Chat with us, powered by LiveChat

Wybierz "Paczka w Weekend" i zamów z dostawą w sobotę!

Waluta

Bielizna termoaktywna na zimę - jaką wybrać?

Bielizna termoaktywna na zimę - jaką wybrać?

Zimą mimo niskich temperatur wiele osób decyduje się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i uprawianie zimowych aktywności takich jak: narciarstwo, snowboard czy turystyka górska. Aby było to przyjemne i bezpieczne, niezbędna jest odpowiednia odzież, w tym dobra bielizna termoaktywna na zimę. Tego rodzaju bielizna zapewnia izolację termiczną, odprowadza wilgoć od skóry i zwiększa komfort podczas intensywnego wysiłku fizycznego.  

Z poniższego artykułu dowiesz się: co to jest bielizna termoaktywna, jak działa, jaką bieliznę dobrać do konkretnych aktywności oraz jakie są różnice między bielizną termiczną a termoaktywną.  

Bielizna termoaktywna - co to jest? 

Bielizna termoaktywna na zimę to odzież techniczna, której głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi izolacji cieplnej oraz odprowadzenie potu powstałego w czasie wysiłku fizycznego. Warto podkreślić, że samo użycie bielizny termoaktywnej nie sprawi, że przestaniemy się pocić. Mit o braku pocenia się w odzieży sportowej bierze się z niewłaściwego rozumienia funkcji bielizny termoaktywnej. Jej zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci, która powstaje na skórze w trakcie aktywności fizycznej, a nie eliminacja procesu pocenia. Wybór odpowiedniej bielizny ma jednak wpływ na ilość wydzielanego potu. Należy unikać noszenia zbyt grubej lub zbyt ciepłej bielizny, która nie jest dostosowana do aktywności lub warunków otoczenia, ponieważ może to prowadzić do zwiększonej potliwości. W prawidłowym odprowadzaniu wilgoci mają znaczenie również kolejne warstwy odzieży, które zakładamy na siebie.  

Bielizna termoaktywna jest częścią szerszej grupy produktów, czyli odzieży termoaktywnej. Standardowo do bielizny termoaktywnej zaliczamy:  

  • koszulki z długim i krótkim rękawem, 
  • slipy, biustonosze sportowe, bokserki, 
  • getry, legginsy.

Jak działa bielizna termoaktywna? 

Bielizna termoaktywna pomaga odprowadzać wilgoć od skóry do zewnętrznych warstw ubioru, co zwiększa komfort aktywności i zmniejsza ryzyko wychłodzenia organizmu. Niektóre modele bielizny termoaktywnej składają się z dwóch warstw włókien, które różnią się swoją strukturą. Warstwa wewnętrzna jest gęściej tkana i służy do absorpcji potu, podczas gdy warstwa zewnętrzna ma siatkową strukturę i oddaje wilgoć na zewnątrz. Dzięki przyleganiu do ciała pot łatwo wchłania się w materiał i przemieszcza się na powierzchnię dzianiny lub do następnej warstwy.  

W zależności od modelu odzież termoaktywna może mieć właściwości antybakteryjne, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i podrażnień skóry. Przykładowo naturalne właściwości antybakteryjne bielizny z wełny merino wynikają z obecności lanoliny, czyli kwasu tłuszczowego występującego w wełnie owiec. Lanolina działa jak naturalny środek antybakteryjny i skutecznie blokuje rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Dzięki temu bielizna z wełny merino pozostaje świeża nawet po wielu dniach noszenia. Z kolei w przypadku odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych powstawanie nieprzyjemnych zapachów z reguły zmniejszają jony srebra, które mają działanie bakteriobójcze. 

Działanie bielizny termoaktywnejDziałanie bielizny termoaktywnej

 

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Bielizna termoaktywna oferowana jest z reguły w trzech wariantach grubości. Dostępne typy to bielizna lekka, średnia oraz gruba. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj bielizny do planowanej aktywności fizycznej oraz aktualnych warunków atmosferycznych.  

  • Lekka bielizna — najlepsza jako pierwsza warstwa odzieży podczas letnich treningów. Bielizna termoaktywna na lato skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz, jednak nie grzeje. Do tego rodzaju bielizny z reguły zaliczamy koszulki termoaktywne z krótkim rękawem i spodenki termoaktywne. W przypadku zimowej pory roku może okazać się zbyt cienka, chyba że założymy na wierzch dodatkowe warstwy.
  • Średnia bielizna — to odzież, idealna na okresy przejściowe, czyli wiosnę i jesień. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji zapobiega nadmiernemu poceniu się, jednocześnie zapewniając ochronę przed umiarkowanym zimnem. Obejmuje między innymi koszulki termoaktywne z długim rękawem i getry. 
  • Gruba bielizna — stanowi idealną bieliznę termoaktywną na zimę. Jest wykonana z odpowiednio grubych materiałów, mających na celu utrzymanie właściwej ciepłoty ciała w niskich i bardzo niskich temperaturach. Przykładem są getry czy koszulki z długim rękawem.  

Jak nosić bieliznę termoaktywną? 

Bielizna termoaktywna działa najskuteczniej w momencie, kiedy przylega bezpośrednio do ciała. Nie zaleca się zakładania pod nią dodatkowych warstw ubrań. Zimą, podczas uprawiania aktywności fizycznych, często stosuje się zasadę ubioru “na cebulkę”. Polega to na tym, że zakłada się kilka lekkich warstw ubrań na siebie, zaczynając od bielizny termoaktywnej. Taka metoda pozwala na regulację temperatury ciała poprzez dodawanie lub usuwanie kolejnych warstw ubrań. 

Pamiętaj również o właściwym doborze rozmiaru, ponieważ bielizna nie powinna być zbyt ciasna, co mogłoby utrudnić cyrkulację powietrza. 

Bielizna termoaktywna w góry 

Jeśli planujesz wędrówkę po górach, to zwróć uwagę na bieliznę wykonaną z wełny merino. Świetnie radzi sobie z pochłanianiem i odprowadzaniem wilgoci, dodatkowo zapewniając komfort termiczny na wysokim poziomie. Struktura materiału redukuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, co ma znaczenie, jeśli nie masz możliwości zrobić prania na kilkudniowej wyprawie. 

Dla osób poszukujących tańszej alternatywy polecana jest bielizna z włókien syntetycznych. To lekkie materiały, które szybko schną i dobrze odprowadzają wilgoć. Do tego są bardziej wytrzymałe niż włókna naturalne. Przy czym warto zaznaczyć, że dość szybko pochłaniają zapachy. Wyjątkiem są modele z technologiami ograniczającymi powstawanie przykrych zapachów np. z dodatkiem jonów srebra.  

Warto zaznaczyć, że wełna merino schnie wolnej niż materiały syntetyczne, przez co jest wskazana, gdy podróżujesz w warunkach suchych lub mroźnych. I odwrotnie, jeśli wybierasz się w miejsca o bardziej wilgotnym klimacie to, wybierz bieliznę termoaktywną w góry wykonaną z syntetyków.  

Bielizna termoaktywna na narty  

Zastosowanie odpowiednio dobranej bielizny termoaktywnej na narty jest kluczowe, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i zwiększyć komfort podczas jazdy. Dobór stosownej bielizny na narty zależy od podejmowanej aktywności. W zależności od tego, czy uprawiasz narciarstwo zjazdowe, czy skituring, warto nabyć nieco inną bieliznę termoaktywną.  

Jeżeli planujesz wyjazd na skitury, istotne jest, aby bielizna termoaktywna na narty błyskawicznie odprowadzała wilgoć. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas uprawiania tej aktywności fizycznej ciało pracuje dynamicznie i wydziela spore ilości potu. Z tego powodu warto zdecydować się na bieliznę wykonaną z włókien syntetycznych lub ewentualnie z wełny merino o niskiej gramaturze. Jeśli chodzi o włókna syntetyczne, polecamy np. poliester wykończony technologią TopCool, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, lekkością i szybkim odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz materiału. 

Narciarstwo zjazdowe nie jest tak intensywną formą aktywności jak skitury, więc nie wymaga aż tak szybkiego odprowadzania potu. W tym przypadku, do uprawiania narciarstwa zjazdowego możemy wybrać cieplejszą bieliznę z wełny merino lub tworzyw syntetycznych.  

Bielizna termoaktywna do biegania zimą 

Stosowanie bielizny termoaktywnej podczas biegania przy niskich temperaturach to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu. Podczas wyboru bielizny termoaktywnej zaleca się zwrócić uwagę na jej wagę, aby była ona jak najlżejsza i nie obciążała ciała, co jest szczególnie ważne podczas aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Ważne jest też, aby nie krępowała ruchów i była elastyczna. Warto zwrócić uwagę, aby w składzie bielizny był elastan, który zapewnia swobodę ruchów, dobrze dopasowuje się do ciała i jest mocno rozciągliwy. Wybierając bieliznę termoaktywną do biegania, zwróć także uwagę na rodzaj zastosowanych szwów, aby nie powodowały podrażnień skóry.  

Podczas biegania w czasie zimy najlepiej zastosować system warstw nazywany „cebulką”. Załóż bieliznę termoaktywną złożoną ze spodni termoaktywnych i bluzki z długim rękawem, a na to nałóż dodatkowe warstwy ubrań. Pamiętaj, aby unikać odzieży, która ma w składzie bawełnę. 

Bielizna termiczna a termoaktywna - różnice 

Czym się różni bielizna termiczna od termoaktywnej? Poniższa tabela prezentuje główne różnice:  

  Bielizna termiczna Bielizna termoaktywna
Funkcja Utrzymuje temperaturę ciała na optymalnym poziomie oraz transportuje wilgoć (pot) na zewnątrz  Zapewnia wysoki poziom izolacji cieplnej i chroni przed mrozem, ale znacznie gorzej odprowadza pot niż bielizna termoaktywna 
Właściwości Oddychająca, elastyczna  Ciepła, miękka 
Materiał Materiały syntetyczne i naturalne (głównie wełna merino)  Zwykłe bawełna, wełna lub włókna syntetyczne 
Dopasowanie do ciała Zwykle dopasowana  Luźna lub dopasowana 
Rodzaj aktywności Przeznaczona do aktywności o zwiększonej intensywności   Przeznaczona do bardziej statycznych aktywności

 

Oferta bielizny termoaktywnej na MILITARY.PL 

Bielizna termoaktywna w góry, na narty, a może do biegania? W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór produktów, które dopasujesz do swoich potrzeb oraz do konkretnego rodzaju aktywności. Wykorzystanie bielizny termoaktywnej podczas zimowych aktywności na świeżym powietrzu to idealny sposób na zapewnienie sobie komfortu.  

MILITARY.PL oferuje bieliznę termoaktywną wykonaną zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. W asortymencie dostępne są spodnie termoaktywne, bokserki, koszulki z długim i krótkim rękawem, a także zestawy z kominiarką, oferujące dodatkową ochronę przed zimnem. W naszej ofercie dostępne są również gotowe komplety bielizny termoaktywnej, wykonane przez renomowane marki takie jak: Military Wear, Helikon, M-Tac, Alpinus. Charakteryzują się one szybkim schnięciem oraz elastycznością, dzięki czemu doskonale dopasowują się do sylwetki użytkownika. 

 

Odzież termoaktywna