BLACK WEEKS DO -70%

Zamów dziś kurierem DHL z dostawą na jutro

Waluta

Co zabrać na wyprawę kajakową — podpowiadamy

Co zabrać na wyprawę kajakową — podpowiadamy

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kajakarzem czy też dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym sportem, odpowiednie przygotowanie jest kluczowym etapem każdej wyprawy. To nie tylko świetna okazja do odkrywania uroków natury, ale przede wszystkim przygoda, która jednak wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oraz świadomości warunków panujących na wodzie. Bezpieczeństwo, właściwa technika i odpowiedni ekwipunek mogą decydować o komforcie i powodzeniu całej wyprawy.

W poniższym artykule omówimy, jak się przygotować na wyprawę kajakową oraz co warto ze sobą zabrać, aby była w pełni komfortowa i bezpieczna. Jeśli właśnie szykujesz się na spływ kajakowy lub zastanawiasz się nad taką wycieczką, zapoznaj się z naszym artykułem.

Spływ kajakowy – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Spływy kajakowe w ostatnich latach zyskują coraz szersze grono fanów. To świetna forma aktywnego wypoczynku, która nie wymaga znacznych zasobów finansowych. Co więcej, jest to rozrywka, którą z powodzeniem można cieszyć się samotnie, jak również z rodziną, przyjaciółmi czy dziećmi. Niemniej jednak, do wyprawy na kajaki trzeba się przygotować.

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na spływ kajakowy? Zanim ruszysz spływem kajakowym, trzeba zadbać o kilka aspektów jeszcze przed wyjściem z domu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, z którymi warto się zapoznać, wybierając się na spływ kajakowy.

  • Pierwszym krokiem powinien być wybór trasy i określenie długości wypadu na kajaki. Innymi prawami rządzi się spływ kajakowy na rzece, a innymi przepłynięcie kajakiem jeziora. W kontekście spływów rzeką warto także zwrócić uwagę czy rzeka ma szerokie, łagodne koryto czy wąskie z występującymi skałami. Jeśli jesteś niedoświadczony lub w grupie znajduje się początkujący kajakarz, lepszym wyborem będzie umiarkowanie szeroka, łagodna rzeka – trasę należy dopasowywać do najmniej doświadczonego uczestnika spływu. W tym miejscu należy także określić, czy wybieramy się na kilkugodzinny wyjazd kajakowy czy na dłuższy – od tego zależy, co zabrać na spływ kajakowy (więcej w dalszej części artykułu).
  • Ważną kwestią jest podjęcie decyzji o organizacji spływu kajakowego. Jeśli bierzesz udział w organizowanym wydarzeniu, o wiele kwestii nie musisz się martwić (na przykład transport bagażu często leży po stronie organizatora). Natomiast w sytuacji, w której samodzielnie realizujesz wycieczkę, musisz zadbać o każdy etap wypadu na kajaki.
  • Wybierając się na kajaki, zwróć uwagę, jaka panuje pora roku, ponieważ między innymi od tego zależny będzie skład ekwipunku. Zmienne warunki atmosferyczne na przykład jesienią, kiedy wiatr i deszcz mogą utrudniać spływ. Należy też pamiętać, że w deszczowych okresach poziom wody na rzekach i jeziorach wzrasta, analogicznie w suchych – maleje.
  • Niezależnie od tego, czy planujesz wybrać się na kajaki w kraju czy za granicą przydatne jest ubezpieczenie. W kraju warto zadbać o wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Za granicą zaś, jeśli wykupujesz ubezpieczenie turystyczne, należy sprawdzić, czy obejmuje ochronę na spływach kajakowych czy trzeba ją dokupić.

Co zabrać na kajaki – planowanie wyprawy kajakowej

Jeśli punkty wymienione wyżej masz już odhaczone z listy, czas zająć się bardziej szczegółowym planem wypadu na kajaki. Wiele osób pewnie zadaje sobie pytanie “co wziąć na kajaki?”, ale odpowiedź na nie jest zależna od wielu czynników.

Nieodłączną częścią wyprawy na kajaki jest oczywiście kajak (i wiosła). Kajak może być zapewniony przez organizatora spływu. W innej sytuacji możesz go wypożyczyć w specjalnych punktach lub zakupić kajak na użytek własny. Innymi, zdecydowanie koniecznymi, elementami wyposażenia są kamizelka ratunkowa i apteczka. Jeśli spływ organizowany jest na górskiej rzece lub w miejscach, w których na trasie mogą występować nisko gałęzie drzew, warto zabrać ze sobą również kask.

Ekwipunek na spływ kajakowy jest dość subiektywnym wyborem, którego dokonuje każda z osób, choć zdecydowanie należy dostosować swoje wyposażenie do na przykład pogody. Dlatego też ważne jest, aby przynajmniej dzień przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody, czy to na następny dzień czy to na kilka kolejnych (w zależności od długości planowanej wycieczki).

Od długości pobytu na kajakach zależne są także: planowany nocleg (a tę kwestię jeszcze można rozszerzyć o wyjazd organizowany lub indywidualny), ilość prowiantu i zapasu wody, a także ilość ubrań, którą zabierzemy.

Stałym punktem jest natomiast określenie dokładnej trasy spływu. Warto zaopatrzyć się w mapę i zaznaczyć na niej punkt startowy i końcowy. To nie tylko pomoże w orientacji podczas pływania kajakiem, ale będzie również przydatne w kwestii dojazdu lub ewentualnego powrotu drogą lądową na punkt startowy. Możesz także określić, czy po drodze na spływ będziesz mijać sklepy, apteki itp.

Na mapie możesz także zakreślić ciekawe miejsca, które znajdują się na trasie spływu (np. wyjątkowe formacje skalne).

SPRAWDŹ KAJAKI

Jak się ubrać na kajaki?

Wybór ubioru na kajaki jest zależny od pory roku, pogody, charakteru spływu i własnych preferencji. Niemniej jednak zestaw odzieży, który warto skompletować, jest w miarę uniwersalny. Co więcej, nawet na kilkugodzinnym spływie przyda się odzież na zmianę.

Niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, ubranie powinno być przede wszystkim wygodne, nie ograniczać swobody ruchu, odprowadzać szybko wilgoć i chronić (czy to przed chłodem i deszczem czy przed słońcem). Jakie elementy odzieży warto więc zabrać?

  • Bielizna termoaktywna – świetnie się sprawdzi podczas spływów od jesieni po wiosnę, ale będzie równie dobrym wyborem na chłodne, letnie dni. Bielizna termoaktywna utrzymuje komfort termiczny: zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć.
  • Koszulki i koszule – w ciepłe dni warto postawić na jasną koszulkę lub przewiewną koszulę z długim rękawem. Koszula z długim rękawem nie tylko zabezpieczy skórę przed promieniami słonecznymi, ale również ochroni ją przed owadami. Koszula jest dobrym wyborem także na dzikich spływach, na których znajdują się gęsto porośnięte roślinami odcinki – będzie zapobiegać zadrapaniom przez gałęzie lub poparzeniom przez np. pokrzywy.
  • Spodnie elastyczne, spodnie 2 w 1 – lekkie, elastyczne spodnie warto wybrać na spływy w ciepłe i pogodne dni. Jeśli płyniesz kajakiem w zimniejszym czasie, warto wybrać cieplejsze wodoodporne spodnie. Ciekawym wyborem są spodnie 2 w 1 z odpinanymi nogawkami, których długość możesz dostosować do zmiennych warunków.
  • Polar, bluza – druga warstwa odzieży w chłodnym okresie ma za zadanie dogrzać organizm. Bluzy i polary bardzo dobrze sprawdzą się w tej roli, a jeśli druga warstwa jest warstwą wierzchnią, polecamy odzież softshellową. Softshelle są lekkie, ergonomiczne, mają dobre właściwości oddychające i chronią przed wiatrem.
  • Kurtka przeciwdeszczowa – świetny wybór na cieplejsze, deszczowe dni, jak i na te chłodniejsze (jako trzecia warstwa). Wybierając kurtkę przeciwdeszczową, warto zwrócić uwagę na jej możliwości kompresji – im mniej miejsca zajmie w plecaku, tym lepiej. Ciekawą alternatywą dla kurtki przeciwdeszczowej jest obszerne ponczo lub peleryna przeciwdeszczowa.
  • Nakrycie głowy – funkcję nakrycia głowy może pełnić zarówno czapka, kapelusz, jak i chusta. Praktycznym wyborem jest kapelusz, który chroni również kark. Ochronę przed chłodem i wiatrem zapewni po prostu czapka zimowa. Tutaj warto też zwrócić uwagę na wielofunkcyjne chusty, które wykorzystasz jako szalik, czapkę, komin i wiele innych.
  • Rękawiczki do wiosłowania – nie jest to oczywisty element wyposażenia, ale równie przydatny. Obtarcia, odgniecenia czy zmarznięte dłonie to nic przyjemnego, zwłaszcza jeśli do końca trasy zostało jeszcze kilka kilometrów. Polecamy wyposażyć się w rękawiczki: latem dobrym wyborem będą rękawiczki bez palców. W chłodne dni dobrze wybrać cieplejszy komplet, który wyposażony będzie w gumowe nakładki dla lepszego chwytu.
  • Buty do wody – przy rozpoczęciu i zakończeniu spływu zazwyczaj będziesz musiał wejść do wody (do tego ewentualne przypadkowe zanurzenia w trakcie przeprawy), dlatego warto zadbać również o ochronę stóp. Na lato bardzo dobrym wyborem będą buty do wody, które ochronią stopy przed skaleczeniami, a także zapewnią stabilność poruszania się po dnie rzeki lub jeziora. Jeśli wybierasz się na kajaki w chłodne dni, wybierz buty wodoodporne.
  • Okulary przeciwsłoneczne – z pewnością się przysłużą do komfortowej wyprawy kajakowej, nikt nie lubi przecież być oślepiany przez światło odbijane w tafli wody. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych pamiętaj, aby były wyposażone w filtr UV. Polecamy także dokupić sznurek–pływak, który zapobiegnie zgubieniu lub upuszczeniu okularów do wody.
Okulary przeciwsłoneczne OPC Outdoor Jet I Naval Black Smoke, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC
Okulary przeciwsłoneczne OPC Outdoor Jet I Naval Black Smoke, zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC

SPRAWDŹ BIELIZNĘ TERMOAKTYWNĄ

Co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy?

Jednodniowy spływ kajakowy jest dobrym wyborem dla początkujących kajakarzy. Taki spływ może trwać kilka godzin lub od rana do zmierzchu. Na jednodniowy spływ kajakiem nie trzeba zabierać dużej ilości rzeczy. Jeśli dodatkowo spływ organizowany jest przez np. firmę zajmującą się tą dziedziną, wiele elementów przygotowania leży po stronie organizatora.

Jeżeli wybierasz się na spływ organizowany, najczęściej kwestie takie jak dojazd, wyżywienie i sprzęt masz już zapewniony. Natomiast w sytuacji, kiedy to Ty jesteś organizatorem, musisz zadbać o to we własnym zakresie. Poniżej znajdziesz podstawowy zestaw, który przyda się na jednodniowym spływie kajakowym.

1. Odzież i akcesoria

Jak już wspominaliśmy, nawet na kilkugodzinnym spływie warto mieć komplet odzieży na zmianę, w który przebierzesz się na przykład, kiedy podczas przeprawy wpadniesz do wody. Pamiętaj, żeby dostosować odzież do warunków atmosferycznych i wybierać wygodne ubrania z szybkoschnących materiałów. Najbardziej uniwersalnym zestawem będą: koszula termoaktywna z długim rękawem, który można podwinąć, spodnie 2w1, softshell, kurtka/peleryna przeciwdeszczowa, nakrycie głowy i buty do wody. Warto także rozważyć zabranie stroju kąpielowego w upalne dni.

W słoneczne dni przydatne są wspomniane wcześniej okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Do tego warto dobrać rękawice na kajaki, a także wielofunkcyjną chustę. Jeżeli masz już odpowiednie nakrycie głowy, to chustę noś na nadgarstku – świetnie się sprawdzi do ocierania twarzy na przykład z potu. Pamiętaj także o solidnym plecaku, na krótki spływ sprawdzi się wodoodporny plecak o pojemności do 30 litrów. Jeśli Twój plecak nie jest wodoodporny, rzeczy włóż do worka wodoodpornego.

2. Środki bezpieczeństwa

Środki bezpieczeństwa obejmują zarówno leki, artykuły higieniczne (na przykład chusteczki i żele antybakteryjne), jak i wyposażenie ochronne. Apteczka z wodą utlenioną, plastrami, środkami przeciwbólowymi i przeciwbiegunkowymi to minimum, które warto zabrać. Jeżeli przyjmujesz leki na stałe, również umieść je w apteczce turystycznej. Do zestawu polecamy dorzucić krem z filtrem, spray na poparzenia słoneczne, jak również repelenty na owady i kleszcze oraz środek po ukąszeniach owadów.

Nawet jeśli jesteś doświadczonym kajakarzem i doskonałym pływakiem, zawsze miej kapok lub kamizelkę asekuracyjną.

Dzieci, osoby niepotrafiące pływać i osoby rozpoczynające przygodę z kajakarstwem powinny stosować kapok. Ten rodzaj kamizelki wspomaga utrzymywanie się na wodzie dzięki specjalnej konstrukcji, materiałom i wyporności. Kamizelka ratunkowa może nieco ograniczać swobodę ruchu, ale to jedyny model, który utrzyma nieprzytomną osobę na powierzchni wody. Kapok zapewnia stabilną pozycję i umożliwia odwrócenie twarzy ponad poziom wody, dzięki czemu maleje ryzyko uduszenia się. Konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru!

Kamizelka asekuracyjna jest dobrym wyborem dla osób potrafiących pływać i mających już doświadczenie w pływaniu kajakiem. Ten rodzaj kamizelki jest lżejszy i zapewnia większą swobodę ruchu, jednak kosztem niższej wypornością. Kamizelka asekuracyjna nie utrzyma nieprzytomnej osoby na powierzchni wody, a będzie stanowić wsparcie na przykład przy wydostawaniu się spod przewróconego kajaka.

3. Prowiant i woda

Jeżeli organizator zapewnia posiłek przed lub po odbyciu spływu, przy sobie warto mieć niewielką przekąskę. Jednym z najlepszych wyborów będą przekąski wysokoenergetyczne, które zapewnią Ci zastrzyk energii w trakcie wiosłowania. Nie zapomnij także o nawodnieniu, szczególnie w ciepłe dni. Do przenoszenia wody przyda się bidon lub składana butelka, którą po opróżnieniu schowasz nawet w kieszeni.

4. Wyposażenie dodatkowe

Na spływie kajakowym przyda się mapa okolicy, zwłaszcza jeżeli spływ odbywa się na rzece, która ma rozgałęzienia. Najlepiej na mapie zaznaczyć wyraźnym kolorem trasę spływu. Możesz także zabrać wodoodporną lornetkę, dzięki której przyjrzysz się ciekawym krajobrazom na spokojnych odcinkach przeprawy kajakowej. Wyposażenie, które masz zawsze przy sobie takie jak klucze, dokumenty, telefon umieść w wodoszczelnych pokrowcach i etui (ale o tym później).

Co zabrać na spływ kajakowy kilkudniowy?

Kilkudniowy spływ kajakowy wymaga zabrania większej ilości rzeczy choć, kolejny raz, wszystko jest zależne od różnych aspektów. Na kilkudniową wyprawę kajakową radzimy zabrać podstawowy zestaw z wcześniej części artykułu, który uzupełnisz dodatkowym wyposażeniem.

1. Nocleg

Jeżeli organizator zapewnia miejsce noclegowe, to sprawa jest znacznie ułatwiona. Ekwipunek noclegowy zależny będzie od miejsca, w którym będziesz spać (organizator może zapewniać nocleg w schronisku, na polu namiotowym itd.). Oczywiście, kiedy wybierasz hotel, sprawa jest dosyć prosta. Inną opcją jest nocleg w schronisku, jednak tutaj może być konieczne będzie zabranie minimum śpiwora (nie we wszystkich schroniskach jest opcja wypożyczenia pościeli). Większym wyzwaniem będzie nocleg “pod chmurką”, trzeba zdecydować, czy będziesz nocować pod namiotem, w hamaku, a może wolisz tarp? Niezależnie od decyzji akcesoria noclegowe zajmują trochę miejsca, więc i plecak musi być większy. Najlepszym wyborem będzie plecak około 35–45 litrów.

Do spania polecamy lekki hamak turystyczny Badger Outdoor Tundra
Do spania polecamy lekki hamak turystyczny Badger Outdoor Tundra

2. Odzież na zmianę i higiena

Nocowanie w terenie naturalnie wiąże się z większą ilością ubrań na zmianę. Aby spakować odpowiednie ubrania, sprawdź prognozę pogody na kilka dni w przód. Przydatna będzie dodatkowa para obuwia (w zależności od pogody, na przykład sandały, kryte buty, kalosze). Pamiętaj także o środkach do higieny osobistej, tutaj warto wybierać opakowania o małej pojemności lub skorzystać z pojemników do samolotu – na kilka dni nie potrzebujesz przecież litra żelu pod prysznic. W terenie świetnie sprawdzają się szybkoschnące ręczniki, choć warto mieć takie dwa.

3. Wyżywienie

Kolejny punkt, który jest zależny od podjętej decyzji dotyczącej organizacji spływu i noclegu. Kiedy wyżywienie na kilka dni leży w Twoim zakresie polecamy zabrać żywność, której przygotowanie nie zajmuje nam dużo czasu i nie potrzebujemy wielu składników. Optymalnym wyborem są: konserwy, żywność liofilizowana czy racje żywnościowe. Najczęściej nie wymagają żadnej obróbki lub jedynie zalania ich gorącą wodą, co czyni je świetnymi, szybkimi i sycącymi posiłkami w terenie. Warto także zabrać kuchenkę turystyczną i niewielki garnek, w którym zagotujesz wodę lub podgrzejesz posiłek.

4. Powerbanki

Baterie w telefonach najczęściej rozładowują się po około dniu użytkowania. Jeżeli chcesz pozostać w kontakcie ze światem warto zabrać powerbank (lub kilka), dzięki któremu naładujesz telefon.

Co zabrać na spływ kajakowy – lista rzeczy

Nie istnieje jedna, uniwersalna lista rzeczy na spływ kajakowy. Jak już wiesz, wybór wyposażenia jest zależny od tak wielu czynników, że śmiało można stwierdzić, że lista rzeczy na każdy spływ kajakowy będzie się różnić. Przypominamy jednak o wyposażeniu, które będzie podstawą każdej wyprawy kajakowej:

  • szybkoschnąca odzież i komplet odzieży na zmianę,
  • kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • kapok/kamizelka asekuracyjna,
  • obuwie do wody,
  • środki pierwszej pomocy,
  • zapas wody i prowiantu,
  • środki na owady,
  • krem z filtrem,
  • telefon komórkowy,
  • wodoodporne pokrowce,
  • mapa.

Wyposażenie można dowolnie rozszerzać i modyfikować. Warto się także wyposażyć, szczególnie przy kilkudniowym spływie w: latarkę, menażki i sztućce, krzesiwo, nóż lub saperkę.

Jak zabezpieczyć rzeczy w kajaku?

Cały ekwipunek, który masz przy sobie podczas spływu kajakiem, narażony jest na trzy niebezpieczeństwa: zamoknięcie, zatonięcie i odpłynięcie. Dlatego istotne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć rzeczy w kajaku.

W tym celu przydatne będą wodoszczelne worki i linki mocujące. Nasz sprzęt albo chowamy do luku (nie każdy kajak wyposażony w luk), albo mocujemy do kajaka. Dodatkowo należy też zabezpieczyć telefon czy mapę.

W worki wodoszczelne możesz spakować luzem swoje wyposażeniem lub schować w nim cały plecak i umieścić w luku. Jeśli w kajaku nie ma luku, zabezpieczony w ten sposób bagaż należy przywiązać do kajaka, to go ochroni przed wszystkimi trzema wymienionymi zagrożeniami.

Jak zabezpieczyć telefon w kajaku? Telefon, klucze, dokumenty i mapę najlepiej umieścić w wodoodpornych pokrowcach. Przedmioty osobiste dobrze schować na przykład w wewnętrznej kieszeni piersiowej w kurtce. Będziesz mieć pewność, że nawet jeśli nie zatoną przy ewentualnym przewróceniu się kajaka, to również nie odpłyną.

Na spływ kajakowy warto zaopatrzyć się w wodoszczelny worek, który skutecznie ochroni cenne przedmioty, takie jak telefon czy dokumenty
Na spływ kajakowy warto zaopatrzyć się w wodoszczelny worek, który skutecznie ochroni cenne przedmioty, takie jak telefon czy dokumenty

Co zabrać na spływ kajakiem – oferta sklepu MILITARY.PL

Po przeczytaniu powyższego poradnika wiesz już, jak powinieneś się przygotować, co zabrać na kajaki i jak zabezpieczyć ekwipunek w kajaku. Jeśli zainteresował Cię temat wypraw kajakowych i chciałbyś spróbować swoich sił lub jesteś już doświadczony i planujesz zakup wyposażenia kajakowego, sprawdź ofertę sklepu Military.pl! W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebować podczas wyprawy kajakowej: od odzieży, akcesoriów i środków bezpieczeństwa, przez żywność, akcesoria kuchni turystycznej, po akcesoria noclegowe i kajaki.