Plecak ewakuacyjny - kompletna lista wyposażenia na czas kryzysu
Katastrofy naturalne, wojny i konflikty lub inne nieprzewidziane zdarzenia mogą sprawić, że będziemy zmuszeni do natychmiastowego opuszczenia naszego miejsca zamieszkania. Na wypadek takiej sytuacji warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednio wyposażoną torbę lub plecak ewakuacyjny, które będą pomocne w razie konieczności szybkiej ucieczki z miejsca zamieszkania.
Z poniższego poradnika dowiesz się, czym jest plecak ucieczkowy i jakie przedmioty powinny się w nim znaleźć.
Czym jest plecak ucieczkowy i jakie elementy powinien zawierać?
Plecak ucieczkowy, znany również jako ewakuacyjny lub BOB (Bug-Out Bag), to odpowiednio przygotowany plecak (lub torba) zawierający niezbędne przedmioty i zapasy na wypadek sytuacji awaryjnej. Tego typu plecak przydaje się w przypadku ewakuacji spowodowanej klęską żywiołową, zamieszkami, wojną czy też podczas rozległej awarii sieci elektrycznej (tzw. blackoutu).
Warto zaznaczyć, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca, aby być przygotowanym na czas kryzysu i wojny. Zgodnie z tymi rekomendacjami, każdy powinien mieć w domu plecak ewakuacyjny.
Zawartość plecaka ucieczkowego będzie różnić się w zależności od konkretnych osób oraz ich potrzeb, ale pewne elementy są uniwersalne i powinny znaleźć się w każdym takim zestawie. W plecaku ucieczkowym z pewnością nie powinno zabraknąć takich elementów jak:
Przy kompletowaniu swojego BOB-a warto mieć na uwadze dobrze znaną wśród preppersów zasadę 72 godzin, która zakłada, że plecak ewakuacyjny powinien zawierać wyposażenie wystarczające na trzy dni. Założenie to narodziło się w Stanach Zjednoczonych, które przyjmują, że w większości sytuacji służby będą w stanie dotrzeć z pomocą w ciągu 72 godzin od wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Obejrzyj nasz materiał wideo na temat tego, co powinien zawierać plecak ucieczkowy lub czytaj tekst dalej!
W dalszej części poradnika wymieniamy najważniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w plecaku ucieczkowym. Jest to tylko wskazówka, ponieważ każdy z nas może potrzebować innych przedmiotów.
Zapas wody oraz żywność długoterminowa
Woda to podstawa w plecaku ucieczkowym. Nawet krótkotrwałe odwodnienie może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Do plecaka ewakuacyjnego najlepiej spakować na początek około 3 litry wody. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w filtr lub tabletki do uzdatniania wody. W ten sposób będziesz w stanie bez problemu pozyskiwać wodę z naturalnych zbiorników, gdy jej zapas się wyczerpie.
Nie można, oczywiście, zapominać o produktach spożywczych. Unikaj artykułów żywnościowych, które szybko się psują. Dobrym pomysłem jest spakowanie żywności długoterminowej i takiej, która nie waży zbyt wiele, ale zapewnia dużo energii:
- dania liofilizowane,
- czekolada i batony orzechowe,
- suszona wołowina np. beef jerky,
- puszki i konserwy,
- orzechy, suszone owoce,
- kawa lub czekolada z kofeiną,
- racje ratunkowe typu Seven Oceans,
- racje wojskowe.
Apteczka pierwszej pomocy - niezbędne środki medyczne
Środki medyczne są niezbędnym elementem każdego plecaka ucieczkowego. Przygotuj swoją apteczkę tak, aby zawierała:
- bandaże,
- plastry opatrunkowe,
- środki dezynfekujące,
- tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- leki przyjmowane na co dzień,
- środki przeciw biegunce,
- elektrolity,
- rękawiczki jednorazowe,
- przylepiec,
- folię termiczną,
- nożyczki i pęsetę,
- opaskę uciskową,
- maskę oddechową.
Powyżej wymienione są tylko podstawowe artykuły, ale oczywiście możesz potrzebować jeszcze innych, więc wszystko zależy od Twoich potrzeb. Na rynku dostępne są apteczki z wyposażeniem lub bez niego, które można samodzielnie uzupełnić.
Ważne jest regularne sprawdzanie dat ważności znajdujących się w apteczce produktów, ze szczególnym uwzględnieniem leków. Przeterminowane środki trzeba w razie potrzeby zastąpić nowymi.
Radiokomunikacja oraz urządzenia do nawigacji
W sytuacji zagrożenia jest mało prawdopodobne, że będziesz mieć stały dostęp do źródła energii elektrycznej. Wtedy typowe urządzenia elektroniczne, takie jak telefony czy tablety, bardzo szybko staną się bezużyteczne.
Z tego powodu warto spakować do plecaka urządzenia do radiokomunikacji. Przydatny będzie radiotelefon oraz radio FM/AM zasilane bateriami lub na korbkę. Urządzenia te pozwolą Ci się komunikować z innymi i zapewnią stały dostęp do informacji o aktualnej sytuacji, ostrzeżeniach i wskazówkach od służb ratunkowych.
Pamiętaj również o zabraniu mapy i kompasu. W przypadku awarii systemów nawigacyjnych lub braku zasilania, mapa i kompas pomogą Ci zorientować się w terenie, znaleźć drogę i dotrzeć do celu.
Źródło światła
W plecaku ucieczkowym nie powinno zabraknąć również latarki. Będzie przydatna podczas poruszania się w terenie po zmroku, a także w sytuacjach, gdy znajdziesz się w pomieszczeniu bez dostępu do światła.
Możesz zdecydować się na latarkę czołową, ponieważ wtedy będziesz mieć wolne ręce do wykonywania innych czynności. Do wyboru są także zwykłe latarki ręczne oraz kątowe, które łączą w sobie cechy obu typów latarek. Bez względu na to, jaki typ latarki wybierzesz, zwróć uwagę na to, czy jest ona wytrzymała, wodoodporna i jaki jest jej zasięg.
Koniecznie zabierz ze sobą zapasowe źródła zasilania dopasowane do posiadanych urządzeń. Mogą to być baterie, akumulatory lub powerbank.
Niezbędne dokumenty i gotówka
W plecaku ucieczkowym powinny znajdować się kopie Twoich najważniejszych dokumentów. Podczas kryzysu Twój dom może zostać zdewastowany lub okradziony, a wtedy stracisz dostęp do wartościowej dokumentacji. Dokumenty przygotuj w formie papierowej oraz dodatkowo zeskanuj je i wgraj na pendrive. Dokumenty, które warto mieć ze sobą to np.:
- dowód osobisty,
- akty własności,
- paszport,
- prawo jazdy,
- polisy ubezpieczeniowe (samochodu, domu, zdrowotne).
Dodatkowo sporządź papierową listę kontaktów do swoich bliskich - przyda się, gdy nie będziesz mieć dostępu do telefonu.
Weź też ze sobą trochę gotówki. Najlepiej zarówno w monetach, jak i banknotach. Być może nie będziesz mógł korzystać z bankomatów, a w takim przypadku zostaniesz pozbawiony środków pieniężnych.
Źródło ognia i akcesoria do przygotowywania posiłku w terenie
W plecaku ucieczkowym powinny znaleźć się też zapałki, zapalniczka czy krzesiwo. Przy ich pomocy będziesz mógł na przykład rozpalić ognisko w miejscu, w którym urządziłeś swoje tymczasowe schronienie. To z kolei pozwoli Ci się ogrzać, przygotować ciepły posiłek lub odstraszyć dzikie zwierzęta. Płomienie mogą również służyć jako sygnał dla ratowników lub po prostu oświetlić obszar, na którym się znajdujesz, gdy zapadnie zmrok.
Na potrzeby przygotowywania posiłków w terenie warto zabrać ze sobą małą składaną kuchenkę turystyczną z zapasem paliwa lub kartusz gazowy. Przydadzą się też: menażka, spork lub zestaw sztućców turystycznych oraz kubek.
Przechowuj źródła ognia, rozpałkę oraz paliwo szczelnie zamknięte, np. w woreczku strunowym, który ochroni je przed zamoczeniem.
Akcesoria noclegowe - śpiwór i inne
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą podstawowe akcesoria noclegowe, ponieważ najprawdopodobniej będziesz musiał spędzić noc w terenie. Chociaż sytuacja może być stresująca, a warunki dalekie od ideału, to zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku jest niezbędne do dalszego działania.
Do plecaka ucieczkowego możesz spakować: śpiwór, płachtę biwakową i matę. Ważne jest, by zawsze zwracać uwagę na ciężar tych produktów, aby niepotrzebnie nie obciążać swojego ekwipunku.
Odzież przeciwdeszczowa i ubrania na zmianę
Przy założeniu, że będziesz w tej trudnej sytuacji przez 72 godziny, nie musisz zabierać ze sobą zbyt wielu ubrań. Nie są to elementy niezbędne do przetrwania. Warto jednak wziąć ze sobą przynajmniej jedną zapasową parę bielizny i koszulkę na zmianę.
Zawsze dobrym pomysłem jest zabranie kurtki przeciwdeszczowej lub ponczo - opady deszczu mogą wystąpić niezależnie od pory roku. Jest to również zalecenie zawarte w poradniku RCB dotyczącym sytuacji kryzysowych i wojennych.
Akcesoria do higieny osobistej
Skoro plecak ucieczkowy ma zawierać wszystko, co potrzebne do przetrwania 3 dni, to nie ma potrzeby zabierania ze sobą całego zestawu przyborów toaletowych.
Założenie jest takie, że mają to być absolutne podstawy, które pozwolą przynajmniej utrzymać organizm w lepszej kondycji i poprawić samopoczucie. Jakie akcesoria do higieny osobistej warto ze sobą zabrać? Przede wszystkim takie produkty jak:
- chusteczki higieniczne,
- chusteczki nawilżane,
- żel dezynfekujący,
- ręcznik szybkoschnący,
- mydło,
- podróżny zestaw higieniczny składający się z pasty i szczoteczki do zębów,
- papier toaletowy,
- w razie potrzeby produkty do higieny kobiecej.
Uniwersalny zestaw narzędzi - multitool, nóż i inne
Do plecaka ucieczkowego warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia. Polecamy wybór lekkiego i poręcznego modelu multitoola. Tym, co wyróżnia ten typ produktu, jest przede wszystkim wielofunkcyjność. W zależności od posiadanego modelu, multitool może być wyposażony m.in. w kombinerki, ostrze nożowe, piłę, przecinak do drutu, nożyczki, śrubokręt, pilnik i wiele innych.
Co jeszcze warto spakować do plecaka ewakuacyjnego?
Powyższa lista zawiera niezbędne elementy, które powinny znaleźć się w każdym plecaku ucieczkowym. Warto jednak zabrać również inne rzeczy. Zgodnie z poradnikiem przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, do wyposażenia warto włączyć również takie przedmioty jak:
- ołówek i notes,
- worki na śmieci,
- gwizdek,
- gumy, sznurki, taśma, opaska zaciskowa.
Poniżej umieszczamy infografikę, która przedstawia kompletną listę wyposażenia plecaka ucieczkowego!
Czy można kupić gotowy plecak ucieczkowy z wyposażeniem?
Obecnie na rynku można kupić gotowe plecaki ucieczkowe, które zawierają już niezbędne przedmioty do przetrwania sytuacji kryzysowej. Nie każdy chce tworzyć swój własny zestaw, więc wiele sklepów po prostu ułatwia to zadanie klientom. Tego typu plecaki są bardzo zróżnicowane, ale ich wspólną cechą jest to, że zawierają podstawowe elementy, które pomogą Ci przetrwać ten trudny czas.
Niektóre modele plecaków ewakuacyjnych z wyposażeniem zawierają nawet 100 akcesoriów, które podzielone są na moduły, takie jak: żywność, pierwsza pomoc, komunikacja awaryjna i inne. Ułatwia to odnalezienie każdego elementu w takim plecaku.
Oferta plecaków ewakuacyjnych w MILITARY.PL
Jeśli chcesz z wyprzedzeniem przygotować się na sytuację kryzysową i zakupić plecak ucieczkowy, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą tego typu plecaków w MILITARY.PL.
Oferujemy w pełni wyposażone plecaki ewakuacyjne o różnej pojemności, w zależności od wyposażenia znajdującego się wewnątrz. Zawierają one wszystko, co niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i samowystarczalności w trudnych warunkach. Wszystkie te plecaki dysponują licznymi kieszeniami i przegrodami oraz są wykonane z wytrzymałych materiałów, które charakteryzują się odpornością na przetarcia i rozdarcia.
Posiadamy również plecaki bez wyposażenia dla osób, które chcą samodzielnie skompletować swój zestaw. Dostępne są modele o pojemności m.in: 25 l, 30 l, 40 l i więcej. Warte uwagi są na przykład plecaki, które można rozłożyć i wykorzystać jako matę do spania. Duża część z nich wykonana jest w 100% z wodoodpornego nylonu, dzięki czemu można mieć pewność, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem deszczu.