Jak wyposażyć apteczkę na różne okoliczności? - przewodnik

Odpowiednio wyposażona apteczka umożliwia skuteczne udzielenie pierwszej pomocy, co może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach awaryjnych, gdy liczy się każda sekunda. Posiadanie kompletnych, dobrze dobranych akcesoriów medycznych w apteczce zwiększa szansę na skuteczną pomoc i minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu poszkodowanego.
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co powinno być w apteczce w zależności od okoliczności. Czy wiesz, że brak nawet jednego elementu w apteczce może utrudnić udzielenie pomocy? Sprawdź, co warto dodać do apteczki, aby zapewnić pełne przygotowanie na każdą ewentualność. Przekonaj się także, czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy.
Co powinno być w apteczce domowej?
Wyposażenie apteczki domowej powinno być dostosowane do potrzeb wszystkich domowników, uwzględniając ich wiek, przewlekłe schorzenia oraz występujące alergie. Warto zapoznać się z zaleceniami na stronach rządowych, które wskazują, jakie elementy powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce.
Według zaleceń z rządowego portalu GOV, podstawowe wyposażenie apteczki domowej powinno obejmować:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- termometr,
- leki na przeziębienie i na kaszel,
- leki przeciwbiegunkowe, na wzdęcia i zaparcia,
- środki do dezynfekcji ran,
- środki stosowane miejscowo w przypadku urazu, takie jak żele na stłuczenia czy obrzęki,
- środki opatrunkowe (gaza opatrunkowa, bandaż, plastry, kompresy jałowe, żelowe kompresy,
- jednorazowe rękawiczki,
- nożyczki do cięcia bandaży, opatrunków.
Dodatkowo, warto też wyposażyć apteczkę w środki, takie jak leki na alergię czy produkty kojące i łagodzące ukąszenia owadów. Warto również zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia, a także w środki na łagodne oparzenia słoneczne.
Do apteczki domowej można dodać także inne elementy, takie jak: agrafka (służy np. do wykonania improwizowanego temblaka z odzieży) czy środek do dezynfekcji rąk. Warto również rozważyć uzupełnienie jej o środek do dezynfekcji ran, w postaci np. popularnego Octeniseptu, który jest powszechnie stosowany w przypadku drobnych skaleczeń i otarć.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
W Polsce obowiązek posiadania apteczki samochodowej dotyczy wyłącznie pojazdów użytkowanych zawodowo, np. taksówek, autobusów czy samochodów szkół jazdy. Kierowcy prywatni nie mają prawnego obowiązku wożenia apteczki w swoim aucie. Choć prawo nie wymaga apteczki w prywatnym pojeździe, jej posiadanie znacząco ułatwia szybkie i skuteczne działanie w kryzysowej sytuacji. Co powinna zawierać apteczka samochodowa? Przykładowe wyposażenie według normy DIN 13164:
- przylepiec 5 m x 2,5 cm – 1 szt.
- opatrunek na opuszki palców 4 x 6,5 cm – 2 szt.
- plastry z opatrunkiem 10 x 6 cm – 4 szt.
- opatrunek na palce 12 x 2 cm – 2 szt.
- plaster z opatrunkiem 1,9 x 7,2 cm – 2 szt.
- plaster z opatrunkiem 2,5 x 7,2 cm – 4 szt.
- opatrunek indywidualny k 6 x 8 cm – 1 szt.
- opatrunek indywidualny m 8 x 10 cm – 2 szt.
- opatrunek indywidualny g 10 x 12 cm – 1 szt.
- chusta opatrunkowa 60 x 80 cm – 1 szt.
- kompres 10 x 10 cm – 6 szt.
- koc ratunkowy lub folia nrc 160 x 210 cm – 1 szt.
- opaska elastyczna 6 cm x 4 m – 2 szt.
- opaska elastyczna 8 cm x 4 m – 3 szt.
- chusta trójkątna 136 x 96 x 96 cm – 1 szt.
- chusteczki nasączone alkoholem - do dezynfekcji – 2 szt.
- nożyczki 14,5 cm – 1 szt.
- rękawice winylowe – 4 szt.
- maseczka ochronna trójwarstwowa – 2 szt.
- ustnik do sztucznego oddychania – 1 szt.
- kamizelka odblaskowa – 1 szt.
- instruktaż udzielania pierwszej pomocy – 1 szt.
- protokół z miejsca kolizji/wypadku – 2 szt.
Oczywiście każdy kierowca może dostosować apteczkę do własnych potrzeb. Pamiętaj jednak, aby regularnie sprawdzać jej zawartość, by upewnić się, że niczego w niej nie brakuje i że nie zawiera przeterminowanych produktów.

Wyposażenie apteczki taktycznej - co powinno się w niej znaleźć?
Apteczki taktyczne przeznaczone są dla żołnierzy, służb mundurowych, a także osób cywilnych, które potrzebują takiego modelu np. na strzelnicę. Cieszą się też popularnością wśród entuzjastów survivalu i bushcraftu. W odróżnieniu od domowych apteczek, ich wyposażenie obejmuje specjalistyczne produkty dostosowane do działania w trudnych warunkach, jak np. staza do tamowania masywnych krwotoków. Można wymienić dwa główne rodzaje apteczek taktycznych: IFAK (Individual First Aid Kit) oraz IMED (Individual Medical Equipment).
IFAK to indywidualna apteczka pierwszej pomocy, pierwotnie zaprojektowana dla wojska amerykańskiego. Choć nie istnieje jedna, uniwersalna lista wyposażenia IFAK, to standardowy zestaw powinien zawierać elementy, które są niezbędne do udzielenia pomocy w nagłych przypadkach. Do typowego wyposażenia apteczki taktycznej mogą należeć:
- plastry,
- bandaże w różnych rozmiarach,
- jałowe kompresy,
- opatrunki (izraelskie, hydrożelowe),
- stazę taktyczną lub opaskę uciskową,
- sól fizjologiczną,
- środek odkażający lub płyn utleniający,
- rękawiczki jednorazowe,
- nożyczki oraz pęsetę,
- folię nrc,
- chustę trójkątną z agrafką.
W przypadku apteczki używanej przez służby wojskowe jej skład może zostać poszerzony o dodatkowe elementy, takie jak: opatrunek hemostatyczny i okluzyjny, maseczka do resuscytacji czy rurka nosowo-gardłowa.

Jeśli chodzi o IPMED (Indywidualny Pakiet Medyczny), jest to apteczka taktyczna opracowana dla polskiego wojska, która pełni funkcję indywidualnego wyposażenia medycznego żołnierza. Jej skład zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, specyfiki misji oraz środowiska, w którym będzie wykorzystywana – czy to podczas działań taktycznych, ekspedycji survivalowych, czy zawodów strzeleckich. Oryginalnie pakiet IPMED wyposażony został w następujące środki i akcesoria medyczne:
- opatrunek osobisty olaes,
- opatrunek hemostatyczny celox gaza,
- gaza wypełniająca (kompresowana),
- staza taktyczna cat (combat application tourniquet),
- opatrunek wentylowy bolin chest seal,
- rurka nosowo-gardłowa z żelem wodnym,
- nożyczki ratownicze,
- nitrylowe rękawice ratownicze,
- autostrzykawka z siarczanem morfiny (do uśmierzania bólu).
Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać niezbędne środki do ratowania zdrowia oraz życia i nie może być wyposażona w przeterminowane substancje - leki czy opatrunki. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać jej zawartość i utrzymywać wszystkie elementy w stanie nadającym się do użytku.
Jeśli chodzi o apteczki zakładowe, szkolne lub publiczne, nie zaleca się przechowywania w nich leków (np. przeciwbólowych, przeciwalergicznych). Czasami osoba poszkodowana może być uczulona na jakiś składnik zawarty w leku. Nie powinno się też przechowywać leków w samochodzie, ponieważ wysokie temperatury latem oraz niskie zimą mogą osłabić ich skuteczność.
Możesz jednak przechowywać leki, których używasz na co dzień (np. na choroby przewlekłe) lub doraźne środki przeciwbólowe w prywatnej domowej apteczce — pod warunkiem, że są odpowiednio oznakowane, przechowywane z dala od dzieci, a ich daty ważności są regularnie sprawdzane.
Oferta apteczek pierwszej pomocy w MILITARY.PL
Jeśli szukasz apteczki pierwszej pomocy to zapoznaj się z ofertą naszego sklepu MILITARY.PL. Oferujemy szeroki wybór modeli, które sprawdzą się w różnych sytuacjach. Znajdziesz u nas zarówno apteczki z pełnym wyposażeniem, jak i warianty do samodzielnego uzupełnienia.
Oferujemy apteczki domowe, samochodowe, taktyczne, turystyczne, rowerowe i wiele innych. Wykonane są z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Proponujemy takie marki jak: Mil-Tec, Direct Action, AedMax czy Helikon.
Źródła: