Tarp, zwany także płachtą biwakową, stanowi lżejszą i bardziej otwartą alternatywę dla klasycznego namiotu. Każdy miłośnik aktywnego wypoczynku na łonie natury powinien mieć go w swoim ekwipunku. Ponieważ waży dużo mniej niż namiot, możesz zabrać go na każdą wyprawę. Jeżeli preferujesz rowerowe wycieczki i nie chcesz, aby Twój sprzęt dużo ważył, kupno tarpu to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Jeśli cenisz sobie bliskość przyrody i nie chcesz odgradzać się od otaczającego Cię terenu ścianą namiotu, wiedz, że zastosowanie tarpu biwakowego zapewni Ci zdecydowanie lepszy kontakt z naturą. Gwarantuje ponadto lepszą cyrkulację powietrza i daje uczucie otwartej przestrzeni. Zaspokajają przy tym jedną z podstawowych potrzeb, jakim jest schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Po nabraniu wprawy ich rozkładanie jest sprawne i szybkie, zapewniając przy tym mnóstwo możliwości konfiguracji. Na pierwszą noc pod tego typu zadaszeniem warto wybrać znane miejsce, które dodatkowo znajduje się niedaleko od domu. Bardziej zaawansowani użytkownicy spędzają w taki sposób czas nawet zimą.
Cechą charakterystyczną tarpów turystycznych jest przede wszystkim wytrzymałość, dzięki czemu będzie on służył latami i nie rozerwie się w najmniej spodziewanym momencie. Wiele osób zaczyna od kupna plandeki, która poza niską ceną, nie ma zbyt wielu zalet. Jest ciężka, nieporęczna i często ulega awariom, szczególnie w okolicach oczek montażowych. Jest dobra na pierwszy wyjazd, pod warunkiem, że nie przeszkadza Ci jej masa. Po dwóch lub trzech nocach w terenie zwykle Twoje oczekiwania co do płachty biwakowej zaczynają rosnąć, a plandeka do tego czasu najczęściej już nie nadaje się do użytku. Zamiast kupować dwa razy, warto skorzystać z wiedzy innych biwakowiczów i postawić na zakup sprawdzonego produktu. Dobrej jakości tarpy turystyczne wytrzymują wiele sezonów, zapewniają osłonę od wiatru oraz opadów deszczu i śniegu. Cechuje je także niespotykana wśród budowlanych plandek lekkość i solidność wykonania punktów montażowych. W ofercie Military.pl znajdziesz sprawdzonych producentów sprzętu militarnego i outdoorowego, takich jak Bushmen, Helikon-Tex, DD Hammocks, TigerWood, Eagles Nest Outfitters, Fjord Nansen oraz Mil-Tec. Posiadamy także wersje ocieplane.
Wybierając tarp dla siebie, warto oszacować zawczasu jego pożądaną wielkość. Jeżeli podróżujesz samotnie, zazwyczaj wystarczy Ci płachta o rozmiarach 2x3 m lub nawet mniejsza. Dla dwójki biwakowiczów optymalne będzie użycie tarpu 3x3. Podróżując większą grupą, polecamy rozwiązania typu 4x4 lub nawet 5x5 metrów, które zaspokoją zapotrzebowanie na osłonę przed pogodą także Twojego bagażu oraz roweru. Mogą stanowić także praktyczne zadaszenie dla całego obozu, gdy zawiesisz je na odpowiednio wysokim poziomie nad głowami. Jeżeli zależy Ci na kontakcie z naturą i nierzucaniu się w oczy, warto wybierać tarpy turystyczne w stonowanych barwach, wtapiających się w otoczenie. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie hamaku, zawieszony w odpowiedni sposób tarp biwakowy ochroni Cię zarówno przed deszczem, jak i liśćmi i małymi gałązkami.
Zastanawiając się nad wyborem tarpu biwakowego, warto kierować się jego jakością i wybierać tylko sprawdzone marki. Oszczędności można szukać, jeżeli na wyprawę udajesz się na przykład samochodem. Wtedy niska masa ekwipunku nie gra tak dużej roli i nie trzeba wybierać sprzętu z kategorii ultralight. Miłośników militariów oraz preppersów chcących ukrywać się wśród zarośli zapewne ucieszy fakt, że dobrej jakości tarp biwakowy występuje także w wersjach kamuflażowych.
Do płachty biwakowej warto dokupić odpowiednie akcesoria, szczególnie wybierając się w trudniejszy teren. Podczas wycieczki nad jezioro lub w okolice lasów i rzek, warto zaopatrzyć się w dodatkową moskitierę oraz środki przeciw kleszczom i komarom. Otwartość konstrukcji, oprócz zalet, naraża Cię na ataki uciążliwych owadów, przed którymi musisz się bronić. Dodatkowo warto mieć ze sobą kilkanaście metrów mocnej liny. Doskonale sprawdzi się na przykład paracord, czyli linka spadochronowa. Nawet gdy wybrany przez Ciebie model jest w nią wyposażony, dodatkowa lina czy mocny sznur zawsze przyda się na kempingu. Dodatkowym podparciem dla Twojego schronienia mogą być kijki trekkingowe, szczególnie jeżeli w okolicy nie ma drzew. Zapewniają także wsparcie podczas wędrówki. Alternatywą może być postawiony kołami do góry rower, który może być szkieletem naszego zadaszenia. Gdy chcesz spędzić noc w terenie, polecamy zastosowanie śpiworów oraz ocieplaczy. Noc w terenie z użyciem tarpów turystyczncyh z pewnością urozmaici letnie wycieczki, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego ekwipunku rano obudzisz się wypoczęty.