka nie tylko zatrzymuje wilgoć z zewnątrz, lecz także utrzymuje odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapewnia komfortowe użytkowanie. Poniżej przedstawiono schemat działania membrany na przykładzie Gore-Tex:

Membrana-działanie
 

Przygotowanie kurtki z membraną do prania

Przed praniem kurtki warto zapoznać się z metką, na której znajdują się wytyczne dotyczące bezpiecznych sposobów prania.

Przed rozpoczęciem prania kurtki upewnij się, że kieszenie zostały opróżnione, a wszystkie zamki błyskawiczne, guziki i rzepy są zapięte. To ważny szczegół, który może zapobiec uszkodzeniu tkaniny.

W czym prać kurtkę z membraną i jakich środków użyć?

Nie wiesz, w czym prać kurtkę z membraną? Generalnie pranie ręczne jest bezpieczniejsze, z drugiej strony pranie w pralce jest wygodniejsze. Większość kurtek można prać obiema metodami, ale zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzenie informacji na metce przed pierwszym praniem nowej kurtki, aby upewnić się, czy można ją bezpiecznie prać w pralce.

Do prania kurtki z membraną najlepiej używać specjalnego płynu do odzieży outdoorowej, który został opracowany z myślą o tego typu materiałach. Unikaj stosowania innych detergentów, takich jak zwykły proszek lub środek zmiękczający, ponieważ mogą one uszkodzić membranę i zmniejszyć jej skuteczność.

Zalecamy stosowanie płynów do prania odzieży z membraną takich producentów jak: Grangers, Nikwax czy Hadwao, które są przeznaczone do pielęgnacji odzieży technicznej. Wykorzystanie takiego płynu do prania zapewni zachowanie funkcjonalności membran i powłok stosowanych w tego typu odzieży. Płyny do prania odzieży z membraną skutecznie usuwają zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Można je również stosować bezpośrednio na plamy.

SPRAWDŹ ŚRODKI DO IMPREGNACJI I KONSERWACJI ODZIEŻY

 

Ręczne pranie kurtki z membraną

Kurtki z membraną można prać ręcznie w niskiej temperaturze przy użyciu wybranych środków czyszczących. W pierwszej kolejności należy założyć gumowe rękawice w celu ochrony skóry przed detergentem. Podczas prania nie należy ugniatać ani trzeć materiału. Zamiast tego najlepiej zanurzyć odzież w wodzie z płynem czyszczącym i delikatnie, ale energicznie nią poruszać. Podczas ręcznego prania ważne jest, aby dokładnie wypłukać odzież. Czynność tę trzeba będzie zapewne powtórzyć kilka razy, aby całkowicie usunąć pozostałości środka czyszczącego.

Pranie kurtki z membraną w pralce

Proszki, kapsułki czy odplamiacze mogą z łatwością zapchać mikroskopijne pory w membranie i pozbawić ją swoich właściwości. Z tego powodu przed rozpoczęciem prania warto upewnić się, że pralka została odpowiednio przygotowana - bęben jest pusty, a dozownik detergentu jest czysty i nie zawiera resztek zwykłych płynów do prania lub płukania. Odmierz odpowiednią ilość detergentu do prania odzieży z membraną i (o ile etykieta informacyjna nie mówi inaczej) ustaw pralkę na 30°C, a następnie wybierz program przeznaczony do prania delikatnej odzieży.

Suszenie kurtki z membraną

Po praniu kurtkę trzeba odpowiednio wysuszyć. Są na to różne sposoby. Kurtkę można rozwiesić na świeżym powietrzu, rozłożyć płasko na suszarce, powiesić na wieszaku. Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła, dlatego odradza się suszenia kurtki na kaloryferze lub piecyku o zbyt wysokiej temperaturze.

Jeśli posiadasz suszarkę bębnową, możesz jej użyć do suszenia kurtki przy użyciu łagodnego cyklu. Co kilka prań, gdy kurtka już się wysuszy, warto pozostawić ją w suszarce na kolejne 20 minut, co pozwoli przywrócić hydrofobowość (DWR) na tkaninie zewnętrznej. Pamiętaj jednak, aby wcześniej sprawdzić na etykiecie, czy możesz użyć suszarki bębnowej.

Impregnacja kurtki z membraną

Oznaką konieczności ponownej impregnacji kurtki z membraną jest nasiąkanie warstwy zewnętrznej, co oznacza, że krople wody nie odbijają się już od powierzchni materiału, lecz tworzą na nim małe plamy. Gdy tkanina nasiąknie wilgocią, zmniejsza się oddychalność membrany. W efekcie łatwiej się pocimy, co znacznie zmniejsza komfort użytkowania kurtki.

Jakich impregnatów do odzieży z membraną używać?

 

1. Impregnat do prania/namaczania

Jest to preparat w postaci płynu, który powinno się wymieszać z wodą w misce. Do gotowego roztworu należy włożyć kurtkę i pozostawić ją na około godzinę. Dokładny sposób impregnacji tego typu preparatami zawsze znajduje się na opakowaniu danego środka. Przy czym warto pamiętać, że opcja ta nie sprawdzi się w przypadku kurtek ocieplanych, zwłaszcza puchowych, ponieważ moczenie takiej kurtki w płynnym impregnacie może zmniejszyć rozkurczliwość wypełnienia. Dlatego impregnacja kurtek puchowych (zarówno z ociepliną naturalną, jak i syntetyczną) powinna odbywać się za pomocą sprayu.

Impregnat OrganoTex Wash-In Textile Waterproofing do prania odzieży 500 ml
Impregnat OrganoTex Wash-In Textile Waterproofing w formie detergentu do prania

2. Spray do impregnacji kurtek

Impregnat w sprayu można łatwo rozpylić na powierzchni kurtki lub spodni. Preparaty tego typu są łatwe w użyciu, ale wymagają dokładności podczas aplikacji.

Impregnat Grangers Performance Repel Plus Spray - 275 ml
Impregnat Grangers Performance Repel Plus Spray w atomizerze

3. Preparaty 2 w 1 do prania i impregnacji

Kolejnym rozwiązaniem są specjalne preparaty, które łączą funkcję płynu do prania i impregnacji w jednym. Tu jednak warto pamiętać, że tego typu rozwiązanie może nie zapewnić tak dobrych rezultatów, jak stosowanie osobnych produktów, zwłaszcza gdy odzież jest już leciwa lub mocno narażona na działanie czynników atmosferycznych. Jednak w większości przypadków, zwłaszcza gdy odzież jest nowa, takie połączenie może być wystarczające.

Płyn Grangers 2in1 Wash & Repel - 300ml
Płyn do prania i impregnat Grangers 2in1 Wash & Repel

Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, w którym polecamy produkty do impregnacji!

Oferta środków do prania oraz impregnacji kurtek z membraną w MILITARY.PL

W ofercie MILITARY.PL dostępne są środki do prania oraz impregnacji kurtek wielu renomowanych firm. Proponujemy produkty marek, takich jak: Hadwao, Nikwax czy Grangers.

Preparaty te są łagodne dla membran, nie uszkadzają i nie zapychają porów, co jest niezwykle ważne dla zachowania wodoodpornych właściwości. Dodatkowo chronią kolory przed blaknięciem, zachowując estetyczny wygląd odzieży nawet po wielu praniach.

SPRAWDŹ KURTKI Z MEMBRANĄ